Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2006

Španělsko

Rozhodčí: Markus Merk (GER) - Christian Schraer (GER), Jan-Hendrik Salver (GER)
Diváci: 23.587

Slovensko - Španělsko 1:1

Slovenští fotbalisté narozdíl od českých reprezentantů na mistrovství světa v Německu nepostoupili. Ve středeční odvetě baráže remizovali v Bratislavě se Španělskem 1:1 a po prohře v Madridu v prvním zápase 1:5 tedy postupuje Španělsko.

Trenér Dušan Galis, který kvůli trestu za vyloučení nemohl na lavičku, sledoval počínání svého týmu jen z tribuny. Zpočátku moc důvodů k radosti neměl. Po čtvrthodině hry to vypadalo, že se hraje jen na jednu branku, a to na domácí. Španělé tvořili přesné trojúhelníky a nedávali Slovákům šanci. Jedinou vážnou šanci domácího týmu připravil slávista Matej Krajčík, vyslal Németha, ale útočník Middlesbrough v ideální pozici deset metrů od branky mezi tyče nezamířil. Ve 20. minutě se Raúl ocitl sám před Čontofalským, ale v koncovce selhal. O jedenáct minut později se ve vápně Slováků odehrála zajímavá situace po chybě Greška, ale ani Raúl, Lopez a Xavi se do branky trefit nedokázali. Do pauzy se už nic nestalo, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Po změně stran se dostal na hřiště i útočník Slovanu Liberec Filip Hološko a byl to právě on, kdo zařídil jediný gól domácích. Deset minut po přestávce trefil v běhu ze šestnácti metrů míč, který před Vittekem ukopl španělský obránce - 1:0. Poté se Slováci dostali do hry a vyvíjeli postupný tlak. Raúl po chybě obrany sám před Čontofalským neuspěl a to byl varovný signál. V 71. minutě, po Morientesově křížné přihrávce před odkrytou branku, vyrovnal prvním reprezentačním gólem Villa z Valencie. Španělští útočníci se snažili ještě zvýšit skóre, ale nikomu se to nepovedlo.

Zázrak, v nějž podle svých slov věřil kouč Galis, se nestal a Slováci vypadli. Přesto je fanoušci na vyprodaném Tehelném poli odměnili za jejich první vystoupení v baráži o šampionát potleskem.

Autor: Tomáš Hodboď