27.06.2018 20:00 CET
2 : 2
(1:0)

Švýcarsko remizovalo s Kostarikou a postupuje z druhého místa

Švýcarsko remizovalo s Kostarikou 2:2 a zahraje si osmifinále. Svěřenci Vladimira Petkoviče dvakrát vedli, ale sympatičtí Kostaričané dokázali pokaždé vyrovnat. Poslední slovo měl v zápase Bryan Ruiz, který kuriózní penaltou zajistil konečnou dělbu bodu. Švýcarům remíza na postup v pohodě stačila.

Kostarika se nechtěla rozloučit s turnajem bez bodu a do začátku zápasu vložila hodně úsilí. V úvodních patnácti minutách měla několik vyložených gólovek, ale Švýcaři s vydatnou pomocí brankáře Sommera odolali. V 6.minutě výborně lapil hlavičku Borgese a poradil si i s přímým kopem Ruize. O pět minut později měl Sommer i velké štěstí, když Colinders z dálky orazítkoval břevno! Tlak Kostariky pak postupně opadal, přesto měl Sommer ještě jednou v prvním poločase plné ruce práce. Nepříjemnou střelu Ovieda dokázal vyškrábnout na rohový kop, ze kterého následně nic nevzešlo. Švýcaři do té doby nepředvedli vůbec nic, výjimkou byla jen táhlá střela Gavranoviče, přesto se ve 31.minutě ujali vedení. Krásný centr Lichtsteinera sklepl Embolo pro Blerima Džemailiho, na jehož nekompromisní ránu neměl Navas sebemenší nárok!

Blerim Džemaili mohl vzápětí vedení navýšít, ale na poslední chvíli se mu vrhl pod nohy González. Těsně před koncem prvního poločasu byla Kostarika blízko vyrovnání, bohužel pro ní ale Waston Manley těsně na balón nedosáhl.

Do druhého poločasu vstoupili lépe reprezentanti helvetského kříže, Rodríguezova pumelenice šla nad, takže Navase nevystrašila a Embolo opoře Realu Madrid pouze vyprášil rukavice. Kostarika se nehodlala vzdát a její chvíle přišla před necelou hodinou hry. Nejprve Oviedo po sklepnutí trestuhodně přestřelil, ale následně už mohla kostarická radost naplno propuknout. Rohový kop Campbella se snesl přesně na hlavu Wastona a ten překonal golmana Sommera. Pro Kostariku to byl první gól na letošním šampionátu a fanoušci v ochozech neskrývali velkou radost.

Bohužel po vyrovnání následovala hluchá pasáž, ve které si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit jedinou šanci. Až čtvrthodinu před koncem napálil břevno aktivně hrající Drmić a stejný muž dokázal v 88.minutě vrátit vedení na stranu Švýcarů, nádherně mu přitom naservíroval přihrávku Embolo a Navas tu opět neměl nárok.

Kostarika ale neřekla poslední slovo. Chvíli po inkasované brance se neúspěšně dožadovala penalty, tedy přesněji řečeno jí sudí po shlédnutí videa a prokazatelném ofsajdu odvolal. V nastavení se však Kostaričané penalty přeci jenom dočkali, Campbell byl v šestnáctce jasně odstrčen a Bryan Ruiz šťastnou penaltou srovnal na konečných 2:2. Penaltu proměnil kuriózně, nejprve totiž orazítkoval břevno a balón se od něho odrazil do zad golmana Sommera a skončil v síti! Švýcaři si i díky remíze 2:2 zajistili postup z druhého místa a v osmifinále je čeká Švédsko.

Autor: Ondřej Linhart