27.06.2018 16:00 CET
0 : 3
(0:0)

Švédové rozdrtili Mexiko a na dálku vyřadili Němce

Švédští reprezentanti si do posledního puntíku splnili předzápasový slib a vysokou výhrou 3:0 nad Mexikem dokázali na dálku vyřadit úřadující mistry světa z Německa, kteří překvapivě prohráli 0:2 s Jižní Koreou. Švédové se navíc díky vysoké výhře posunuli na první místo skupiny F a v osmifinále se tedy pravděpodobně vyhnou Brazílii.

Zápas začal poměrně tvrdě, jelikož již po patnácti vteřinách hry obržel žlutou kartu za úder rukou do hlavy v souboji o míč Mexičan Jesús Gallardo. Do první zajímavé šance se dostali v 6. minutě Švédové, kteří byli aktivnější již od začátku zápasu. Forsbergovu ránu z volného přímého kopu z pravé hranice pokutového území vyrážel brankář Ochoa z brankové čáry nad. Ve 12. minutě Švédsko znovu zahrozilo, tentokrát z rohového kopu, když Granqvist míč posunul hlavou na Berga, který zády k bráně zakončoval pouze těsně vedle. V 17. minutě se po dobré individuální akci ocitl ve skvělé zakončovací pozici Mexičan Vela a jeho střela mířila pouze o pár centimetrů vedle tyče Olsenovy brány.

Ve 29. minutě přezkoumával rozhodčí Nestor na popud rozhodčího možnou ruku Hernándeze v pokutovém území, po zhlédnutí videa se však rozhodl pokutový kop pro Švédsko nenařídit. Ve 31. minutě Švédové znovu zahrozili ze standardní situace, když se po rohovém kopu k nebezpečnému voleji dostal Berg, jehož střelu vytáhl na rohový kop pohotovým způsobem Ochoa.

V úplném závěru první půle měl Berg znovu na kopačkách vítězný gól, tentokrát však z bezprostřední blízkosti vůbec netrefil bránu a do kabin se tedy obě mužstva odebrala za bezbrankového stavu, přičemž aktivnějším týmem bylo v prvním poločase určitě Švédsko.

Do druhého dějství vstoupili Švédové s ještě větší touhou po postupu do osmifinále a v 50. minutě to konečně naplno zúročili, když Claeson přízemní centr posunul vzduchem na Ludwiga Augustinssona, který už neměl z bezprostřední blízkosti problém z první usměrnit míč přímo ke vzdálenější tyči. Po prvním gólu se hra trochu uklidnila, Mexičané však byli stále pod tlakem. V 60. minutě nařídil sudí Néstor pokutový kop pro Švédy po ostrém zákroku Morena. Následnou penaltu s přehledem proměnil Andreas Granqvist a Švédové už začali věřit, že vysněný postup je opravdu blízko.

V 70. minutě hlavičkoval po centru z volného přímého kopu Chicharito pouze nad, ačkoliv ihned věděl, že s šancí se dalo naložit mnohem lépe. Za nepřesnost si vysloužil vyčítavé pohledy svých spoluhráčů i fanoušků na tribunách. Teoretickou šanci na body ze zápasu vzal Mexičanům v 74. minutě jejich vlastní obránce, Edson Álvarez, jež si po hlavičce Thelina svou nešikovností srazil míč přímo do vlastní sítě. V úplném závěru zápasu se hlavou nedokázal trefit do prázdné brány Vela a utkání skončilo 3:0.

Švédové se ihned po zápase dozvěděli, že Němci prohráli s Korejci 0:2 a začali mohutně slavit postup do osmifinále, ve kterém se navíc díky skvělému gólovému rozdílu pravděpodobně vyhnou favorizované Brazílii. Smutek nemusí vyhlašovat ani Mexičané, jelikož jejich národní tým postoupil do osmifinále z druhého místa. S turnajem se loučí Jižní Korea a Německo, které ve skupině F obsadilo poslední příčku.

Autor: Lukáš Hrneček