23.04.2017 20:45 CET
2 : 3
(1:1)

Pětigólovou přestřelku na Bérnabeu rozhodl v poslední minutě Messi

Slavné El Clásico nezklamalo svou kvalitou a dramatičností ani tentokrát. Přestože se brzkého vedení ujal domácí Real Madrid zásluhou Casemira, Barceloně se povedlo trefami Messiho s Rakitićem utkání zvrátit. Obzvláště po vyloučení Sergia Ramose se zdálo, že katalánský velkoklub utkání dovede do vítězného konce, avšak pět minut před koncem srovnal James Rodríguez. Jenže ani to nebylo všechno - v poslední minutě nastavení totiž přece jen strhnul vítězství na stranu hostí nepolapitelný Messi a boj o titul je tak znovu zcela otevřený.

Real do utkání vlétl jako velká voda a hned po devadesáti vteřinách se Cristiano Ronaldo spolu s domácími fanoušky hlasitě dožadoval odpískání pokutového kopu po nešikovném zákroku Umtitiho. Rozhodčí Hernández se však obměkčit nenechal a pokračovalo se bez přerušení. Po deseti minutách jasné převahy Realu se probudila i Barcelona a hra se atraktivně přelévala ze strany na stranu. Zatímco Luis Suárez se nepovedenými pokusy pouze zastřeloval, Cristiano Ronaldo s Karimem Benzemou prověřili Marca-Andrého ter Stegena hned třemi ranami, proti nimž německý gólman obstál.

V osmadvacáté minutě se už ale Bílý balet přece jen ujal vedení. Marcelův centr po odvráceném rohovém kopu připadl k Sergiu Ramosovi, jenž v postavení na hraně ofsajdu pouze napálil tyč, ovšem odražený míč se odkutálel napříč brankou, kde jej zblízka doklepl do sítě Casemiro.

Barcelonská odpověď na sebe však nenechala dlouho čekat. Od Casemirova gólu uplynulo sotva pět minut, když se Rakitićova přihrávka dostala na hranici pokutového území k nohám Lionela Messiho. Argentinská superstar si s lehkostí sobě vlastní poradila v plné rychlosti s trojicí hráčů soupeře a kritickou situaci již nezachránil ani Keylor Navas. Messi tak dal jasně najevo, že jej nijak nerozhodila předešlá kolize s Marcelem, jenž jej trefil do obličeje loktem a barcelonský forvard musel kvůli neustávajícímu krvácení pobíhat po trávníku s kusem vaty v ústech.

Inkasovaný gól doposud sebevědomým Realem otřásl, zatímco Barcelona naopak ucítila šanci na obrat a po zbytek první půle působila nebezpečnějším dojmem. Domácím se navíc nevyplatilo nasazení čerstvě uzdraveného Garetha Balea do základní sestavy, neboť velšský křídelník si přivodil další zranění a přepustil své místo Marcu Asensiovi. Po změně stran ale domácí znovu zabrali. Ter Stegen měl co dělat, aby vytěsnil na roh štiplavou ránu Toniho Kroose, a pár minut nato takřka házenkářským zákrokem zamezil v cestě do sítě Benzemově hlavičce z bezprostřední blízkosti.

Neproměněné šance Realu mohl záhy potrestat Paco Alcácer, jenž se zničehonic ocitl sám jen kousek před značkou pokutového kopu, ovšem jeho uspěchané zakončení si Navas pohlídal. Krátce před uplynutím hodiny hry na moment madridské publikum oněmělo, když se z rohového kopu procpal k hlavičce Gérard Piqué. I tentokráte však Keylor Navas vytáhl výtečný zákrok a Piquého prudkou hlavičku vyboxoval do bezpečí.

Utkání se poté stejně jako v první půli proměnilo v dramatickou podívanou s velkými šancemi na obou stranách. Nejprve jedinečnou šanci dostat se do vedení promarnili domácí, když Asensio v samostatném úniku místo zakončení ještě volil přihrávku Ronaldovi, jenž ovšem nestihl sladit svůj pohyb a z několika metrů před odkrytou brankou přestřelil. Hned z protiútoku se pro změnu sám před Navasem zjevil Suárez, jenže na kostarického gólmana nevyzrál ani tentokrát.

Co se ovšem nepovedlo uruguayskému kanonýrovi, to sedmnáct minut před koncem dokázal ve velkém stylu Ivan Rakitić. Chorvatský záložník před šestnáctkou Realu zbavil stínujícího Kroose a skvostnou ranou levačkou poslal míč vstříc hornímu rohu madridské branky. Pár minut nato bylo pro Real ještě hůře, neboť Sergio Ramos vlétl Lioneli Messimu pod nohy nešetrným skluzem, za který si od rozhodčího Hernándeze vysloužil po právu červenou kartu.

Pojistit hubené vedení hostí mohl Gérard Piqué, jenže v obrovské šanci si znovu vylámal zuby na výtečném Navasovi, který mu na poslední chvíli stihl zmenšit střelecký úhel. Pět minut před koncem musela tato zahozená tutovka španělského stopera mrzet dvojnásob, neboť Marcelův centr na přední tyč zužitkoval střídající James Rodríguez k vytouženému srovnání na 2:2.

Real v tu chvíli opět ožil a zdálo se, že utkání dovede zdárně k remíze, která mu v boji o titul plně vyhovuje, jenže domácí hráči se v tu chvíli nechali unést až příliš a v druhé minutě nastavení je čekalo kruté vystřízlivění. Poslední útok zápasu, na němž nese značnou zásluhu za průnik středem hřiště Sergi Roberto, skončil po zpětném pasu Alby u nohou Lionela Messiho, jenž i v takto vypjaté chvíli zachoval chladnou hlavu a přesnou ranou k tyči poslal barcelonské příznivce do euforie.

Barcelona tak zvítězila 3:2 a s Realem nyní na prvním místě sdílí zisk 75 bodů. V případě bodové rovnosti by na konci sezony připadl titul barcelonským, ovšem Real má stále odložené utkání s Celtou Vigo k dobru.

Autor: Martin Kantor