Krejčího nešťastný týden aneb Události 5. kola FORTUNA:LIGY

22.08.2023, 09:19
Názory a komentáře

Po zápasech 5. kola FORTUNA:LIGY už je v tabulce jen jeden stoprocentní tým. Slavia Praha totiž doma porazila Baník Ostrava těsně 1:0, zatím co Sparta jen remizovala 1:1 v Teplicích, když hrála celý druhý poločas bez vyloučeného kapitána Ladislava Krejčího, o čemž rozhodl VAR.

Comeback v nastavení prvního poločasu zachránil body Viktorii Plzeň. Ta totiž doma se Sigmou Olomouc prohrávala 0:1, nakonec vyhrála 2:1. Slovácko hrálo od 39. minuty proti Mladé Boleslavi přesilovku, nakonec bylo rádo za remízu 2:2. Remízou 1:1 skončil duel Karviné s Jabloncem.

Poprvé bodovaly České Budějovice, které doma nečekaně snadno porazily loni čtvrté Bohemians 3:0. S čistým kolem zvítězil i Hradec Králové, jenž si na svém novém stadionu poradil se Zlínem 2:0. Ševci mají pouhý jeden bod. Slovan Liberec udolal na stadionu U Nisy Pardubice 1:0.

Zápas kola

Slovácko - Mladá Boleslav 2:2

Domácí brzy vedli, Boleslav šla navíc po faulu Pulkraba do deseti. I tak vývoj duelu otočila. Jenže pak přišla kulišárna Jana Kalabišky a bylo vyrovnáno.

Gól kola

1. Juraj Chvátal (Sigma Olomouc)

Vodháněl od rohového praporku nacentroval za hranici vápna a Chvátal z první napálil míč na bránu. S tečí a o břevno se balon dostal do sítě.

2. Jan Kalabiška (Slovácko)

3. Mohamed Yasser (Teplice)

Jedenáctka kola

Brankář - Pavol Bajza (Hradec Králové)

Královehradecký gólman si připsal čisté konto, i díky tomu vyhráli Východočeši 2:0 se Zlínem. Mnohokrát při něm i stálo štěstí, ale to potřebuje každý gólman. Hradečtí byli část utkání pod vytrvalým tlakem, a tak se Bajza musel mít neustále na pozoru, aby neinkasoval.

Pravý obránce - Adam Gabriel (Hradec Králové)

V utkání se Zlínem vstřelil první branku Hradce Králové, ta nakonec byla i vítězná. Ladislav Krejčí rozehrál aut na volného Petra Kodeše, jenž si všiml, že Gabriel může hlavičkovat v náběhu, dal mu dokonale přesný centr a hradecký pravý záložník předskočil protihráče a o zem nezadržitelně zavěsil.

Střední obránce - Lukáš Havel (České Budějovice)

Jaký druhý fotbalista Českých Budějovic rozvlnil síť Bohemians. Po centru Hory se balón v 58. minutě dostal před pokutové území k Čermákovi. Ten vypálil a Havel míč hlavou pohotově lízl tak šikovně, že brankář Reichl už nemohl na tuto teč reagovat. Navíc jeho obrana udržela čisté konto.

Levý obránce - Juraj Chvátal (Sigma Olomouc)

Sigma sice v Plzni prohrála, ale Chvátalův gól stál za to. Ten totiž dostal balon od rohového praporku z kopačky Vodháněla přímo na volej na hranici pokutového území a jeho bomba s pomocí teče skončila až za zády bezmocného Jindřicha Staňka. Míči ještě v cestě do sítě pomohlo břevno.

Pravý záložník - Jan Kalabiška (Slovácko)

Doma proti Mladé Boleslavi udělal neskutečnou kulišárnu. Už se blížil konec, Slovácko prohrávalo, navíc s oslabeným soupeřem. Kalabiška si ale při rozehrávce gólmana Trmala počkal mimo jeho dohled, okradl jej o balon a ocitl se před prázdnou bránou. Tu samozřejmě trefil.

Střední záložník - Daniel Mareček (Mladá Boleslav)

Mladá Boleslav se v první půlce dostal na Slovácka do deseti, Mareček však přesto dokázal dát dva góly. V prvním případě se k němu dostala vyražená střela Maška a on vyrovnal ranou do protipohybu Heči. Poté těžil ze závaru po rohovém kopu, kdy jej našel Matějovský a zamířil k tyči.

Střední záložník - Christian Frýdek (Slovan Liberec)

Už ve třinácté minutě vstřelil vítězný gól. Ahmad Ghali, stojící na hraně ofsajdu, dostal balon za obranu od brankáře Vliegena a hnal se sám na Budinského. Pardubický brankář jeho střelu dokázal vyrazit, ale celou akci dohrál aktivní Frýdek, který s nasazením vlastního zdraví dostal balon do sítě.

Levý záložník - Cadu (Viktoria Plzeň)

Gól sice nedal, ale na oba plzeňské v nastaveném čase první půle přihrál. Neprve se uvolnil na pravém křídle a jeho načechraný balon si ve vápně našel Hejda. Poté udělal Cadu něco podobného nalevo a vyhledal Pavla Buchu. Jeho následná rána k tyči otočila vývoj skóre na stranu Viktorie.

Útočník - Mohamed Yasser (Teplice)

V 85. minutě zařídil vyrovnání proti oslabené Spartě. Nemanja Krsmanović odcentroval z rohového kopu levačkou na bližší tyč. Tam se dostal k hlavičce Yasser, který trefil prostor mezi nohama Petera Vindahla. Ten je nedokázal včas srazit k sobě a balón končí v síti

Útočník - Adeleke Akinyemi (Karviná)

Zbývalo šest minut do vypršení základní hrací doby, když zařídil proti Jablonci vyrovnání. Dlouhý nákop Svozila propadl přes hráče Severočechů až k Akinyemimu, který se zjevil sám před brankářem Janem Hanušem a střelou nad zemí k tyči vyrovnal.

Útočník - Quadri Adediran (České Budějovice)

V nastaveném čase prvního poločasu poslal Dynamo do vedení, které už doposud poslední tým tabulky nepustil. Na centr Jakuba Hory si seběhl Adediran, jehož prudká hlavička skončila za zády Michala Reichla. V závěru si připsal povedenou ránu pod břevno, kterou Reichl zvládl vyrazit.

Nemělo by vám uniknout

Jasná penalta pro Jablonec po faulu Boháče na Černáka. Čas 1:40.

Parádní rána Tupty z přímého kopu mířila do břevna. Čas 1:21.

Hvězda NHL v kotli Baníku. David Pastrňák si užil i role speakera.

Ševčík do lišácky zkoušel z ostrého úhlu přímo na bránu, trefil břevno.

VAR v akci

Sudí po shlédnutí videa změnil Pulkrabovu žlutou kartu na červenou.

Kalabiškův první gól byl po přezkoumání ofsajdový a neplatil.

Krejčí viděl po intervenci videorozhodčího červenou kartu.

VAR Tijaniho gól uznal, exbaníkovský útočník se navíc z úcty ke svému bývalému týmu neradoval.

Změny v tabulce

Do čela soutěže se vyhoupla Slavia Praha, která je již jediná, kdo získal plný počet bodů. Dva body za ní je po remíze v Teplicích Sparta Praha. Na třetí pozici už se vyhoupla Viktoria Plzeň, jenž má na kontě bodů deset. Jen o další jeden bod zpět je pak čtvrtá Sigma Olomouc.

Na páté pozici se po pěti kolech nachází Mladá Boleslav, v kolence body má cifru osm. Stejně jsou na tom pak i další tři celky, a to Slovácko, Slovan Liberec a na osmé příčce Teplice. O další jeden bod méně má na kontě Hradec Králové a nejlepší desítku uzavírají se šesti body Bohemians.

Skupinu o záchranu otevírají mančafty se čtyřmi body. Jedenáctá pozice patří Karviné, o dvě branky horší skóre má dvanáctý Baník Ostrava. Třináctá pozice je v režii Pardubic. Až čtrnáctý je možná trochu překvapivě Jablonec, patnácté České Budějovice. Poslední je s bodem Zlín.