Anglická Premier League - souhrn středečních zápasů

05.05.2010, 23:03, aktualizováno 05.05.2010, 23:03
O majiteli vstupenky do předkola příštího ročníku Ligy mistrů je rozhodnuto, v kvalifikaci si zahraje Tottenham, který brankou Crouche zvítězil na stadionu Manchesteru City 1:0. Stejný výsledek měl také druhý dohrávaný duel 29. kola, Fulham doma podlehl Stoke 0:1.

Fulham FC - Stoke City 0:1

05.05.2010 21:00

Góly: 83. Matthew Etherington

Na Craven Cottage se sice nehrálo o tolik jako v Manchesteru, ale aspoň o něco pořád ano. Stoke se totiž díky pozdní trefě Etheringtona vyhoupl mezi elitní desítku, přičemž přeskočil právě Fulham. Potters tak už zcela jistě překročí svůj loňský nováčkovský stín - na dvanáctou příčku sice ještě klesnout mohou, ovšem pod 45 bodů se už rozhodně nedostanou.

Roy Hodgson tentokráte své opory nešetřil a toto utkání využil k sehrání jakési generálky na blížící se finále Evropské ligy. Ta ale Cottagers zrovna nevyšla. V první řadě musel krátce po přestávce vinou zranění střídat Duff. V druhé řadě se prohrálo a zejména v první půli se ani jeden z týmů moc nesnažil hrát fotbal pro diváky. Jelo se takříkajíc na údržbu a výsledkem byla jediná prvopoločasová střela na branku. Ta pocházela z dílny Zoltána Gery a namířila si to přímo do Begovičovy náruče. Právě tento Maďar byl koneckonců strůjcem všech pozoruhodných okamžiků úvodní části. Jednou střílel těsně nad, podruhé chytře vysílal Dempseyho do úniku, který bystrým skluzem přerušil Huth.

Do druhé půle odstartoval o poznání živěji především hostující celek a taky si brzy vypracoval svou první pořádnou šanci. Po dlouhém autu Delapa však ještě Fuller zacílil těsně mimo. Tahle událost probrala i Fulham, který se co nevidět mohl dostat do vedení opět skrze aktivního Geru. Ten svým centrem na zadní tyči krásně našel Dempseyho, jehož ale zblízka vychytal skvělý Begovič. Právě americký forvard, který se dneska měl snažit Hodgsona přesvědčit o tom, že si zaslouží místo v základu pro nejdůležitější klání sezony, se pak postaral o další dvě rány vstříc soupeřově kleci. Ani jedna z nich ale Begoviče strachy neroztřásla. Rozhodující slovo si tak vzal hostující Etherington, nedávno fanoušky zvolený hráčem sezony. Toho na zadní tyči pěkným balonem vyzval Fuller a šikovný křídelník se s ničím nepáral a prudkou ranou "pod víko" nasměroval Potters za nejlepším prvoligovým umístěním za posledních 35 let.

Manchester City - Tottenham Hotspur 0:1

Góly: 82. Peter Crouch

Tottenham to dokázal. V přetěžkém duelu na City of Manchester Stadium zvítězil díky Crouchově trefě ze závěru zápasu 1:0 a příští rok si zahraje prestižní Ligu mistrů. Výběr Roberta Manciniho se bude muset spokojit s Evropskou ligou.

Úvod zápasu patřil Carlosi Tevezovi, který přivedl několik povedených akcí. Zmínit nesmíme zapomenout tu ze sedmé minuty, ve které se na půlce zhostil míče, obešel Dawsona a řítil se sám na bránu. Assou-Ekotto ho sice stihl dohnat, ale Tevez si s ním skvěle poradil. Na vyběhnuvšího Gomese však už nevyzrál. Tottenham poprvé vystrčil růžky v 18. minutě. Do šestnáctky poslal nebezpečný centr Gareth Bale a hlavičkující Crouch ho nasměroval do tyče.

O tři minuty později rozjásal hostující fanoušky kapitán Ledley King, ale jeho radost z gólu mu překazil hvizd píšťalky sudího Benetta, který správně viděl Kingův faul. Anglický stoper se totiž při výskoku pomáhal před bránícím Barrym rukama. Po necelé půlhodině hry měl po odraženém rohovém kopu slibnou střeleckou pozici Andy Johnson a také jí plně zužitkoval. Heurelho Gomes však vytáhl další skvělý zákrok. Deset minut před koncem hlavičkoval také kapitán domácího mužstva, Tourému ale hlavička nevyšla podle představ. Míč šel těsně nad. Poslední šanci prvního dějství si připsala dvojice Peter Crouch, Gareth Bale. První jmenovaný, jak je jeho zvykem, sklepl vysoký míč a Bale z voleje nebezpečně vypálil. Míč prosvištěl těsně kolem tyče.

Druhý poločas načal centr Johnsona, který našel Barryho, ale míč směřující do branky odvrátil Dawson. V 56. minutě vyslal Defoeho Bale, ale hostující útočník Fulopa překonat nedokázal. Dvacet minut před koncem měli Spurs obrovskou příležitost. Assou-Ekotto poslal před branku skvělý přízemní centr, ale ani Defoe, ani Crouch na něj ve skluzu nedosáhli. O pár chvil později našel Modrič Balea, ten pro změnu Crouche, ale znovu parádně zakročil Fulop. Jenže v 82. minutě už kapituloval. Kaboul se jednoduše dostal přes Bellamyho a téměř z brankové čáry odcentroval. Fulop toho příliš neviděl a na poslední chvíli míč vyrazil. Jenže hbitý Crouch se k němu dostal jako první a hlavičkou ho nasměroval do branky. V tu chvíli vypukla v táboře Tottenhamu obrovská radost. Za tohoto stavu měli totiž Spurs zajištěnou Ligu mistrů.

Citizens se sice snažili na gól odpovědět, ale už se jim tolik nedařilo a v poslední minutě nastaveného času mohl ještě přidat druhý gól hostů Pavljučenko. Fulop ale předvedl další dobrý zákrok. Jenže co mu to bylo platné, když jeho dočasný tým prohrál 0:1 a Liga mistrů mu v předposledním kole definitivně unikla.