05.10.2014 15:05 CET
2 : 0
(1:0)

Chelsea FC - Arsenal FC 2:0

Tak už jsme na dvanáctce; a pořád nekončíme. Arsene Wenger ani na 12. pokus nevyzrál na svého věčného rivala Joseho Mourinha a i přes příznivější výsledek k tomu neměl o moc blíže než minule. Bitva dvou dosud neporažených celků vyústila v relativně jasnou výhru Chelsea nad Arsenalem v poměru 2:0...

Jedno malé vítězství si nicméně Gunners na konto tak jako tak připsali: na Stamford Bridge si totiž oproti loňsku prožili dosti odlišnou, poklidnou úvodní desetiminutovku, a pokud se zkraje někdo něčeho musel bát, byla to Chelsea. Po 12 minutách totiž brankář Courtois po střetu s Alexisem zdánlivě ztratil na chvíli vědomí, a přestože mu bylo zprvu umožněno pokračovat, zápas nakonec nedochytal.

I ve 20. minutě, kdy už loňský Arsenal bez jednoho vyloučeného hráče prohrával na Stamford Bridge 0:3, se Chelsea obešla bez jediného náznaku šance a jaksi poklidný průběh utkání narušil teprve Cahillův načervenalý výpad na Alexisův kotník. Kvůli němu se začali pošťuchovat dokonce i oba manažeři a v podobném duchu se nesl celý zbytek úvodní části.

V podstatě jediný zajímavý fotbalový moment první půle přinesla 27. minuta a hned šlo o okamžik gólový. Tehdy se k velkému sólu do šestnáctky nadechl Eden Hazard, aby si po nejpenaltovějším možném zákroku Koscielného následný pokutový kop také sám bez problémů proměnil.

Do přestávky jsme nakonec přihlíželi už jen jednomu marnému střeleckému pokusu; dále jsme byli svědky akorát bezpočtu taktických faulů a všelijakého postrkování, na čemž se příliš nezměnilo ani po obrátce.

Že by snad hosté konečně mohli začít střílet, dal možná tušit Santi Cazorla ve 49. minutě, jeho nepřesná rána po pěkném Wilshereově úhybném manévru však daleko spíš představovala výjimku z pravidla. Gunners byli dál kompletně bezzubí, zatímco na druhé straně Szczesny po další pěkné akci Hazarda s vypětím všech sil likvidoval Flaminiho nechtěný pokus o vlastňák.

Jakmile Arsenal po hodině hry jakž takž začal přebírat iniciativu, vytasil se Mourinho s taktickým střídáním a vedle Matiće postavil defenzivně orientovaného Mikela - což ofenzívu Chelsea vlastně nijak neovlivnilo. Blues totiž vpředu k nadělání neplechy stačilo i naprosté minimum hráčů.

Samotní Costa s Hazardem si například věděli rady hned s pěticí borců v červeném, až z toho byla jedna skutečně nebezpečná rána nezastavitelného Belgičana. A pak o chvíli později znovu jen jedna dvojice fotbalistů Chelsea, tentokrát osvědčený tandem Costa-Fábregas, stačila rovnou ke gólové pojistce na 2:0.

Španělský myslitel z hloubky pole vykouzlil nádhernou dalekonosnou přihrávku, Szczesny mezitím zaspal při výběhu z čáry a pohotový Costa banálním lobem vsítil již svou devátou ligovou branku v sezoně.

Že se už Arsenalu nepodaří vyrovnat, to bylo v tu chvíli docela jasné. Že se ale hosté poprvé od září 2003 v konečném součtu nezmůžou na ani jednu střelu mezi tři tyče, to přeci jen muselo leckoho překvapit...

Autor: Tomáš Daníček