24.02.2013 14:30 CET
2 : 0
(0:0)

Boj o druhé místo zvládl lépe Man City, Chelsea se bude strachovat i o LM

Druhé místo se Chelsea vzdaluje, naopak Manchester City si jej výrazně upevnil. Po výborně takticky zvládnutém výkonu zaslouženě zdolal Blues 2:0 po gólech Yayi Tourého a Carlose Téveze. Blues se do žádné výrazné šance ani nedostali, jedinou výjimkou byl penaltový okamžik Franka Lamparda, který z putníku odmítl vsítit dvoustý gól v dresu Chelsea.

Úvod duelu patřil jednoznačně Manchesteru City. První minuty sice byly opatrnější, postupem času ovšem domácí začali svého soupeře mačkat. Po čtvrthodině hlavičkoval nebezpečně Nastasić a jen skvělý Čechův zákrok udržel stav vyrovnaný. Za tři minuty byla k vidění další obrovská šance Agüera, kterého do přímé konfrontace s Čechem vyslal David Silva. Český brankář ale báječným zmenšením úhlu donutil útočníka k dlouhé kličce a následkem bylo to, že se Agüero s míčem dostal mimo hrací plochu

Převaha domácích pokračovala, v závěru poločasu přišla nádherná akce, kterou ovšem hráči v blankytně modré překombinovali. Agüero si s Milnerem báječně vyměnil míč a zjevil se ve výborné pozici ve vápně. Zvolil však ještě zpětnou přihrávku na Zabaletu, po níž sice obránce Citizens dobře pálil, ale Cahill hlavou jeho ránu zblokoval. Za dvě minuty to zkusil z velké dálky Rodwell, pumelici pod břevno Čech dokázal vyrazit na roh. Z něj se opět Rodwell dostal k nebezpečné hlavičce, naštěstí pro Chelsea však přímo do míst, kde stál Čech.

Druhou pětačtyřicetiminutovku však zahájil o mnoho lépe tým Rafaela Beníteze. Uběhlo sotva pět minut po změně stran a v táboře Chelsea se už zvedaly ruce. Demba Ba po krásném dlouhém pasu Ivanoviće utekl Kolo Tourému a posléze byl ve vápně sestřelen Hartem. Míče se chopil Frank Lampard, který měl nakročeno k jubilejnímu dvoustému gólu v dresu Blues. Jenže tygří skok Harta mu radost zkazil a stav zůstal vyrovnaný.

Manchester City tato událost řádně nakopla, Mancini zareagoval stažením Rodwella a nasazením Téveze, čímž výrazně posílil ofenzivní sílu svého týmu. Následovaly také dvě gólové šance Sergia Agüera, jemuž nejprve po nahrávce Silvy sebral příležitost báječným skluzem Cahill, po pasu Javiho Garcii pak obloučkem přestřelil Čechovu branku.

Utkání rozhodla pasáž po hodině hry. Po bleskovém brejku se do přečíslení dva na jednoho dostal Ivanović s Ramiresem, jenže onen jeden Kolo Touré dokázal ve vápně drobného Brazilce "vyšlapat" a nakonec jej bez potíží zbavil míče. Prakticky vzápětí se vrhli do útoku domácí, k míči se v šestnáctce dostal bratr Yaya Touré, snadnou kličkou utahal na vařené nudli Mikela a skrytou technickou střelou na zadní tyč překonal Petra Čecha - 1:0.

Obhájce titulu si vedení v klidu hlídal, Chelsea nepomohlo ani dvojí střídání směrem do ofenzivy, jediný moment, kdy obrana domácích polevila, byla akce, na jejímž konci Ivanović prováhal ideální šanci ke střele a nakonec byl jeho pokus zblokován. Definitivní tečku pak napsal Carlos Tévez. Ten využil dobré práce Agüera, přihrávku Silvy před vápno a taky nedůraznému bránění Branislava Ivanoviće, který se před jeho krásnou ranou raději otočil zády. Čech byl bezmocný, stav uzavřen na konečných 2:0, a Etihad Stadium se mohly linout tóny skupiny Oasis.

Autor: Marek Ustohal