Priskeho orchestr se rozladil aneb Události 13. kola FORTUNA:LIGY

31.10.2023, 13:49
Názory a komentáře

Třinácté kolo FORTUNA:LIGY přineslo hned dvě překvapení. Asi to největší se zrodilo ve Štruncových sadech, kde pohárový účastník Viktoria Plzeň prohrála 0:1 s Karvinou. O první příčku přišla Sparta Praha, která na půdě rozjeté Mladé Boleslavi padla i přes pětasedmdesáti procentní držení míče 1:3.

Zaváhání rivala využila Slavia Praha, jenž zvládla vršovické derby v Ďolíčku a porazila Bohemians 2:0. Domácí ztrátu zaznamenal Baník Ostrava, ve Vítkovicích padl s Jabloncem 0:1. Stejným poměrem loupily i Pardubice, ty výtečně zvládly výjezd do Českých Budějovic.

Těsné domácí vítězství si připsal Hradec Králové, který hostil Teplice a zvítězil 1:0. Remízu viděli diváci v Uherském Hradišti. Domácí Slovácko vyzvalo Slovan Liberec, ten se na dlouhou cestu domů vydal po smírném výsledku 1:1. Další remíza se zrodila v Olomouci, Sigma hrála se Zlínem 0:0.

Zápas kola

Mladá Boleslav - Sparta Praha 3:1

Mladoboleslavští si vyšlápli na obhájce titulu a uštědřili mu letošní první ligovou porážku.

Gól kola

1. Michal Tomič (Slavia Praha)

Parádní rána ze třiceti metrů z voleje zapadla přesně k tyči.

2. Lukáš Čmelík (Hradec Králové)

3. Jakub Pešek (Sparta Praha)

Jedenáctka kola

Brankář - Dominik Holec (Karviná)

Karviné v Plzni vychytal senzační vítězství a čisté konto. Sice inkasoval, VAR ale poté Chorého gól odvolal. Předvedl několik výborných zákroků, po hodině hry si poradil s nepříjemnou střelou. O chvíli později vyzrál na zakončení Chorého. Chvíli před koncem vyrazil tvrdou ránu Cadua.

Pravý obránce - Michal Tomič (Slavia Praha)

Slávistický mladík nakopl sešívané k vítězství v Ďolíčku excelentním výkonem i pohlednou brankou. Té předcházel rohový kop Provoda, který odvrátil Köstl mimo vápno. Tam ale našel jen Oscara, který nabil Tomičovi, jehož dalekonosná rána zapadla přesně k tyčce domácí brány.

Střední obránce - Jiří Bederka (Karviná)

Řídil obranu Karviné v Plzni a v řadě případů velmi pomohl gólmanu Holcovi. Na začátku pokryl v šanci Klimenta, po hodině hry odvrátil Holcem vyražený balon z nebezpečného prostoru daleko od brány. Pokud by někomu měl karvinský brankář děkovat, byl by to právě Bederka.

Levý obránce - Haiderson Hurtado (Jablonec)

Jablonec vybojoval na horké půdě Baníku veledůležité tři body a navíc čisté konto. On se podílel na povedeném defenzivním představení Severočechů. Baník byl lepším celkem a obrana Jabloncem musela jeho ofenzivní snahy odrážet, co to jen šlo. Hurtado k tomu přispěl velkou měrou.

Pravý záložník - Milan Petržela (Slovácko)

Matador Slovácka opět ukázal, jak moc je pro tým z Uherského Hradiště platný. V desáté minutě jej totiž poslal do vedení a pomohl ke konečné remíze s Libercem. Gólu předcházela špatná rozehrávka Bačkovského, přihrávku Havlíka obrana nechala projít a Petržela už měl snadnou práci.

Střední záložník - Marek Matějovský (Mladá Boleslav)

I když už mu bylo čtyřicet, přesto patří v Boleslavi k ose týmu. Spartě vstřelil druhý gól Středočechů, kterému předcházela Panákova chyba při rozehrávce. Toho obral Kušej, který dobře napadla a Matějovského našel před prázdnou bránou. Vindahl už neměl šanci zasáhnout.

Střední záložník - Patrik Čavoš (Karviná)

Vítězství v Plzni pro něj bylo o to sladší, že rozhodující branku sám vstřelil. Navíc byla velmi pohledná. Lukáš Budínský oživil po vystřídání hru hostí a v 76. minutě se ocitl na levé straně hřiště, odkud odcentroval. V pokutovém území našel hlavu Čavoše, který zakončil přesně pod břevno.

Levý záložník - Lukáš Čmelík (Hradec Králové)

Chvíli před přestávkou rozhodl o výhře svého Hradce Králové nad Teplicemi. Rozběhnutý útok vedl Samuel Dancák, který pak našel právě Čmelíka. Ten se na pravé straně chvíli zamyslel a nakonec zvolil centr, který mu ale zřejmě trochu ulétl a nakonec zapadl od tyčky do sítě. Chyba brankáře?

Útočník - Vasil Kušej (Mladá Boleslav)

Proti Spartě opět ukázal svou výjimečnost. Boleslav poslal do vedení už ve 24. minutě. Solomon dostal poměrně dost místa a přihrál na Kušeje. Ten se uvolnil přes Vindahla a zakončil. Pak asistoval Matějovskému, když obral Panáka při rozehrávce a balon mu naservíroval před prázdnou bránu.

Útočník - Tomáš Zlatohlávek (Pardubice)

Svým gólem z deváté minuty rozhodl klání v Českých Budějovicích. Navíc se jednalo o jeho první branku na prvoligové scéně. Pardubice se kombinačně dostaly do pokutového území, kde se k míči dostal Hlavatý. Ten přihrál Zlatohlávkovi, jehož rána k zadní tyči byla nechytatelná.

Útočník - Jan Chramosta (Jablonec)

Vítězství Jablonce na Baníku Ostrava zařídil svým už devadesátým ligovým gólem v kariéře. Severočeši se vydali pár minut před koncem do rychlého protiútoku, Houska pak střílel zpoza vápna. Jeho pokus sice domácí zblokovali, ale pouze k Chramostovi, jenž si poradil bravurně.

Nemělo by vám uniknout

Dá se tohle nedat? Mojmír Chytil předvedl, že ano.

Po srážce Puškáče s Ogbuem museli domácího hráče odnést na nosítkách.

Slovácko dalo hodně bizarní gól. Gólman Bačkovský nejprve špatně rozehrál, obráncům poté propadl balon na Petrželu.

Liberečtí chtěli penaltu, nedočkali se jí.

Ewerton viděl po zákroku na Housku žlutou kartu. Nebylo to ale na červenou?

Tahle rozehrávka se Spartě nepovedla.

VAR v akci

Chorého gól VAR odvolal kvůli útočnému faulu.

Videorozhodčí odvolal Knapíkův gól kvůli Vachouškově ofsajdu.

Knapíkovu červenou kartu nakonec VAR změnil na žlutou.

Změny v tabulce

Na čele ligové tabulky se prohodila Slavia se Spartou. Sešívaní nyní vedou ligu o bod před svým odvěkým rivalem. Změna nastala i na třetí příčce. Deset bodů za slávisty je bronzová Mladá Boleslav, která má před sebou ještě dohrávku s Plzní. Čtvrtá pozice je v režii Sigmy Olomouc.

Na páté místo se propadla Viktoria Plzeň, kterou ještě čeká utkání s Boleslaví. Šestku uzavírá Baník Ostrava. Stejný počet bodů na kontě jako Slezané má na kontě i Slovácko, osmí Bohemians už mají o čtyři body méně. Devátý je Slovan Liberec, bodově stejně je na tom desátý Hradec Králové.

Jedenáctá příčka patří Teplicím, stejně bodů má na kontě i dvanáctá Karviná. Třináctka je bodový stav i v řádku Pardubic. O dva body méně si zatím připsal čtrnáctý Jablonec, předposlední jsou momentálně České Budějovice. Poslední pozice nadále patří Zlínu, jenž získal pouhých sedm bodů.