Fortuna liga - souhrn 11. kola

24.10.2020, 18:58, aktualizováno 25.10.2020, 17:50
Největší šlágr kola mezi Dunajskou Stredou a Slovanem Bratislava skončil nerozhodně 1:1. Rozdíl mezi oběma rivaly na čele tabulky tak zůstává dvoubodový ve prospěch Dunajské Stredy. Ružomberok se zlepšuje a potvrdil to i proti Žilině, v závěru otočil nepříznivé skóre a vyhrál 2:1. Trnava si poradila s Trenčínem a tři body mají i Senica a Zlaté Moravce...

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 1:1

25.10.2020 16:00

Góly: 34. Andrija Balić - 26. Dominik Kružliak (vl.)

Nedeľná dohrávka jedenásteho kola Fortunaligy spojila doposiaľ dva najúspešnejšie celky súťaže. FC DAC 1904 Dunajská Streda remizoval na Žitnom ostrove s ŠK Slovan Bratislava 1:1 (1:1).

Situáciu pred zápasom hosťom veľmi skomplikoval koronavírus, ktorý mužstvo belasých napadol v hojnom počte. Zasiahnutých bolo pred šlágrom až 14 hráčov. V povinnej karanténe skončil aj trénerský štáb na čele s hlavným koučom Darkom Milaničom a kompetentní majstrovi odklad duelu nepovolili. Tak vznikla zvláštna situácia, že na lavičke popri generálnom riaditeľovi Ivanovi Kmotríkovi mladšom sedeli aj športový riaditeľ klubu Richard Trutz, Stanislav Moravec (tréner juniorky), Szilárd Németh (asistent trénera v juniorke), Peter Boroš (tréner brankárov v Akadémii ŠK Slovan) a Matej Balun (kondičný tréner v Akadémii ŠK Slovan). V úvode nedeľnej dohrávky kola sa ani jedno mužstvo príliš neponáhľalo dopredu. Prudký pokus Divkoviča zblokovala hosťujúca defenzíva. Na druhej strane ihriska odvrátil Kružliak v šestnástke nebezpečný center De Marca na Medveda.

V 23. minúte sa chcel na hranici šestnástky uvoľniť Schäfer, no jeho krížne zakončenie preletelo vedľa Greifovej bránky. Tímy nevedeli založiť súvislejšiu akciu. Patový stav sa zlomil v 26. minúte. Na ľavom krídle Ratao posunul loptu Weissovi, ktorý vbehol do šestnástky a jeho prudkú prízemnú prihrávku si do vlastnej bránky efektne zrazil Kružliak - 0:1. O osem minút nato bolo opäť vyrovnané. Nono fauloval pred pokutovým územím Kalmára a z priameho kopu ešte aj s pomocou žrde pekne trafil Balič - 1:1. Potom Weiss vysunul Nona, ktorý po faule na seba nenamieril z priameho kopu presne. V závere prvého polčasu ešte musel Greif zasiahnuť po Pauschekovom teči Baličovej strely.

Po zmene strán mali dobrú ofenzívnu chvíľu domáci. V 68. minúte Rataovu strelu vyrazil Jedlička a hosťujúci hráč sa nedostal k dorážke. Greif sa vzápätí vytiahol po hlavičke Müllera. Balič z vnútra šestnástky napálil loptu mimo. Zakrátko v páde nezakončil po centri do priestoru troch žrdí Ramirez. V záverečnej desaťminútovke si Greif poradil s priamym kopom Kalmára. V nadstavenom čase zastavil Njieho strelu z vyrazenej lopty jeden z belasých. FC DAC Dunajská Streda remizoval s bratislavským Slovanom 1:1.

Deľba bodov znamená, že si Dunajská Streda na čele tabuľky udržala pred úradujúcim majstrom dvojbodový náskok. "Hrali sme veľmi vyspelo takticky, nedovolili sme Slovanu vypracovať si mnoho šancí. V porovnaní s mojím prvým zápasom proti Slovanu sme sa výrazne posunuli. S trochou šťastia sme mohli aj zvíťaziť, šance na to sme mali. Som spokojný s výkonom, bol to z oboch strán dobrý zápas. Ukázalo sa, že sa stretli dve najsilnejšie mužstvá v lige," zhodnotil zápas tréner DAC-u Bernd Storck.

"Myslím si, že sme videli dobrý zápas s veľkým množstvom šancí. Dali sme gól po peknej akcii, súper vyrovnal nechytateľnou strelou po trestnom kope. Obe mužstvá chceli vyhrať, skončilo sa to remízou. Mali sme veľmi ťažký týždeň. Viacero hráčov nebolo pripravených ani do tréningového procesu, čo bolo vidieť v druhom polčase kondične. V Dunajskej Strede sa hrá ťažko, sme radi, že si odvážame bod, sme s ním spokojní. Pokračujeme ďalej, budeme bojovať o prvé miesto," pridal svoje postrehy zastupujúci kouč hostí Stanislav Moravec.

Spartak Trnava - AS Trenčín 2:0

24.10.2020 17:00

Góly: 78. Erik Pačinda (pen.), 89. Sebastián Kóša

Spartak Trnava napokon zlomil v jedenástom kole Fortunaligy tuhý odpor AS Trenčín a na Štadióne Antona Malatinského zdolal Považanov 2:0 (0:0).

Zápas sa hral kvôli vyhláseniu núdzového stavu pre koronavírus bez divákov. Prvú nebezpečnú situáciu videli diváci pri obrazovkách už v siedmej minúte. Center domáceho Tsaousisa odvrátili Trenčania na roh. V ďalšom priebehu prebiehal na trnavskom štadióne skôr boj mužstiev samých so sebou. Duel priniesol množstvo nepresných prihrávok na oboch stranách a žiadne strelecké pokusy. V 31. minúte po rýchlej kontre napálil Vlasko loptu s pomocou brankára Šemrinca do bočnej siete. Zaujímavá bola aj situácia v 42. minúte: centrovanú loptu Vlaska odvrátila obrana Trenčína na ďalší roh. Do kabín schádzali mužstvá za bezgólového stavu.

V prvých desiatich minútach druhého dejstva mali Trenčania výhodu dvoch priamych kopov. Gól však z nich nevyťažili. Domáci mohli otvoriť skóre v 53. minúte; po centri Yoa hlavičkoval Vlasko vedľa brány. Trnavčania veľmi zle zakončovali, a tak skóre naďalej ostávalo bez zmeny. O výsledku rozhodlo až posledných 15 minút. V 78. minúte najprv Ligeon fauloval v 16-ke Yoa. Z nariadenej penalty otvoril skóre strelou k ľavej žrdi Pačinda - 1:0. O desať minút nato, v 89. minúte, sa k lopte po rýchlej kontre dostal striedajúci Kóša, ktorý bol na ihrisku tri minúty. Pohotovou strelou spoza 16-ky definitívne rozhodol o troch bodoch pre Trnavu. Spartak zdolal stále sa trápiaci AS Trenčín 2:0.

ŠKF Sereď - FC Zlaté Moravce 1:2

Góly: 28. Nicolas Šumský - 8. Alexandros Kyziridis, 72. Denis Duga

V jedenástom kole Fortunaligy zabodoval FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble na ihrisku súpera. Domáci ŠKF iClinic Sereď zdolal 2:1 (1:1).

Do stretnutia úspešnejšie vstúpili hráči ViOn-u. Vo ôsmej minúte odcentroval z pravej strany Hrnčár na hlavu Kyziridisa, ktorý prudkou hlavičkou z piatich metrov otvoril gólový účet stretnutia - 0:1. V trinástej minúte to skúšal Duga, no z hranice šestnástky mieril tesne mimo. V 28. minúte sa začínalo odznova. Po závare v pokutovom území hostí sa k lopte dostal Šumský a prudkou prízemnou strelou k ľavej žrdi prekonal Chovana - 1:1. V 32. minúte sa vo veľkej príležitosti ocitol Jarovič, ktorého z troch krokov vychytal Chovan. Následnú dorážku na bránkovej čiare odvrátil Tóth. V závere prvého dejstva z hranice šestnástky prudko, no nepresne zakončoval Jarovič.

Aj do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie hráči hosťujúceho celku. V 49. minúte na Čögleyov center vyskočil Balaj, a jeho dobre mierenú hlavičku pod brvno Yakubu vytesnil na rohový kop. Roh rozohral Ďubek, ale Duga zblízka prestrelil. 55. minúta priniesla vydarenú kombináciu po ose Duga - Kyziridis s koncovkou Balaja. Strelu posledne menovaného Yakubu na dvakrát skrotil. Skóre sa opäť menilo v 71. minúte: Ďubek rozohral štandardku z pravej strany, lopta na hranici malého vápna našla Dugu, a ten presnou hlavičkou poslal hostí opäť do vedenia - 1:2. Záverečná snaha Serede k vyrovnaniu neviedla, a tak ŠKF iClinic Sereď podľahol ViOn-u Zlaté Moravce o gól 1:2.

FK Pohronie - FK Senica 1:2

Góly: 21. Dominik Špiriak - 61. Oskar Fotr, 71. Tomáš Malec

V jedenástom kole slovenskej najvyššej súťaže zvrátil FK Senica nepriaznivý polčasový stav a domáce Pohronie zdolal 2:1 (0:1).

Oba celky sa od úvodu prezentovali skôr tuhým bojom s minimom šancí. Hostia sa nedostali v prvom polčase do žiadnej príležitosti. Ich prípadné nebezpečné lopty pred bránkou dobre riešila obrana Pohronia. Po dvadsiatich minútach hry sa predsa len tešili domáci. Župa hodil dlhý aut až do malého vápna, kde lopta nadskočila a Fryšták sa musel poriadne natiahnuť. Po jeho zákroku však ešte dokázal zakončiť Špiriak a dostal loptu tesne za čiaru - 1:0. O minútu nato sa dobrou strelou spoza šestnástky prezentoval útočník Pohronia Bimenyiman. Dobre zasiahol brankár Senice. V 39. minúte dostal dobrú prihrávku Blahút, no vo finálnej fáze mal pred Fryštákom smolu. Zmeniť skóre mohol v nadstavenom čase úvodného dejstva Bimenyimana. Zdarne sa prepracoval až do pokutového územia, vystrelil z asi 15-tich metrov, a lopta letela vedľa žrde.

V druhom polčase Senica zvýšila aktivitu, ale po akcii Župu sa v šestnástke ocitol voľný Pavlík. Loptu síce medzi žrde umiestnil, ale Fryšták bol na mieste. Záhoráci vyrovnali po štandardke Pirosku, keď pred bránkou hlavičkoval Asanovič. Ten loptu poslal k vzdialenejšej žrdi, kde ju do siete doklepol striedajúci Fotr - 1:1. V 71. minúte pretavili hostia do ďalšieho gólu aj svoju druhú šancu v zápase. Piroska z priameho kopu centroval do vzdialenejšej časti pokutového územia. Tam mali veľa priestoru až dvaja Záhoráci a Malec odrazenú loptu poslal k vzdialenejšej žrdi - 1:2. Seničania mali dobrú možnosť takisto po prieniku Yenneho. Ten mu nevyšiel, ale legionár sa dostal aj k odrazenej lopte a namieril nad brvno. V nadstavenom čase sa pred Fryštákom nepresadil Župa. Pohronie prehralo doma so Senicou 1:2 a situácia v tabuľke sa mu skomplikovala.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 2:1

Góly: 82. Matej Kochan, 90+1. Martin Regáli - 20. Dawid Kurminowski

MFK Ružomberok zvrátil nepriaznivý stav po prvom dejstve a MŠK Žilina zdolal pod Čebraťom 2:1 (0:1).

V dvanástej minúte vnikol do šestnástky hostí Gerec. V poslednej chvíli ho zblokoval stíhajúci Minárik. V 19. minúte Almásiho hlavička tesne minula cieľ. Po rýchlom brejku, keď prešiel aj cez brankára Macka, mal gól na kopačke Kurminowski. Gólu zabránil Mrva. Po následnom rohovom kope trhala Kuminovskeho hlavička sieť - 0:1. Po polhodine hry hlavou vystrašil "Šošonov" Gerec, keď o kúsok minul pravý dolný kút brány. V 37. minúte Sluka pred šestnástkou Liptákov našiel Kurminovského, a ten zblízka prestrelil bránku. O dve minúty Petráš reflexívne nohou zneškodnil tutovku Gereca.

V 48. minúte zaujal pokus Kmeťa o prekvapenie Petráša, keď jemne lízol brvno hostí. V 58. minúte Ďungel, len čo prišiel na ihrisko, mieril k ľavej žrdi. Nie však dostatočne razantne a Petráš loptu vytesnil na roh. V 65. minúte Ďungel peknou kolmicou našiel nabiehajúceho Gereca. Tomu koncovka absolútne nesadla. V 73. minúte Gereca poslal pred Petráša Regáli, ale žilinský gólman dobrým vybehnutím zatvoril strelecký priestor. Ružomberčania si s blížiacim sa záverom vytvorili veľký tlak. V 82. minúte po priamom kope Kostadinova loptu do siete hostí doklepol Kochan - 1:1. V 89. minúte v sľubnej pozícii nenamieril z prvej presne Kmeť. V prvej minúte nadstaveného času Regáli utešenou strelou do šibenice uzavrel dokonalý obrat Liptákov. Ružomberok zdolal Žilinu gólmi v závere 2:1.

FC Nitra - Zemplín Michalovce 1:1

Góly: 10. Nikola Gatarić - 44. Ismar Tandir (pen.)

Štvrtá Nitra nenašla v jedenástom kole Fortunaligy recept na posledné Michalovce, s ktorými remizovala 1:1 (1:1).

Úvod zápasu lepšie vyšiel hráčom spod Zobora. V desiatej minúte po peknej akcii Faška sa z vnútra pokutového územia presadil Gatarić - 1:0. Zemplínčania mohli zareagovať v 21. minúte, avšak Taiwo po vydarenom uvoľnení sa na hranici šestnástky pálil do brankára Šípoša. Nitrania pohrozili aj v 28. minúte: Gatarić neskóroval ani zoči-voči Markovičovi. Brankárovi Michaloviec výrazne pomohol obranca Vojtko, keď ho zdarne zastúpil na bránkovej čiare. Po polhodine hry sa domáci Chobot zbavil Kolesára, a koncovku pokazil. Jeho tvrdá strela z dobrej pozície smerovala vysoko nad. Po chybe Podhorina sa za nitriansku obranu dostal Trusa. Pri gólovej šanci bol v šestnástke faulovaný a hlavný rozhodca ukázal na biely bod. Dávid Šípoš síce smer Tandirovej strely vystihol, no gólu nezabránil - 1:1.

Na začiatku druhého dejstva sa technickou strelou z vnútra šestnástky prezentoval Gatarič. Zmenu skóre nezabezpečil. V ďalšom priebehu sa hra odvíjala väčšinou medzi šestnástkami. Oba tímy kládli dôraz na defenzívu, a tak aj šance sa rodili pomenej. V 74. minúte zaujala pekná strela striedajúceho Popovitsa, ako aj bravúrna robinzonáda reprezentačného gólmana Slovenska do 21 rokov Dávida Šípoša. V závere sa oba tímy tlačili dopredu v snahe strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V koncovke na oboch stranách však chýbala väčšia kvalita. FC Nitra remizoval s MFK Zemplín Michalovce 1:1.