11.04.2012 20:00 CET
1 : 0
(0:0)

Schwarzgelb přetlačili Bayern a na čele mají náskok šesti bodů!

Dortmund opět potvrdil, že se na klíčová utkání dokáže skvěle nachystat a další těsnou výhrou zvládl i podruhé v sezóně porazit Bayern. Pro žlutočerné tak už jde celkově o čtvrtou výhru nad Mnichovany v řadě, což má za následek vyrovnání dvacet let starého rekordu Werderu Brémy, jenž tehdy dokázal FCB porazit také čtyřikrát.

Borussen se museli definitivně odejít bez Maria Götzeho, jenž se oproti předpokladům nevešel ani na lavičku a strávil tak utkání pouze v roli diváka. Ani to však domácím nevadilo, naopak od prvních chvil se do svého protivníka s chutí zakousli a vysokým napadáním přiváděli defenzivní hráče Bayernu (ale nejen je) při rozehrávce pod tlak. Mnichované ovšem hozenou rukavici pozvedli a také okamžitě měli po Kroosově standardce nadějnou možnost, hlavička Gómeze si však na připraveného Weidenfellera nepřišla.

Kloppovi svěřenci odpověděli hned ve druhé minutě, jmenovitě Gündogan vyslal parádní nabídku pro rozběhnutého Kubu, ten si dokázal obtížný míč zpracovat, poté už však na dlouhou nohu a ještě navíc šajtlí, nedokázal skvěle vyběhnuvšího Neuera překonat. O poznání větší příležitost pak byla k vidění o čtyři minuty později: BVB rychlou kombinační akcí rozebralo bavorskou defenzivu na prvočísla, pečeť si vzal na starost Großkreutz, proti jeho střele se však postavil parádním reflexivním zákrokem Neuer, jenž musel vzápětí zasahovat i proti Lewandowskiho zakončení z otočky.

Zběsilé tempo vydrželo do patnácté minuty, potom oba celky přece jen zákonitě ubraly, hra se tvořila ve středu pole a zajímavých situací v pokutových územích tak bylo pomálu. S tím se snažil pohnout na vlastní pěst Kagawa, když už to vypadalo, že se mu podaří dotáhnout nadějně vyhlížející akci ke konci, tak balón z jeho kopaček narazil na připraveného Boatenga.

Hosté působili po celé první dějství poněkud usedlejším dojmem, tomu pak také nahrával výčet šancí, jež byl oproti možnostem Schwarzgelb o poznání skromnější... Zajímavou dělovkou se i tak připomněl Kroos, utažená rána tak tak, že nezaplula k pravé tyčce Weidenfellerovy svatyně. Mario Góméz byl po většinu času pod Hummelsovým drobnohledem, když se pak mohl přece jenom prosadit, balón sebral pod svá křídla pozičně skvělý Weidenfeller. Na opačné straně mohlo udeřit ve 37. minutě, hlavička od Lewandowskiho však skončila jenom na levé Neuerově tyči!

Po změně stran se zaběhnutý systém podle očekávání změnil: Bayern najednou agresivním pojetím a výrazně zvýšenou aktivitou získával většinu odražených balónů ve středu pole, z čehož pak resultoval pomalu se tvořící mnichovský tlak, jemuž mimo jiné dopomohla až nebývalá pasivita Borussie. Ovšem i přesto bylo horko stále zejména v Neuerově vápně. To nejprve platilo při dalekonosném Piszczekově pokusu a záhy také o zakončení Kagawy, jenž se do Kubova centru položil netradičně hlavou, ale také v tomto duchu celá akce skončila.

Velkou příležitost měl po Müllerově centru a Subotičově prodloužení Ribéry, z úhlu ovšem nedokázal usměrnit střelu do prostoru ohraničeného třemi tyčemi. Odpověď znovu přišla po individuální akci od Kagawy, i tentokrát japonský štírek vzal tíhu odpovědnosti na sebe, ale opět nedokázal nalézt branku.

Jürgen Klopp potom udělal razantní změnu, na hřiště se dostali čerstvé síly v podobě dvojice Perišić - Leitner, ze hřiště naopak odešli do té doby výrazní Kagawa a Gündogan. A hned nato bylo na celém Westfalenstadionu veselo: po rohovém kopu střílel zpoza vápna Großkreutz, jeho ránu ještě tečoval šikovně patičkou Lewandowski a kulatý nesmysl přistál u levé tyčky, mimo dosah Neuera - 1:0. FCB poté vrhnul všechny své síly do útoku a pět minut před koncem měl před sebou po Weidenfellerově střetu s Robbenem ideální možnost na vyrovnání - sám postižený však pokutový kop zahodil a nechal tak strážce dortmundské branky svou chybu napravit!

To pravé = závěrečné drama, však teprve mělo přijít a také, že v nastaveném čase (dvě minuty) přišlo. Nejdříve si dal málem vlastní branku v tísni hlavičkující Subotić, domácí zachránilo břevno, Robben potom z malého vápna branku trestuhodně přestřelil. Horní tyč zvonila po jednom z rychlých brejků také na druhé straně, měl ji na svědomí kdo jiný, než v posledních zápasech nebývale efektivní šutér Lewandowski.

Autor: Jiří Vojík