Dyer je pro Erikssona jistota

Poté, co byl Kieron Dyer v přátelském zápase s Paraguay v poločase vystřídán, se mnozí ptali, jak je to s jeho účastí na MS. Kouč Sven Göran Eriksson zahnal Dyerovy obavy slovy "Kieron mi nemusí nic dokazovat, vím, že je výborný fotbalista." I přesto, že toho třiadvacetiletý fotbalista na levém kraji zálohy, kde anglickou reprezentaci trochu tlačí bota, moc nepředvedl, o své místo v nominaci na šampionát se nemusí bát. "Hrál jen poločas protože se teprve nedávno zotavil ze zranění, chtěl jsem ho šetřit," řekl Eriksson.

Nominace na MS bude známa už 7.5.

Kouč anglického národního týmu oynámí nominaci pro mistrovství světa už dva týdny před oficiálním datem FIFA. Tím je 21. květen, Ericsson ale jména třiadvaceti nominovaných oznámí už sedmého května. Mluvčí FA Paul Newman řekl: "To je v tuto chvíli plán, kouč si to ale ještě může rozmyslet." Anglický výběr odletí už 13.5. na soustředění do Dubaje, kde stráví pět dní a pak bude pokračovat do Koreje, kde stráví poslední týden před zahájením šampionátu. Anglie v prvním zápase narazí 2.7. v Saitamě na Švédsko.

Anglie rozstřílela Paraguay

Anglická fotbalová reprezentace úspěšně zakončila přípravu na mistrovství světa. V posledním přátelském zápase před šampionátem porazila s novým kapitánem Owenem Paraguay jasně 4:0. Angličané začali hodně ostře a už ve čtvrté minutě šli do vedení. Jako správný kapitán otevřel skóre právě Michael Owen. Owen měl ještě několik dalších šancí, kdyby ty gólové proměnil, měl by už za poločas hattrick. Během celého zápasu bylo jasné, kdo je na hřišti pánem. Hosté z jižní Ameriky moc šancí neměli, téměř celý zápas museli bránit neustálé nájezdy domácích útočníků. Ve druhém poločase přidali další dva góly Steven Gerrard a Darius Vassell, skóre uzavřel vlastním gólem Celso Ayala. Před mistovstvím světa, které startuje už za šest týdnů, tak bude v Anglii určitě dobrá nálada. Kazit ji bude asi jen to, že až do poslední chvíle nebude jisté, jestli na dálný východ odletí i největší hvězda reprezentace, zraněný David Beckham.

Redknapp přestoupil do Tottenhamu

Záložník Jamie Redknapp (28) byl včera uvolněn z Liverpoolu a jen pár hodin poté podepsal čtyřletou smouvu v Tottenhamu. Redknapp byl služebně nejstarším hráčem Liverpoolu, ale za poslední tři sezóny kvůli zraněním odehrál jen pět zápasů v prvním týmu Reds, velmi těžko se dostával do základní sestavy. Manažer Tottenhamu Glenn Hoddle měl o hráče zájem už delší dobu, takže po něm sáhl hned, jak to bylo možné. Redknapp přišel do Liverpoolu v lednu roku 1991 za 350.000 liber z Bournemouthu, byl posledním nákupem bývalého manažera Reds Kennyho Dalglishe. Přestože přestupové období v Anglii už skončilo a Redknapp by tak letos za Tottenham ještě neměl hrát, možná nastoupí v poslední zápase Tottenhamu proti Leicesteru. Pravidla totiž říkají, že hráč koupený po transfer deadline nemůže hrát v zápasech, kde jde o sestup nebo o titul. Leicester už má sestup jistý, Tottenham se už do boje o titul také nezapojí, takže Redknapp by svou premiéru v dresu Spurs mohl prožít ještě v této sezóně.

Taribo West je propuštěn

Disciplinární problémy nadále přetrvávaji v Kaiserslauternu. Nigerijský reprezentant Taribo West byl propuštěn kvůli svému neprofesionálnímu přístupu. Od doby co přijel z Mistroství Afriky hráč nehrál. Stěžoval si na bolesti žaludku a klubový lékař mu doporučil odpočinek. West místo odpočinku odcestoval do Milána slavit cirkevní svátek. Jakmile se to dozvědělo klubové vedení dalo obránci vypověď. Kaiserslautern před nedávnem řeššil incident Ramziho, který měl v místním baru.

Další rána pro Manchester?

Na obzoru je další velká rána pro Manchester United. V tréninku s francouzskou reprezentací si brankář United Fabie Barthez narazil koleno a podle slov lékařů národního týmu je jeho start v přátelském zápase s Ruskem vážně ohrožen. Pokud se zranění ukáže jako vážnější, mohlo by ohrozit i Barthezovy starty v dresu United. Manchesteru už pro zranění chybí David Beckham, Roy Keane, Ronny Johnsen a Juan Verón, pro kouče Alexe Ferugona by to určitě byla velká zpráta. Manchester čeká o víkendu veledůležitý zápas venku s Chelsea, pokud se chce udržet v boji o titul, měl by vyhrát.

Uděleny ceny PFA

Na slavnostním ceremoniálu v londýnském hotelu Grosvenor House byli vyhlášeni nejlepší hráči letošní sezóny a all-stars tým Premier League. Tyto ceny každoročně uděluje Asociace profesionálních fotbalistů (PFA). Jako nejlepšího fotbalistu Premier League za sezónu 2001/2002 asociace zvolila útočníka Manchesteru a jednoho z nejlepších střelců soutěže, holandského ostrostřelce Ruuda van Nistelrooye. Druhý skončil francouzský útočník ve službách Arsenalu Thiery Henry. Před vyhlášením byl za největšího favorita považován Robert Pires z Arsenalu, ten nakonec skončil za van Nistelrooyem a svým spoluhráčem Henrym až třetí. Van Nistelrooy byl ziskem trofeje opravdu nadšen. "Jsem velice rád, že jsem tak cennou trofej získal tak brzy poté, co jsem se vyléčil ze zranění kolene, které mě zužovalo dlouhou dobu. Toto je nejlepší moment mé dosavadní kariéry. Byl jsem zvolen hráči Premier League, nejlepší ligy v Evropě, opravdu jsem na sebe hrdý," řekl van Nistelrooy.

Gregory už se smířil se sestupem

Manažer Derby John Gregory se po porážce 2:3 od Newcastlu už pomalu smiřuje se sestupem do první divize. Gregory si hodně stěžoval na výkon royhodčích, během zápasu byl i vykáyán z lavičky. "Prohráli jsme, protože pomezní royhodovali špatně. Jsme ve velkých problémech. Pokud jsme je neměli předtím, máme je teď, kvůli neschopnosti pomezních. Proč se nepoužívá video? Všichni trenéři by to uvítali, tak proč to vedení Premier League nepovolí? Náš sestup už je téměř jistý, ze třech zápasů bychom potřebovali tři vyhrát a navíc by týmy nad námi musely všechno prohrát. A to se ve fotbale prostě nestává..." Tým Derby sice vedl už 2:0, Newcastle se sle dostal gólem Laurenta Roberta zpět do hry, výsledek pak definitivně otočili Lieron Dyer a Lomano Lua Lua. Derby je předposlední, na sedmnácté, poslední nesestupové místo, ztrácí sedm bodů. Tam je ale Blackburn, který má oproti Derby ještě dva zápasy k dobru. Derby tak na má záchranu už jen minimální šanci. Jistým sestupujícím už je Leicester, třetí sestupové místo ohrožuje ještě nekolik klubů.

Betis Sevilla chce Ailtona

Španělský klub Betis Sevilla má velký zájem o Ailtona z Werder Brémy. Brazilský kanonýr se řadí mezi nejlepší střelce bundesligy. Betisu se daří v Primera Division a bojuje o postup do poháru UEFA a pro příští sezonu chce získat kvalitního střelce. Sportovní ředitel Klaus Allofs a trenér Brém Thomas Schaaf nechce o prodeji hráče zatím jednat, protože Werder Brémy mají také šanci dostat se do poháru UEFA.

Davids do City nepůjde

Edgar Davids zmařil Kevinu Keeganovi plány. Podepsal totiž v Juventusu novou smlouvu do roku 2004 a je jasné, že do Anglie nepřestoupí. "Chci v Juventusu zůstat ještě dva roky, protože chci s Juve něco vyhrát. Je mi 29, jsem na vrcholu výkonnosti a ještě stále mám týmu co dát."

Také Duscher se omluvil

Po Diegu Tristánovi učunil stejné gesto i Aldo Duscher a omluvil se Davidu Beckhamovi za faul, kterým ho poslal na marodku a možná ho připravil o mistrovství světa. V odvetě čtvrtfinále Ligy Mistrů mu tvrdě zajel do nohou a zlomil mu kost v levém kotníku, na stejném místě, které mu o týden dříve pochroumal Diego Tristán. Duscher se nejprve omluvit nechtěl. "Všichni to nafukují, protože je to Beckham. Proč bych se měl omlouvat? Doufám, že se z toho brzy dostane, ale to je všechno," řekl po zápase. V Duscherovi se ale asi hnulo svědomí a Beckhamovi se omluvil. "Zavolal jsem mu, protože mě to užíralo, nechtěl už jsem na to myslet. Řekl jsem mu, že jsem ho nechtěl zranit, že jsem jen chtěl získat míč. On se zachoval perfektně, pochopil to, řekl, že to prostě vyplynulo za hry a nic víc. Teď jen doufám že se do mistrovství světa uzdraví a že všechny ty drby okolo toho skončí," řekl Aldo Duscher jedné rozhlasové stanici doma v Argentině.

Schmeichel odchází z Villy, jde do City

Aston Villa se vzdala své opce na brankáře Michaela Schmeichela a dánský veterán bude příští rok hájit branku Manchesteru City, navrátilce do Premier League.

Manchester City bude posilovat

Do Mancehsteru City, klubu, který se příští sezónů vrátí do Premier League, by měli přijít tři velké hvězdy. Jednou z nich je hráč Juventusu a holandský reprezentant Edgar Davids. Jeho agent Robert Geerlings řekl: "Edgarovi je 29, v Itálii byl už šest let a Premier League je podle něj jednou z nejepších lig na světě. Myslím že by mohl mít zájem hrát v Anglii a i v klubu jako je Manchester City. Neříkám, že tam určitě chce jít, je tady ale ta možnost, mimo to o něj určitě bude mít zájem více klubů. Žádný oficiální kontakt s Manchesterem nemám, o zájmu vím z médií. Pokud by Edgar měl o City zájem, jedním z hlavních faktorů by asi byl trenér. Osobnost jako je Kevin Keegan určitě dokáže přitáhnout hvězdy, protože tak zkušený kouč jim určitě má co nabídnout, má co je naučit. Edgar je v Itálii už dlouho a určitě by mohl chtít změnit prostředí, začít něco nového." Mimo Davidse chce Keegan získat ještě hvězdu Bayernu Mnichov Stefana Effenberga (ten v létě v Bayernu končí) a útočníka Leedsu Robbieho Keana.

Winterburn čeká nabídky

Osmatřicetiletý obránce West Hamu Nigel Winterburn je připraven jednad s prvodivizními kluby o angažmá. Poté, co se West Ham rozhodl neprodloužit s ním smlouvu, půjde klidně i o ligu níž, jen aby hrál. "Můj kontrakt v létě končí a klub ho nechce prodloužit. Není to moje rozhodnutí, já chci zůstat. Při mém věku už asi nemůžu počítat se zájmem klubů z Premier League, tak doufám, že se ozve někdo z první divize. Třeba kluby, které mají ambice postoupit mezi elitu. Jsem hodně zklamán z toho, že odcházím z West Hamu. Prožil jsem tam krásné dva roky, rád bych zůstal. Je mi jasné, že bych příští rok asi neměl místo v základní sestavě, přesto si myslím, že poté, co jsem letos odehrál přes třicet zápasů, stále mám co nabídnout. Kluby v Premier League potřebují mít široký kádr a já jsem si myslel, že mám na to se ve West Hamu ještě rok udržet."

Ferguson pochválil Solskjaera

Boss Manchesteru United, skot Sir Alex Ferguson, věří, že jeho útočné eso Ole Gunnar Solskjaer udělal letos největší pokrok ze všech hráčů celé Premier League. Hodně mu pomohla spolupráce s nejlepším střelce ligy, Ruudem van Nistelrooyem. "Ole hra skvěle a jeho dva góly proti Deportivu všem ukázaly, jaké to je, mí někoho jako je on v týmu. Sice začal zápas na lavičce, ale pozorně sledoval soupeře, připravoval se na něj a když nastoupil, byl schopen ihned udeřit. Téměř vždy, když jde do hry z lavičky, od něj očekáváme gól. Určitě je nejvíce se zlepšujícím hráčem a já jsem s ním více než spokojen," řekl Ferguson. Solskjaer dal v letošní sezóně ve všech soutěžích už 24 gólů, to je za jeho kariéru v United (od roku 1996) nejvíce.

Balaban zůstává ve Ville

Chorvatský internacionál Bosko Balaban (24) se nechal přesvědčit, aby zůstal v Aston Ville. Protože od svého příchodu loni v létě (6 miliónů liber) vůbec nehrál, je značně rozladěný. Také proto, že se nevejde do chorvatského výběru pro mistrovství světa. "Moje budoucnost je v Aston Ville. Chci tady zůstat a ukázat, co umím, moje smlouva potrvá ještě čtyři roky. Všechno co chci, je dostat šanci a dobře se předvést. To,že jsem dosud nehrál, mě bude stát účast na mistrovství světa. Už jsem se s tím smířil, budu jen sedět na tribuně a sledovat náš národní tým. Je mi jen 24, chci pravidelně hrát. To, že beru peníze a nehraju, mě neuspokojuje."

S Winterburnem už nepočítají

Nigel Winterburn, osmatřicetiletý hráč West Hamu, je šokován tím, že mu klub nechce prodloužit smlouvu. "Řekli mi, že můžu jít. Jsem hodně zklamán, chci hrát ještě alespoň rok," řekl veterán. Vedení klubu mu nechce smlouvu, která mu končí v létě, prodloužit i přesto, že Winterburn odehrál téměř celou sezónu jak hráč základní sestavy. "Chci ještě hrát. Můj věk možná některé kluby z Premier League odstrašuje, já se ale cítím dobře, nechci se propadnout někam do nižších divizí." Winterburn je jedním z hráčů, kteří pravděpodobně v létě Upton Park opustí. Dalšími, kterým končí v létě smlouva, jsou Shaka Hislop, Paul Kitson, Laurent Courtois a John Moncur.

Heinz chce pryč z Hamburku

Českému fotbalistovi Marku Heinzovi došla trpělivost. "Chci jít pryč," prohlásil v rozhovoru pro německý magazín Kicker. Rakouský trenér Kurt Jara mu opět nedal šanci v sobotním zápase na Schalke. "Už přes rok pořádně nehraju. Chtěl bych, vlastně musím odejít, protože chci hrát fotbal." Od doby, co na lavičku nastoupil Kurt Jara, čtyřiadvacetiletý český útočník v letošním ročníku bundesligy pořádně nehrál. Hráč zažádal klubové vedení o výměnu do jiného klubu, ale klubové vedení žádost zamítlo. A když nevyšlo hostování v Girondis Bordeaux kvůli zranění jeho slova nabrala na intenzitě.

Správný Tristán, špatný Duscher?

Oba tito hráči se zachovali zcela jinak po faulu na anglického kapitána Davida Beckhama - zatímco ostrostřelec Diego Tristán, který Beckhama fauloval v prvním zápase v 90. minutě, se mu omluvil, tak argentinec s rakouským pasem Duscher řekl, že se omlouvat nebude!

Bažant přinesl Barce postup

Oba španělské velkokluby, Real Madrid a FC Barcelona postoupili do semifinále Ligy Mistrů, oba zápasy provázely velké emoce, Barceloně dokonce pomohl bažant, který vypustil ve druhém poločase domácí fanoušek. Barcelona zažila velký šok již v 8. minutě, kdy překvapil domácího golmana Bonana kyperský střelec Konstantinu a najednou musela dát Barca tři góly. Devadesátitisícový kotel Barci zažil první gól ve 23. minutě po gólu Luise Enriqua, nebyl to ovšem jeho jediný gól, ve 49. minutě přidal další. Hned po gólu zapracovaly nervy na straně řeckého týmu, když chtěl okamžitě po gólu vzít z brány Panathinaikosu míč útočník Saviola, obránce hostí mu v tom bránil až oba spadli. Naštěstí pro Barcu se nakonec v 61. minutě trefil Saviola a tento výsledek Barca udržela až do konce i když se nastavovalo dlouhých sedm minut. Po utkání si ještě neodpustil poznámku trenér hostí na účet pořdatelů když se divil jak mohl fanoušek na stadion propašovat bažanta. Ještě snad oněco vyhecovanější utkání se hrálo v Madridu, kde hrál německý Bayern který sem přijel s výhrou 2:1 z původního utkání. Ještě před utkáním poznamenal obránce Realu Roberto Carlos že kdyby Real hrál takovým stylem jak Bayern, tak na ně chodí maximálně tisícovka diváků. Bayern se neustále bránil stálému tlaku královského Realu a bránil se úspěšně. Spojnici tyčky a břevna se podařilo nastřelit kouzelníkovi Zidanovi a v deváté minutě se zapletl míč Morientesovi který byl sám před brankou. Ve druhém pločase se už Bayern neubránil a v 69. minutě se trefil Helguera. Kapitána hostí pak diváci trefili nějákým předmětem do hlavy a musel být chvíli ošetřován. Pojistku přidal pět minut před koncem Guti a tak se přihlížející španělský král Juan Carlos mohl těšit z postupu Realu. Real se utká v semifinále právě s Barcelonou. Další utkání sehrál anglický Manchester s la Coruňou, její šance na postup byli ovšem mizivé poté, co doma prohrála 0:2. Na toto utkání také nikdy nezapomene argentinec s rakouským pasem Duscher, záložník Deportiva, který chladnokrevně poslal k zemi anglického miláčka Beckhama a vykoledoval si žlutou. Horší pro celou Anglii je to, že Beckham nejspíš nestihne první utkání Anglie na MS proti Švédsku. United v tomto utkání nastříleli pět branek, přesto vyhráli těně - 3:2, dva góly byli totiž vlastni. Právě za Beckhama nastoupil Ole Gunnar Solkajser který dal gól hned ve 23. minutě. Ve 45. si ovšem dal vlastní Blanc a tak hráči odcházeli po poločase do šaten za nerozhodného stavu 1:1. V 56. přidal Solkajser druhý gól a v 69. po skvělé individuální akci třetí Ryan Giggs. Ovšem v minutě devadesáté kopal Djalminha přímý kop který si srazil do sítě Butt. Hráči Deportiva navíc dostali dvě červené.