13.12.2016 20:45 CET
2 : 1
(1:1)

Drama v Goodison Parku dopadlo vítězně pro Everton, rozhodl Williams

Ani brzké vedení zásluhou Alexise Sáncheze nakonec Arsenalu v Goodison Parku nestačilo ani na jediný bod. Domácí Everton totiž ještě do přestávky srovnal zásluhou hlavičky Colemana a pět minut před koncem potvrdil vzdušnou dominancí liverpoolského celku vítězným gólem na 2:1 Ashley Williams.

Úvod utkání patřil hostům. Arsenal s každou přibývající minutou čím dál více přebíral kontrolu nad zápasem, až v té dvacáté korunoval územní převahu prvním gólem večera. Zmatku v rozehrávce Evertonu využil Francis Coquelin, jehož musel na hranici pokutového území zastavit Phil Jagielka pouze za cenu faulu. Následný přímý kop Alexise Sáncheze ke smůle Evertonu tečoval Ashley Williams do protipohybu brankáře Stekelenburga, který se už natahoval marně.

Doposud nevýrazný Everton se po inkasovaném gólu probral k životu, zatímco hosté naopak upustili od držení míče a navzdory otevřenější hře se jim nedařilo vytvořit si jakoukoli pořádnou šanci. Obrana Arsenalu před brankou Petra Čecha zprvu nepřipouštěla žádné větší šance a domácí se tak zmohli pouze na střely z obtížných a nepřipravených pozic, které jak Aaron Lennon, tak Romelu Lukaku poslali výrazně mimo tři tyče. Minutu před odchodem do kabin ale Leighton Baines poslal do šestnáctky výborný centr, který přistál na hlavě Seamuse Colemana, a spolupráce obou krajních beků Evertonu vyústila ve vyrovnání a poločasový výsledek 1:1.

Kanonýři se tak po změně stran pustili do opakování situace z první půle a znovu trpělivě čekali na na skulinku v domácí obraně. Ta přišla poměrně záhy ve čtyřiapadesáté minutě, kdy zaváhání Colemana mohl po zpětné přihrávce Alexise potrestat Mesut Özil, avšak z hranice pokutového území pálil příliš vysoko. Domácí vzápětí kontrovali ranou Barkleyho, která skončila jen těsně vedle Čechovy branky.

Dramatická podívaná pokračovala i nadále a oba týmy se ve strhujícím tempu dočkaly dominantních pasáží hry, přesto vyložené brankové příležitosti nepřicházely ani na jedné straně. Pět minut před koncem se však Everton po sérii standardních situací dočkal. Jagielkovu střelu po rohovém kopu ještě dokázal Petr Čech skvěle vyrazit, ovšem další roh již dokázal tvrdou hlavičkou napálit do sítě Ashley Williams, jenž tak odčinil svůj dřívější polovlastenec a rozjásal už tak nabuzený Goodison Park.

V třetí minutě nastavení sice uviděl druhou žlutou kartu Phil Jagielka, avšak ani dohrání zápasu o desíti Everton nepřipravilo o prestižní vítězství 2:1, neboť střelu Alexe Iwobiho zastavila v hektickém závěru domácí obrana na brankové čáře. Čtrnáctizápasová série neporazitelnosti Arsenalu je tak u konce, stejně jako šance nakouknout znovu na první místo v tabulce. Everton si naopak po bídném výkonu s Watfordem spravil chuť a poskočil v tabulce na sedmé místo.

Autor: Martin Kantor