12.09.2015 13:45 CET
3 : 1
(2:1)

Everton FC - Chelsea FC 3:1

Jak hluboko Chelsea klesne? Po pěti kolech Mourinhovi svěřenci vyrovnali účet porážek za celou minulou sezónu! Dnes si na šampionovi smlsl Everton, jmenovitě Steven Naismith, jenž Begoviće pokořil hned třikrát. Pro Chelsea je vstup do letošní sezóny nejhorší od roku 1988. Více gólů v pěti úvodních kláních pak inkasovala naposled před neuvěřitelnými 48 lety.

Začátek zápasu přitom vypadal z pohledu obhájce titulu velmi pozitivně. Chelsea hrála aktivně, napadala hráče Evertonu dokonce u jejich vápna. Jenže defenzivní mizérie londýnského týmu je až příliš obrovská. Zraněného Besiće nahradil už po devíti minutách Steven Naismith, který do čtvrthodiny rozhodl zápas.

Skóre otevřel v sedmnácté minutě, kdy na levé straně nahrál Gallowayovi, pročež si naběhl na jeho výborný centr do kapsy mezi oba stopery. O pět minut později pak využil dalšího zaváhání dlouhodobě špatného Ivanoviće a z dvaceti metrů osamocený vypálil přesně k tyči.

Pro Chelsea navíc mohlo být ještě hůř, protože mezi góly dvakrát skvěle zasahoval náhradní gólman za zraněného Courtoise Asmir Begović. Colemanův centr prodloužil hlavou Koné a Begović vytáhl svůj nejlepší zákrok v utkání. Vyznamenal se i proti ráně McCarthyho.

Hosté byli logicky zcela opaření a chvíli jim trvalo, než se vrátili zpět do zápasu. Dvougólový náskok Toffees se ztenčil na minimum, když v šestatřicáté minutě fantasticky napřáhl z pětadvaceti metrů Nemanja Matić a překonal Howarda v brance Evertonu. Kontaktní branka přišla v pravý čas.

Jenže po změně stran k žádné výrazné převaze hostí nedošlo, spíše naopak. Chelsea nebyla dlouho schopna dostat se k jediné nebezpečné příležitosti, zato Everton hrozil z mnoha pozic. Nejvíce se Begović zapotil při pokusu Lukakua, po němž mu malou domů vracel Terry. Sudí Marriner ale Chelsea od další pohromy ušetřil.

Jenže i potom byl nejaktivnějším hráčem Mourinhova týmu Asmir Begović, který musel vytáhnout další dva zákroky proti střelám Koného a opět Lukakua. Až dvacet minut před koncem měla Chelsea velikánskou šanci na vyrovnání, když Ivanović mohl při protiútoku vyslat do jasné gólovky Hazarda. Celou akci ale zbrzdil, přihrál Costovi, jenž nedokázal ani vystřelit.

Necelých deset minut před koncem pak Chelsea stihl definitivní trest. Steven Naismith si na ni jednoduše zasedl, ve vápně přijal pas od Barkleyho a mezi nohama vyběhnuvšího Begoviće uzavřel na konečných 3:1 pro Everton. Pro skotského fotbalistu to byl už pátý zásah proti Blues v pěti utkáních. Naismith navíc završil dokonalý hattrick - skóroval pravou i levou nohou a hlavou.

Autor: Marek Ustohal