17.12.2012 21:00 CET
2 : 5
(0:3)

Arsenal si proti Readingu s chutí zastřílel i napodruhé

Další gólový koncert na Madejski Stadium, a opět pro Arsenal. Reading si 12 inkasovaných gólů ve dvou zápasech s Kanonýry za rámeček rozhodně nedá; a už vůbec si nebude chtít pamatovat ďábla Cazorlu. Španělský záložník, který zpříma zařídil čtyři branky svého týmu, by si zasloužil přejmenovat na "Santa Cazorla", neboť naděloval přesně ve stylu amerického symbolu blížících se Vánoc.

Jakýsi tempomat měli samozřejmě od počátku pod palcem hosté, což také brzy stvrdila nadějná rána Oxlade-Chamberlaina, nicméně o co sporadičtěji Royals útočili, o to větší nebezpečí s sebou potom nesli. Situace z osmé minuty, kdy si Pogrebňak narazil s Kebem a divže nevyzval McAnuffa ke skórování (míč netrefil ideálně), budiž zářným důkazem přítomnosti tohoto jevu. A podobně málem zahřmělo také o dvacet minut později, kdy byl hlavním aktérem domácího snažení opět vytáhlý Rus. V tu chvíli se dozadu heroicky vrátil Vermaelen.

Nicméně také Gunners si před dnešním zápasem řádně přečetli příručku o efektivitě útočení - hned ze své druhé šance udeřili. Podolski předal míč Gibbsovi a běžel do vápna, kde jej levý bek našel naprosto dokonale. Podolskému stačilo si jen ze vzduchu stáhnout míč pro pohotovou levačku.

Ovšem nebyl by to Arsenal, kdyby proměnil úplně všechno. A tak ve 20. minutě Walcott sice parádně načasoval běh za obrannou linii Readingu, jenže svou akci degradoval neúspěšnou snahou o jesličky Federicimu. Jinak ale za sebou měli Gunners ryze pozitivní poločas plný přímočarého fotbalu a "cpaní" se do koncovky - viz odhodlané pokusy Cazorly či Wilsherea.

A koneckonců rovněž gólová produkce dále kvetla. Druhý gól se Londýňanům povedlo přidat po 31 minutách, když Podolski vnesl do vápna jemný oblouček, pro který si krkolomně, avšak kontrolovaně doskočil netradiční hlavičkář Cazorla. A ten samý Španěl velmi záhy zvyšoval už na 3:0 poté, co šel míč od jedné tyčky (Walcott) k druhé (Gibbs) a na střed (Cazorla).

Ještě do pauzy to sice mohlo být 4:0 (Federici se krásně vrhnul po hlavičkovaném projektilu Chamberlaina), nicméně Kanonýři museli být spokojeni i se stávajícím náskokem. Royals totiž překypovali takovou naivitou, že po obrátce mělo být jen otázkou času, kdy se bude měnit skóre zas a znovu.

Tak se nejspíš mělo stát hned v 51. minutě, Walcottovo zakončení do protipohybu Federiciho však na čáře zastavil skluzující Mariappa. A tak se další radost odkládala na dobu těsně před uplynutím dvou třetin utkání. Tehdy Wilshere na levé straně uvolnil Podolského a ten ještě chladnokrevně připravil míč před odkrytou klec pro hrdinu večera Santiho Cazorlu.

Jednou z hvězd duelu byl zároveň také Kieran Gibbs se dvěma asistencemi na štítě; k nim se nicméně v 66. minutě přidal také jeden zkrat, který ústil ve Wilshereův bolestivý rozštěp, Tabbovu kolmici a Le Fondreho solidní kličku Szczesnému. Na to ihned vzápětí navázal McAnuff "vymotáním" Vermaelena s Artetou a hosté jako by se měli strachovat o výsledek. Kebe totiž vzápětí hladce využil netaktického postavení Podolského a snížil na 2:4.

Přesto vyrovnání alá Newcastle (či Arsenal v pohárovém utkání s tím samým soupeřem) asi sotva bylo možné. Což se hnedka ukázalo, jakmile Royals nebojácně rozevřeli obranu. V 80. minutě do ní podnikli nájezd Cazorla s Walcottem a druhý jmenovaný po bezchybné zasekávačce levačkou uklidnil sektor londýnských příznivců. Následovaly bouřlivé ovace střídajícímu Cazorlovi a zcela bezproblémové dohrávání ze strany Arsenalu.

Autor: Tomáš Daníček