29.10.2011 13:45 CET
3 : 5
(2:1)

Chelsea FC - Arsenal FC 3:5

Arsenal dokonale zaskočil celou Anglii, když zvítězil na Stamford Bridge nad Chelsea 5:3. Ještě po poločase vedli domácí 2:1, jenže pak začal úřadovat autor hattricku Robin van Persie a Gunners díky němu ovládli londýnské derby. Arsenal po výhře poskočil na šesté místo, Chelsea zůstává třetí.

Přitom to měl být zápas v jasné režii domácích Blues. Ti prokazovali od začátku sezony lepší formu, na Stamford Bridge se jim navíc obvykle daří. A i co se týče vzájemných utkání s Arsenalem je na tom Chelsea v poslední době mnohem lépe. Jenže všechny tři faktory dnes vzaly za své.

Arsenal začal lépe, domácí sice drželi míč více na svých kopačkách, přesto mohli velice snadno prohrávat. Ve dvanácté minutě pálil ve velké šanci Gervinho vedle, už o minutu později se sám před Čechem ocitl van Persie, jenže přestřelil. A tak udeřila Chelsea. Běžela čtrnáctá minuta, Mata z pravé strany nádherně odcentroval a nikým nehlídaný Frank Lampard otevřel skóre zápasu. Vstřelil tak jubilejní 1600. gól Chelsea v Premier League.

Zvýšit mohl po půlhodině hry Ashley Cole, Szczęsnyho ale nepřekonal. Ve třicáté šesté minutě Arsenal dokázal vyrovnat, Ramsey vymyslel nádhernou přihrávku za obranu na Gervinha, ten zachoval chladnou hlavu, posunul míč doleva van Persiemu, který už zakončoval do odkryté brány. Jen pár sekund před koncem první půle se domácí přesto podruhé dostali do vedení, od rohového praporku poslal krásný centr do šestnáctky skvěle hrající Lampard a John Terry z voleje nedal Szczęsnymu šanci.

Okamžitě po návratu z kabin měli dobré příležitosti hostující Ramsey a van Persie, gól dal však až ve čtyřicáté deváté minutě André Santos. Toho našel na levé straně skvělým pasem Song, se Santosem se nestihl nikdo v modrém vrátit a brazilský levý bek střelou na bližší tyč znovu vyrovnal. Prakticky hned v zápětí měl být pravděpodobně vyloučen Szczęsny, který fauloval unikajícího Colea, ovšem uviděl jen kartónek žluté barvy. Szczęsny pak zmařil následnou šanci Lamparda, a tak další branka padla znovu do Čechovy sítě. Walcott totiž ustál dva tvrdé souboje, hodil si balón mezi dva bránící hráče Chelsea a tvrdou ranou nedal české reprezentační jedničce žádnou možnost zasáhnout.

Úžasný Ramsey se pak prokličkoval až do pokutového území, jenž po ostrém zákroku Colea ztratil ideální rovnováhu a Čecha nepřekonal. Jednaosmdesátá minuta přinesla erupci nadšení domácích fanoušků, střelou z pětadvaceti metrů přímo do šibenice se blýskl Juan Manuel Mata a dal Chelsea naději na obrat. Tu však jen o čtyři minuty později zhatil van Persie, když využil hrubice Maloudy a podklouznutí Terryho a v přímém souboji s domácím gólmanem nezaváhal.

V úplném závěru mohl Mata získat pro svůj tým alespoň bod, jeho těžkou střelu do poloprázdné brány ale zastavil Santos. A Arsenal přidal ještě jeden gól, ve druhé nastavené minutě rozjel střídající Rosický rychlý protiútok, Arteta našel van Persie a ten dokonal svůj hattrick i popravu Chelsea. Ta dostala na Stamford Bridge pět gólů poprvé od roku 1989, tentokrát v nádherném utkání podlehla Arsenalu 3:5.

Autor: Michal Hruška