16.04.2012 21:00 CET
1 : 2
(1:2)

Když si David na Goliáše vyšlápne. Wigan vyhrál na Arsenalu!

Názorná ukázka, jak se má bojovat o záchranu. A názorná ukázka, jak se nemá bojovat o Ligu mistrů. Wigan předvedl na Emirates Stadium heroický výkon, a ať si říká, kdo chce, co chce, zcela zaslouženě vyloupil Arsenal na vlastním stadionu o všechny tři body. Svěřenci Arsene Wengera se v klíčové fázi zápasu nezmohli na nic a proti perfektní defenzivě Latics byli sterilní.

Zápas začal neuvěřitelným nástupem jasného outsidera z Wiganu. Latics zmrazili Emirates Stadium dvěma bleskovými zásahy během dvou minut. Poprvé se skóre měnilo po rychlém brejku, na jehož konci si Franco Di Santo poradil s vybíhajícím Szczesnym a nadvakrát dopravil míč do sítě - 0:1. No a neuplynulo ani sto vteřin, když si Moses parádně pohrál ve vápně se Sagnou, odcentroval a polský brankář ve službách Arsenalu opět zaváhal. Nedůrazně si vedl v souboji s McArthurem, čehož využil dorážející Jordi Gomez a upravil na rozdíl dvou branek - 0:2.

Wengerovi svěřenci pak rozjeli zbytek úvodního dějství ve svých notách a mohli s klidem vyrovnat, proti byl však skvělý Al-Habsi. Ten se poprvé zaskvěl po čtvrthodině hry, když Rosický našel hlavu Benaynouna, který mířil přímo do šibenice, ale Al-Habsi hbitým skokem zabránil snížení. To se mu nepodařilo o pět minut později. Rosický opět nádherně odcentroval a tentokrát Thomas Vermaelen nejen že vystoupal nad hlavy všech bránících, belgický stoper svou hlavičku zároveň i nasměroval mimo dosah ománského brankáře - 1:2.

Krátce nato měli hráči z Londýna velkou převahu, jíž mohli zužitkovat ve vyrovnání, vždy tomu ale "něco" chybělo. V rozmezí pěti minut nejprve vyprášil Al-Habsiho rukavice z dálky Van Persie, poté těsně minul po odraženém míči Djourou, načež Tomáš Rosický v kombinaci s nizozemským kanonýrem vysoko přestřelil. Naprosto ojedinělý ofenzivní výpad Wiganu přišel v 39. minutě, Di Santo vedl brejk, ale skončilo to jen nebezpečně vyhlížejícím centrem, s nímž si však obrana Gunners dokázala poradit. Pak následovala půle číslo dvě.

V ní měl přijít z pohledu Gunners obrovský tlak, za poločas tak čtyři pět gólovek a z nich dva tři góly. Jenže co se nebezpečí týče, Arsenal dohrál dvě minuty po návratu z kabin. To se v závaru před bránou nedokázali dobře zorientovat ani André Santos, ani Robin van Persie a stav tak zůstal neměnný. A zůstal tak i do konce celého utkání, domácí se nezmohli prakticky na nic, zoufale se snažili něco na houževnatého soupeře něco vymyslet, ale marně.

Naopak Wigan podnikal rychlé protiútoky a klidně mohl vyhrát i rozdílem více branek. Ve třiapadesáté minutě Moses opět přehrál Sagnu a ve vápně z úhlu vyzkoušel pozornost nejistého Szczesnyho - ten však tentokrát jedovatý projektil dobře vyrazil. Zakrátko měla nigerijská mladá hvězda jedinečnou šanci zatlouci do naprasklé rakve Arsenalu třetí hřebíček. Po dlouhatánském autu byl u míče dříve než André Santos a postupoval úplně sám na bránu. Pak ovšem zazmatkoval a místo dalšího postupu střílel už z hranice vápna - bez potřebné razance a přesnosti přímo do Szczesnyho.

Tím také vše podstatné skončilo, následovala další sterilní snaha Gunners o vyrovnání, jednou ještě zahrozili hosté - krásný brejk předvedli Latics za dalších deset minut, Moses na jeho konci odcentroval přes vápno na Gomeze a ten se parádně z voleje opřel do míče, leč přestřelil. Pak už jen klasická zdržovačka, několik záběrů na rozčíleného Wengera a závěrečný hvizd.

Autor: Marek Ustohal