05.05.2012 13:45 CET
3 : 3
(1:2)

Arsenal sehrál s Norwichem parádní partii. Své fanoušky ale těžko nepotěšil

Žádná oslava Wengerových kulatin (900. zápas v čele Arsenalu) nebo Benayounových narozenin, nýbrž prostá oslava fotbalu se odehrála na Emirates Stadium. Manko stahoval Norwich i Arsenal, rozhodčí nestíhal a ve finále bylo k vidění šest branek z daleko většího množství šancí. Londýňané si hodně zavařili v boji o LM, když počtvrté v řadě nevyhráli, nováček zřejmě bude všemi veleben za heroický výkon.

Velmi těžké uvěřit, jak okatě se dá vypustit část zápasu s nováčkem o bytí, či nebytí v Lize mistrů. Arsenal to dnes názorně předvedl. Po báječné individuální akci Benayouna, jenž hned v první minutě z rohu šestnáctky zakroutil míč k zadní tyči, se už nejspíš Kanonýři viděli doma pod sprchou jako vítězové. Jenže to byli na velkém omylu, neboť jakmile dokonale přestali hrát, mířit a běhat, Norwich je zválcoval i se svým obdivuhodně prostým schématem. Aktivní obrana, z toho vycházející brejková hra a nakonec precizní přenášení balonů z křídel do středu - to na pozičně zoufalou obranu Gunners stačilo bohatě.

Napoprvé ještě Gibbs jednu z přihrávek do druhé, jím uvolněné vlny stihl zhasit včasným blokem; jenže hned druhá, takřka identická akce vedená po druhé straně gólem skončila. Naughtonův pas směřující mírně pod sebe z první poslal na Szczesného Hoolahan a polský brankář, zažívající 100. start ve své ostrovní kariéře, lehký balon neudržel. Což zdaleka nebylo všechno. Dále mnohem aktivnější Canaries soustavně zvládali využívat lacině ztracených míčů protivníky, přičemž ve 27. minutě skrze přečíslení 3 na 2 udeřili podruhé. Song s Ramseym se poklusem vraceli, za což zaplatili pohledem na šťastně (díky teči Gibbse a následnému obloučku přes Szczesného) skórujícího Holta.

Do konce poločasu pak navíc hosté zřejmě oprávněně požadovali penaltu za Koscielného stažení Martina, podrážděný Vermaelen ostře fauloval na žlutou kartu, Sagna se zranil a tak podobně. To přitom po chvilkovém "cuknutí" těsně po restartu docela dobře pokračovalo. Krátce po pauze si Canaries vytvořili tři tutovky, které kdyby proměnili, nejspíš by už nebylo co řešit. Hoolahan i krásně proniknuvší Jackson ovšem před brankářem nepochodili. Což zároveň na druhé straně platilo také pro Benayouna, který po standardce mohl hlavičkovat z naprosto ideální pozice; přesto se trefil přímo do Ruddyho náruče.

Nicméně spouštěč starého dobrého Arsenalu to byl tak jako tak. Během osmi minut dal Van Persie vzpomenout na své představení z listopadu, kdy také otáčel - a zároveň vyrovnal rekordní počet zásahů v rámci jedné sezony Premier League. V 72. minutě prolomil ofsajdovou past, aby si opět porozuměl se Songem a z první placírkou uklízel míč ke vzdálenější tyčce; v minutě 80. se k němu se štěstím odrazila zablokovaná Chamberlainova přihrávka a nizozemský snajpr opět sám za obrannou linií skóroval pro změnu pravačkou.

Pro změnu však nebyl autorem vítězného gólu; neskutečně tvrdě pracující Kanárci se ještě senzačně vzepjali a jednou provždy srovnali s favoritem krok. Howsonova famózně zvládnutá technická finesa umožnila zavěsit Morisonovi, stejně jako Szczesného několikáté váhání při výběhu na balon. Závěr pak Canaries přečkali doslova se "staženými půlkami". Persie dvakrát a jednou Gibbs ještě museli udeřit, což se jim kupodivu nepovedlo; kromě Gibbsovy hlavičky se pak kořistí Ruddyho zvláštního, ale efektivního zákroku stala i Songova povedená patička. Jeden z nejpohlednějších zápasů sezony si už prý zkrátka další gól nemohl dovolit. Zhruba podobně jako nějakou penaltu, kterých se mohlo narodit klidně kvarteto.

Autor: Tomáš Daníček