07.10.2012 19:50 CET
2 : 2
(1:1)

Dva Messi, dva Ronaldo. Clásico skončilo remízou

Tohle bylo Clásico, které všichni chceme vidět! Barcelona remizovala na Nou Campu s Realem 2:2, po dvou trefách zaznamenali oba nejlepší fotbalisté světa a co je hlavním, hrál se opravdu zajímavý fotbal! Těžko říci, kdo bude s bodem spokojenější, oba celky mohly strhnout výhru na svou stranu, po plichtě však zůstal rozestup mezi oběma týmy na osmi bodech ve prospěch domácích.

Velká pozornost byla upřena už na samotné oznámení sestav, a to především té domácí. Při absenci stoperů Piquého a Puyola bylo otázkou, kdo se postaví do středu obrany, a volba nakonec padla na Mascherana (už klasicky) a Adriana! Krajní bek či dokonce záložník si svou premiéru na tomto postu asi jen těžko mohl naplánovat lépe. Jinak jsme se žádného překvapení v zahajovacích jedenáctkách nedočkali...

Od úvodního hvizdu bylo jasně vidět, že oba týmy půjdou za třemi body, všechna opatrnost byla od počátku utlačena do pozadí a zajímavých momentů stále přibývalo. Real nepřijel bránit, nepůsobil rozhodně nijak ustrašeným dojmem a často dokonce na poměrně dlouhou pasáž hry kombinoval s míčem na kopačce, o to samé se pak pochopitelně snažila i Barcelona. Ta měla o něco více ze hry, i tak ale jako první nebezpečně pálil Di María, jenže nad branku. Ve třinácté minutě zahrozil opět Bílý balet, tentokrát Ronaldo hezky odcentroval a Karim Benzema zakončoval, ovšem k úspěchu mu scházelo několik metrů.

Dvacátá minuta přinesla první čistou gólovou příležitost utkání, a znovu jí měli hosté z Madridu. V tomto případě si na Özilův centr z pravé strany ideálně naskočil nikým nehlídaný Sergio Ramos, nakonec ale jen schoval svou tvář v dlaních, protože hlavou těsně minul klec Victora Valdése, který se po míči jen ohlédl. O tři minuty později už však Real vedl, to akci rozjel Di María, Benzema posunul balón doleva Ronaldovi a jeho tvrdá rána k přední tyči překvapila Valdése natolik, že Merengues vedli.

Real byl i nadále jasně nebezpečnější a za další dvě minuty mohl vést už o dvě branky, jenže Benzema trefil jen tyč a dorážející Di María jednak minul, druhak navíc těžil z ofsajdového postavení. Barca se vzpamatovala až po půlhodině hry, a to s výrazným přispěním Pepeho. Ten vyrobil obrovskou hrubku, když zasáhl Pedrův centr tak nešikovně, že nabídl jasný gól Lionelu Messimu a ten nezaváhal. Krátce před pauzou o sobě dal ještě věděl povedeným průnikem podél levé lajny Alba, Iniesta ale zakončit nedokázal.

Pořádné emoce vzplály na Nou Campu ve dvaapadesáté minutě, kdy se po levé straně prohnal až do vápna Iniesta, na kraji šestnáctky si pak hodil míč kolem Pepeho a upadl. Sporný moment rozhodčí Ferreiro vyřešil k nevoli domácích příznivců pokračováním ve hře... V šedesáté první minutě se Blaugranas poprvé v utkání dostali do vedení. Messi byl faulován nějakých pětadvacet metrů od branky Xabi Alonsem, nařízenou standardní situaci také sám rozehrál a naložil s ní dokonale - přes zeď zakroutil míč do šibenice a nedal Casillasovi šanci.

Jenže vedení domácím vydrželo jen pět minut, než podruhé zaúřadoval také Cristiano Ronaldo. Alespoň polovina vyrovnávací trefy však patří Özilovi, který nádhernou uličkou vyslal portugalského snajpra do vyložené šance, Ronaldo pak už jen poslal merunu podél Valdése a srovnal krok. Oba týmy si ve zbytku zápasu vypracovaly pár zajímavých náznaků šancí, opravdovou možnost strhnout vítěství na svou stranu však měli jen domácí. A přišla až v osmdesáté deváté minutě, jenže mladíka Montoyu připravilo od statutu hrdiny břevno.

Barcelona tak remizovala s Realem Madrid 2:2, udržela na největšího rivala osmibodový náskok a zůstala v čele tabulky. Bílý balet je po mizerném startu do sezony už pátý, obě největší hvězdy, Messi a Ronaldo, se navíc v tuto chvíli dělí o pozici nejlepšího střelce ligy.

Autor: Michal Hruška