29.11.2011 21:00 CET
4 : 0
(3:0)

FC Barcelona - Rayo Vallecano 4:0

Barcelona porazila Rayo Vallecano 4:0 a stáhla náskok prvního Realu na tři body. Předehrávku sedmnáctého kola rozhodly dva góly Alexise z prvního poločasu, další dvě branky přidali Villa a Messi. Rayo bylo favoritovi poměrně vyrovnaným soupeřem a výsledek je pro něj až příliš krutý.

Barcelona šla do zápasu v nejsilnější možné sestavě, po drobném zranění se vrátil i jeden z nejdůležitějších členů kádru, tedy Andrés Iniesta. Do základní jedenáctky se vrátil i David Villa a mezi ním a Alexisem samozřejmě nechyběl Lionel Messi. Ani Rayo však rozhodně nepřijelo pouze bránit a kromě sestavy o tom všechny přítomné přesvědčilo i předvedenou hrou.

Už ve druhé minutě si Iniesta geniálně všiml hodně vyběhnutého gólmana Cobeňa a pokusil se ho od půlící čáry přehodit, Cobeňo se však stačil vrátit a vyrazil míč alespoň na roh. Na druhé straně zůstal trestuhodně osamocen na zadní tyči Lass, naštěstí pro domácí ale z voleje těsně minul.

V šestnácté minutě rozjela Barca dobrou akci po pravé straně, Alvésova pobídka před prázdnou bránu pro Xaviho byla nepříjemně tečována, Cobeňo ale dokázal však zareagovat a zasáhnout. Blaugranas opět rozhodně nezářili a málem doplatili na chybu Valdése, ten měl ale štěstí a skóre tak zůstalo nerozhodné 0:0.

Z domácích hráčů byl jednoznačně nejvíce vidět Iniesta, jeho další střela ovšem skončila nad břevnem. V devětadvacáté minutě už Barcelona vedla, nádherný první gól zápasu vstřelil Alexis Sánchez. Ten si naběhl na chytrou přihrávku Xaviho, zasekl si balón kolem Garrida a technickou střelou o tyč rozvlnil síť za Cobeněm.

Hned v zápětí se dral do šestnáctky Messi, z úhlu však minul bližší tyč. I hosté se však dostávali do slušných gólových příležitostí, ve třiatřicáté minutě dostal hodně volného prostoru v pokutovém území kapitán Míchel, z otočky ale přestřelil. Alexis přidal čtyři minuty před poločasem i svůj druhý gól, když tentokrát vytěžil z dobré přihrávky Messiho a šťastného odrazu od Xaviho a s přehledem překonal Cobeňa.

A o dvě minuty později to bylo 3:0 pro Barcelonu, na útočný výlet se vydal stoper Pique, krásnou uličkou našel Alvése, ten ještě přiklepl balón do vyložené pozice Villovi a nebylo co řešit. A tak i když se Barca rozjížděla velmi vlažně, nakonec po první pětačtyřicetiminutovce vedla rozdílem třídy 3:0.

V padesáté minutě se své šestnácté branky v letošní sezoně Primera División dočkal Lionel Messi. Ten se z pravé strany šikovně prohnal kolem několika protihráčů až do šestnáctky, přehodil si míč na levačku a umístěnou střelou podél nohou gólmana Cobeňa zvýšil na 4:0.

Po několika klidných minutách se znovu začalo hrát až dvacet minut před koncem, Villův lob ale branku přeletěl. Messi si závěr dnešního duelu užíval, po další nádherné individuální akci ale křížnou ranou těsně minul. Rayo by si čestný úspěch zasloužilo a málem na něj dosáhlo po bombě Míchela a dorážce Tamuda, ten už však těžil z ofsajdového postavení.

V samotném závěru mohl ještě jednou skórovat střídající Fábregas, ale Cobeňa nepřekonal. Barcelona si i přesto napravila reputaci po kolapsu a porážce na hřišti Getafe, v předehrávce sedmnáctého kola porazila Rayo 4:0 a vytvořila tlak na první Real, momentálně ztrácí už jen tři body. El Clásico je na programu za dvanáct dní.

Autor: Michal Hruška