02.01.2011 18:00 CET
2 : 1
(0:0)

FC Barcelona - Levante UD 2:1

Barcelona zvládla svůj úvodní duel roku 2011, když zdolala na Nou Campu Levante 2:1. Výhru mistra zařídil dvěma góly Pedro, Levante deset minut před koncem snížilo a v závěru si vytvořilo nevídaný tlak, z kterého ovšem vyrovnání nevytěžilo.

Již dlouho neměla Barcelona se soupeřem takové problémy, vždyť po prvním poločase svítilo na světelné tabuli skóre 0:0. Těsně po pauze se však dvakrát trefil Pedro a určil jasný ráz utkání. Hosté v osmdesáté minutě krásným gólem Stuaniho snížili a v závěru svého slavného soupeře přitlačili před vlastní šestnáctku, ovšem Barca se nakonec s přehledem ubránila a bere tak z posilvestrovského utkání všechny tři body, díky nimž bude i po dohrávkách sedmnáctého kola první. Momentálně její náskok na druhý Real čítá pět bodů, madridský rival má zítřejší utkání na hřišti Getafe k dobru.

Domácím v utkání chyběli oba stabilní stopeři, a tak se do středu obrany stáhli Eric Abidal z postu levého obránce a Sergio Busquets (nikoliv Pedro) ze středu zálohy. Na levé straně obranné čtveřice tak nastoupil Maxwell a odpočívajícího Messiho nahradil v základní sestavě Bojan.

První šanci utkání měl po sedmi minutách Iniesta, toho ale vychytal pozorný brankář Reina, stejně dopadl o chvíli později i Villa. Jedinou vážnější situaci před brankou Valdése si domácí zavinili sami, Abidalova hrozná přihrávka na Valdése skončila na kopačce Xisca a Abidal ve snaze napravit svou chybu dost možná fauloval útočníka Levante, každopádně však píšťalka hlavního arbitra utkání zůstala němá.

Po přestávce domácí zapnuli motor na plné obrátky a konečně začali svého soupeře přehrávat, z čehož plynul i úvodní gól zápasu, o který se postaral po zpětné přihrávce Daniho Alvesea jedné rychlé kličce Pedro. O dvanáct minut později unikl Dani Alves po pravé straně, naservíroval míč proti noze Pedrovi, jenž umístěnou střelou z prvního doteku nedal Reinovi šanci.

Deset minut před koncem hosté vzkřísili své naděje, když se Stuani krásným volejem připomněl a snížil. Při závěrečném tlaku Levante naběhl na centr z rohového kopu i brankář Reina, ovšem hostujícímu celku se nepodařilo propasírovat míč do brány. I přesto si však Levante odváží z Barcelony velmi dobrý výsledek.

A na závěr nemohu dodat nic jiného: Xavi Hernandéz odehrál ve středu zálohy Barcelony celých devadesát minut a připsal si svůj 549. zápas v dresu Blaugranas, čímž vyrovnat Migueliho rekord.

Autor: Michal Hruška