18.06.2009 16:00 CET
0 : 3
(0:2)

Brazílie smetla USA 3:0

Brazílie si na své konto připsala další vítězství. V dnešním utkání s USA bez problémů uhrála výsledek 3:0 a může přemýšlet o semifinále, které si díky třem bodům zajistila.

Zápas se již od úvodních minut vyvíjel podle předpokladů. Brazílie udávalo tempo, zatímco Američané se k šestnáctce svého soupeře dostávali poměrně ztěžka. To Kanárci, podobně jako posledně proti Egyptu, na první gól opět moc dlouho čekat nemuseli. Tentokrát přišel "až" v 6. minutě a opět padl po standardní situaci. K jejímu zahrání se postavil obránce Maicon a krásným centrem na zadní tyč našel hlavu spoluhráče Felipe Mela, který v poklidu a s přehledem zakončil.

Podobný vývoj na hřišti pokračoval i v následujících okamžicích. Američané příliš sebejistě nepůsobili a za Brazílií evidentně zaostávali. Ve 20. minutě navíc podruhé v zápase inkasovali. Po rychlém protiútoku našel na hranici pokutového území úplně volného Robinha mladík Ramires a kanonýr Manchesteru City překonal bezmocného gólmana Howarda.

Vedení mohl vzápětí pojistit třetí brankou Kaká, který se přes nedůslednou americkou obranu prodral až k zakončení, jenže nakonec trefil jen boční síť. Brazilci se v první půli fotbalem bavili, jelikož Američané ani v nejmenším nepřipomínali ten tým, který konkuroval v minulém utkání mistrům světa z Itálie. Ve 40. minutě nebezpečně hlavičkoval po centru ze strany Gilberto Silva, míč však poslal ze zajímavé pozice nad.

Po změně stran přišla také první velká šance USA. V hlavní roli se ocitl nezkušený Jozy Altidore a míč poslal hodně nad bránu Julia Cesara. Na druhé straně hřiště zakončoval technickou střelou Robinho, druhého gólu v utkání se ale nedočkal, jelikož Tim Howard si s jeho pokusem poradil. Vzápětí pálil nebezpečně Kaká, jenže opět narazil na americkou jedničku.

Největší problémem USA na tomto turnaji je především disciplína. Také dnes totiž viděl svěřenec kouče Boba Bradleyho červenou kartu. Hřiště musel předčasně opustit v 57. minutě Sacha Kljestan. Brazílie početní výhody velmi rychle využila. Po krásné akci na jeden dotek mířil nechytatelně pod břevno obránce Maicon. Jihoameričané si průběh utkání hlídali s velkou jistotou, přesto málem inkasovali. Z hranice pokutového území ale nastřelil Feilhaber pouze břevno. I přes tuto ojedinělou šanci Brazílie stav 3:0 udržela až do závěrečného hvizdu.

Autor: Tomáš Honajzer