3 : 2
po prodloužení
(0:0, 2:2)

Xabi Alonso vystřelil Španělsku třetí místo

Španělsko také dnes překvapilo celý fotbalový svět. Po neuvěřitelném závěru utkání uhrálo v normální hrací době s JAR pouze remízu 2:2, v nastavení už ale potvrdilo roli favorita a díky gólu Xabiho Alonsa slaví zisk třetího místa.

První poločas nebyl oproti tomu druhému nijak mimořádně zajímavý. Blízko gólu byl však už ve 4. minutě kanonýr David Villa. Sice se mu podařilo vyslat na bránu Khuneho parádní střelu, domácí gólman ovšem vytáhnul ještě lepší zákrok a míč odvrátil na roh. Z něho Španělé nic nevytěžili. Následně o sobě dali vědět také Bafana Bafana. Po přesném centru Sibayi hlavičkoval nebezpečně, bohužel ale nepřesně, obránce Booth.

Ve zbytku času první se toho už mnoho neudálo. Diváky zvedla ze sedaček snad jen šance Fernanda Torrese. Útočník Liverpoolu si narazil se Santim Cazorlou, zbavil se domácích obránců a zakončil. K nelibosti všech příznivců Španělska nemířil přesně.

První gól přišel těsně po přestávce. Na svědomí jej měli svěřenci Vicente Del Bosqueho, ale radovat se z něj nakonec stejně nemohli, jelikož Sergio Busquets se ocitl v ofsajdu. Španělé byli brance o poznání blíže o několik minut později. V 62. minutě si vyměnil míč s Guizou záložník Riera a tvrdě vypálil. Opět ale nechal pouze vyniknout gólmana Khuneho.

JAR překvapila a v 73. minutě šla do vedení. Hrdinou domácí výběru se stal střídající Katlengo Mphela. 24letý útočník se zmocnil míče uvnitř pokutového území a úspěšně zakončil. Pro Španělsko to byla hodně nečekaná rána. Po inkasovaném gólu se mu příliš nedařilo a zdálo se, že vyrovnat již nedokáže. V 88. minutě však dostal Daniel Guiza mnoho prostoru k zakončení a přízemní střelou k tyči vyrovnal.

Uběhla pouhá minuta a kanonýr Fenerbahce udeřil podruhé. Jeho střela, lépe řečeno centr, se nakonec stočil až na tyčku Khuneho brány, odkud se odrazil do sítě. Když už se vše nasvědčovalo tomu, že třetí místo si na své konto připíše evropský celek, stalo se něco hodně nečekaného. V nastaveném čase totiž nádhernou střelou z přímého kopu opět vyrovnal Mphela. Jeho dělovku do pravého horního rohu brány neměl Casillas šanci chytit.

Poprvé na turnaji tak bylo možno sledovat nastavení. V něm se oba výběry snažily o rychlé vstřelení branky, a proto se naskytlo několik zajímavých šancí. Nebezpečně vypadala z domácí strany především rána Parkera z hranice pokutového území, se kterou si nakonec poradil Casillas. Rozhodující moment přišel ve 107. minutě. Centr Xabiho Alonsa z přímého kopu, ku překvapení všech, proletěl až za záda Khuneho a stanovil tak konečný stav na 3:2. JAR tentokrát již vyrovnat nedokázala.

Autor: Tomáš Honajzer / eurosport.com