Primeira Liga - souhrn 9. kola

31.10.2019, 15:51, aktualizováno 31.10.2019, 23:52
Porto pouze remizovalo na hřišti Marítima a do čela tabulky se proto posouvá Benfica, která čtyřmi góly roznesla Portimonense. Mezi oběma favority Primeira Ligy zůstává dvoubodový rozestup. Sporting veze body ze hřiště Paçosu Ferreira, zatímco Boavista porazila Bragu a jako jediná zůstává bez porážky...

Paços Ferreira - Sporting CP 1:2

31.10.2019 20:45

Góly: 74. Douglas Tanque - 11. Luiz Phellype, 79. Bruno Fernandes (pen.)

Potřetí za sebou se hráči Sportingu mohou radovat z ligového vítězství a potřetí za sebou to bylo velice ubojované. Po dobrém úvodu, kdy šli po brance Phellypeho hosté na půdě Paçosu Ferreira do vedení, soupeř krok a v druhém poločase i skóre srovnal. Tři body nakonec zachraňoval z penalty Bruno Fernandes.

Sporting byl v úvodu utkání aktivnějším celkem. Už ve třetí minutě po narážečce s Jesém servíroval míč do nebezpečné pozice Fernandes, jehož centr obrana odrazila pouze k volnému Phellypemu, který překonal brankáře Ribeira, ale nikoliv obránce Telese.

V 11. minutě už se početná skupina hostujících fanoušků radovala. Fernandes přesným centrem z rohu pokutového území našel na zadní tyč nabíhajícího Phellypeho a brazilský útočník ze vzduchu obstřelil Ribeira.

Po obdržené brance se Paços začal osmělovat i k ofenzivní činnosti, ale v první půle se takřka k ničemu nedostal. Stejné to bylo i na straně Sportingu, a tak se diváci další výraznější šance dočkali až v úvodu druhé půle, kdy Murilo vyslal přihrávkou do běhu Bruna Santose, který si snadno poradil s Mathieuem a jeho nebezpečnou střelu musel Ribeiro vyrazit na roh.

I po změně stran byl aktivnějším celkem Sporting, ale trápila ho kvalita zakončení. Paços se spoléhal hlavně na protiútoky a standardní situace, z jedné nakonec udeřil. V 74. minutě si na Telesův roh nejvýše vyskočil Tanque a hlavou překonal špatně vyběhnutého Ribeira.

Vyrovnaný stav ovšem trval pouhých pět minut, protože Luiz Carlos zahrál ve zdi v pokutovém území zcela nepochopitelně rukou a sudí Rui Costa nařídil pokutový kop. K tomu se nepostavil nikdy jiný než Bruno Fernandes a s přehledem poslal míč na opačnou stranu, než kam mířil brankář Ribeiro a svou pátou ligovou brankou v dosavadní sezóně zajistil Sportingu zisk tří bodů.

SL Benfica - Portimonense SC 4:0

30.10.2019 21:15

Góly: 17. André Almeida, 47. Rúben Dias, 63. Carlos Vinícius, 65. Carlos Vinícius

Zcela poklidný zápas odehrála na Estádio da Luz Benfica proti Portimonense. Domácí šli do brzkého vedení, které v druhé půli stvrdili dalšími třemi góly a díky ztrátě Porta v Marítimu jdou na první místo ligové tabulky.

Jelikož nebyl víkendový výkon Benficy na půdě Tondely zcela ideální, provedl Bruno Lage v sestavě několik změn a v úvodních minutách určitě musel přemýšlet, jestli to byl dobrý tah. První tutovku si totiž vypracovali hosté. Na Iuryho centr číhal na zadní zcela nehlídaný Anzai, jehož gólové radosti zabránil dobrým zákrokem Vlachodimos.

Poté už byl na hřišti pouze jeden tým. Chiquinhův centr z rohu našel přesně hlavu Gabriela, který ještě míč prodloužil na nikým nehlídaného Almeidu a krajní obránce nedal hlavičkou z malého vápna brankáři Ferreirovi žádnou šanci.

Portimonense ovšem v prvním poločase dobře bránilo a Benfica bojovala s tradičním nešvarem posledních utkání - nemohla si vypracovat větší šanci uvnitř pokutového území.

Druhá půle byla úplně jiným fotbalem než ta první, a to hned od úvodní minuty. Když se nedaří útočníkům, postarají se o to obránci. Grimaldo poslal na malé vápno přesný centr na nohu Rubéna Diase a mladý stoper se z bezprostřední blízkosti trefil přesně pod břevno.

V 52. minutě mohla Benfica přidat už třetí gól, ale proti Chiquinhovi, který se pěkně uvolnil po Cerviho přihrávce, dobře a včas vyběhl Ferreira a jeho střelu vyrazil. Na další gól si tak domácí fanoušci museli počkat ještě deset minut a čekání se rozhodně vyplatilo. Grimaldo krásnou průnikovou přihrávkou vyslal do úniku Viníciuse, který se odpoutal od obránce, Ferreirovi udělal kličku a pohodlně zakončil do prázdné brány.

Grimaldo byl nezastavitelný a začala u něj i poslední gólová akce. Španělský bek další průnikovou přihrávkou vyzval ke sprintu Chiquinha, který z první míč prodloužil k Viníciusovi a brazilský útočník ani ve svém druhém úniku nezaváhal a přidal čtvrtý gól svého týmu.

Benfica ještě mohla přidat další góly, ale ani Gedson Fernandes ani Jota své šance neproměnili, což ovšem mladíky v dresu Orlů nemuselo trápit, neboť jejich tým vyhrál 4:0 a osamostatnil se v čele ligy.

CS Marítimo - FC Porto 1:1

30.10.2019 19:45

Góly: 11. Franck-Yves Bambock - 85. Pepe

Marítimo po Sportingu a Braze dokázalo obrat o body i dalšího velkého favorita FC Porto. Domácí celek z Madeiry šel díky Bambockově brance do brzkého vedení a alespoň remízu vybojoval pro hosty pět minut před koncem základní hrací doby Pepe.

Porto se snažilo být od úvodu aktivní, ale stačila jedna standardní situace a domácí šli do vedení. Centr z rohového kopu na přední tyč prodloužil Pelagio pouze k Pereirovi, který ovšem nedokázal míč ideálně odhlavičkovat a Bambock z voleje propálil vše, co mu stálo v cestě.

V 19. minutě měli hosté první velkou příležitost k vyrovnání. Corona se po narážce s Uribem dostal na pravém křídle až do pokutového území a nacentroval míč Soaresovi, jehož prudkou střelu Abedzadeh na dvakrát s obtížemi zpacifikoval.

Marítimo s vědomím cenného vedení hodně zatáhlo obranu a nepouštělo hosty blízko k vlastní bráně. Šance nebo spíše pološance Porta byly většinou nepřesné střely ze střední vzdálenosti.

Pořádnou gólovku si Porto vypracovalo až v 84. minutě, kdy Abedzadeh špatně vyběhl na centrovaný míč z rohového kopu a Soares na poslední chvíli odhlavičkoval míč do Pepeho zad, od kterých se míč odrazil do brány. Přestože to původně jako branka nevypadalo, Grolli balón odkopával už za brankovou čárou.

Porto ještě v závěrečných minutách dostalo domácí pod tlak, ale Corona nedokázal po rohu Tellese zcela sám ideálně trefit míč a hlavička Pereiry těsně minula tyče, a tak se oba celky musely spokojit s bodem.

Belen. SAD
Góly: 2. Bruno, 5. Mikel, 64. Edmond Tapsoba (pen.), 77. João Carlos Teixeira, 81. Léo Bonatini