Primeira Liga - souhrn 4. kola

17.10.2020, 18:37, aktualizováno 19.10.2020, 23:13
Benfica veze body ze hřiště Rio Ave a na čele tabulky má na druhé Porto, které se rozešlo smírně se Sportingem, pětibodový náskok. Braga si poradila s Nacionalem, naopak prohrála Santa Clara. Farense se rozešlo produktivní remízou 3:3 s Famalicãem, zatímco Vitória SC Guimarães zvítězila na půdě Boavisty...

Sporting CP - FC Porto 2:2

17.10.2020 21:30

Góly: 9. Nuno Santos, 87. Luciano Vietto - 25. Mateus Uribe, 45. Jesús Corona

Také po třetím ligovém utkání v sezóně odcházeli fotbalisté Sportingu z trávníku neporažení. V domácím duelu s Portem vedli, poté prohrávali a remízu pro zeleno-bílé zachránil gólem před koncem zápasu Vietto.

Přestože Sporting na rozdíl od Porta před vzájemným duelem ještě neztratil žádné body, do zápasu rozhodně nešel jako favorit. Úřadující šampión z Porta totiž disponuje silným, sehraným kádrem a na Estádio José Alvalade navíc stále doznívala hrozivá prohra 1:4 z předkola Evropské ligy s Linzem, které naznačila mnohé slabiny Sportingu.

Roli mírného favorita mohlo Porto potvrdit už v první minutě, kdy Oliveirův centr ze standardní situace propadl až k brankáři Adánovi, kterému nadělala jeho likvidace značné problémy. Byl to ale Sporting, který byl v úvodních fázích zápasu aktivnější. V 8. minutě se po kombinaci Palhinhy a Cabrala dostal do stoprocentní šance Matheus, ale včas vyběhnutý Marchesín gólové radosti zabránil.

Podobně úspěšný argentinský brankář nebyl už o minutu později, kdy Porrův centr prodloužil stoper Mbemba nešťastně na zadní tyč pouze na nohu Nuna Santose, který přesnou střelou z voleje otevřel skóre zápasu.

Obdržený gól probudil ofenzivní snahy hráčů Porta, kteří se pokoušeli o vyrovnání. První větší šanci vybojoval Díaz, který prokličkoval v pokutovém území mezi obránci a donutil k zásahu Adána. Ve 25. minutě měl dost prostoru na centr z levé strany hřiště Sanusi, který přesným míčem našel v šestnáctce volného Uribeho, jenž nabídnutou příležitostí nepohrdl a srovnal stav utkání - 1:1.

Hned dvakrát před koncem prvního poločasu mohl vedení na stranu domácích vrátit Pote, ale jeho samostatný únik po přesném centru Palhinhy zmařil včasným vyběhnutím Marchesín a v druhé šanci mladý záložník nedokázal přesně namířit a nenavázal tak na gólově úspěšný reprezentační sraz s "jednadvacítkou".

V poslední minutě prvního poločasu ukázalo Porto své kvality naplno. Domácí nezvládli rozehrávku rohového kopu a s míčem vpřed do protiútoku vyrazil rychlonohý Díaz. Ten zatáhl balón až do pokutového území, kde jej ještě v pádu stihl přihrát Coronovi, který si až příliš snadnou kličkou poradil s Porrem i Feddalem a mazáckým dloubákem překonal brankáře Adána.

Po změně stran se Porto soustředilo primárně na obranu a druhý poločas již nenabídl tolik ofenzivních akcí jako dějství první. Sporting měl velké problémy prolomit obranný blok Porta, který těžký zápas zvládal i bez jednoho z lídru loňské obrany Marcana.

Teprve v 75. minutě výrazněji zahrozil Porro, jehož střela z hranice pokutového území proletěla těsně vedle tyče. Sporting se vyrovnání dočkal až v 87. minutě. Pote měl dostatek prostoru na centr z pravé strany hřiště, kterým našel na malém vápně volného Šporara. Střelu slovinského útočníka z bezprostřední vzdálenosti ještě dokázal Marchesín vyrazit, na Viettovu dorážku však už byl krátký a Sporting srovnal skóre.

Porto ještě mohlo získat vedení na svou stranu, když v nastaveném čase pálil zpoza pokutového území Taremi, ale střela íránského útočníka mířila těsně mimo bránu. Šlágr čtvrtého ligového kola tedy vítěze nepoznal a skončil nerozhodně 2:2.

Více informací k zápasu

SC Braga - CD Nacional 2:1

17.10.2020 19:00

Góly: 28. Fransérgio, 42. Iuri Medeiros - 86. Nuno Borges

Fotbalisté Bragy dávají pomalu zapomenout na nevydařené úvodní zápasy sezóny a po suverénní výhře v minulém kole na hřišti Tondely dokázali na domácím stadiónu porazit Nacional. Svěřencům Carlose Carvalhala stačil ke třem bodům - stejně jako v minulém kole - vydařený první poločas.

Braga byla od úvodních minut lepším týmem na hřišti a obrana Nacionalu musela být v neustálé permanenci. Už ve 3. minutě střelou těsně vedle zahrozil dvougólový střelec z minulého utkání Galeno. Braga měla optickou převahu a první přesný zásah na sebe nechal čekat necelou půlhodinu. Fransérgio se po kombinaci na levé straně hřiště marně rozhlížel, komu ze spoluhráčů by přihrál, a tak se odhodlal k dalekonosném střelou, kterou vymetl růžek Danielovy brány - 1:0.

Na obdržený gól dokázali do té doby v ofenzivě nevýrazní hosté zareagovat velice rychle. Arsenalistas zaváhali při rozehrávce i bránění a Riascos měl v pokutovém území dostatek prostoru i času na zasekávačku a přesnou střelu do dolního rohu brány. Vyrovnávací gól ovšem kvůli těsnému ofsajdu kolumbijského útočníka nebyl uznán.

Braga po tomto zaváhání opět hrála koncentrovaně a stejně jako většinu prvního poločasu zatlačila hosty na jejich vlastní polovině. Další střelou z dálky chtěl opět překvapit Fransérgio, ale Daniel byl tentokrát připraven. Úspěšnější již byl pár minut před koncem prvního dějství Medeiros, který si na penaltě počkal na Galenův centr a akrobatickým zakončením navýšil vedení svého celku.

I po změně stran byli domácí jednoznačně aktivnějším týmem, ale jakoby je opět dohnala smůla z druhého kola, a podobně jako v utkání se Santa Clarou nedokázali přesně zakončit. Ve velkých šancích postupně selhali Horta, Paulinho a Esgaio.

Právě nekvalitní zakončení domácího týmu udrželo Nacional ve hře až do samotného konce a celku z Madeiry se ještě povedlo utkání zdramatizovat. Střídající Gorré několika rychlými kroky překonal hned dva domácí obránce a stopku mu až svým zákrokem vystavil brankář Matheus, od něj se ovšem střela odrazila pouze na hranici pokutového území, kde míč do odkryté brány uklidil Borges.

Gól snižující ztrátu na velkého favorita ještě hostující celek povzbudil a Nacional se hnal za vyrovnáním. Nepřesnosti hostů a soustředěný výkon defenzivy Bragy ovšem žádné další překvapení nedopustily a Braga zaznamenala druhou ligovou výhru v řadě.

Famalicão
Góly: 4. Eduardo Mancha, 25. César, 90+4. Brian Mansilla - 65. Rúben Lameiras (pen.), 73. Rúben Lameiras, 80. Bruno Jordão