Primeira liga - souhrn 3. kola

24.08.2019, 22:41, aktualizováno 25.08.2019, 23:59
Porto v superšlágru portugalské ligy vyhrálo na půdě lisabonské Benfiky 2:0 díky zásahům Zé Luise a Maregy. Dočasně tak poskočilo čela tabulky, než se před něj dostal nováček Famalicão. Ani ten se na prvním místě dlouho neohřál, vystřídal ho totiž lisabonský Sporting...

Portimonense SC - Sporting CP 1:3

25.08.2019 19:30

Góly: 9. Rômulo (pen.) - 2. Raphinha, 5. Luiz Phellype, 65. Raphinha

Divoká úvodní desetiminutovka započala cestu Sportingu za vítězstvím 3:1 na hřišti Portimonense. Utkání zdobily rychlé útočné akce a pěkné góly, třemi asistencemi se blýskl kapitán hostů Bruno Fernandes.

Hosté věděli, že vítězství je dostane do čela ligy a trenér Marcel Keizer postavil hodně ofenzivní hráče. V základní sestavě dostal poprvé příležitost Vietto, který v létě přišel z Atlética Madrid.

No a začali opravdu mimořádně. Ve 3. minutě si míč po lajně potáhl Raphinha, udělal rychlou kličku obránci a z rohu šestnáctky krásnou střelou zakončil na zadní tyč. O dvě minuty později už to bylo o dva góly. Vietto uviděl náběh Fernandese a pěknou průnikovou přihrávkou ho vyslal do stoprocentní šance. Portugalský reprezentant však nezpanikařil a nahrávkou Phellypemu udělal šanci stodvacetiprocentní a brazilský útočník se do prázdné brány trefil.

Bláznivý start pokračoval. V 8. minutě se v pokutovém území Iury zahákl o nohu bránícího Mathieu a sudí Xistra nařídil pokutový kop pro domácí. K jeho exekuci se postavil Romulo Machado, a přestože si Renan na jeho střelu sáhl, gólu nedokázal zabránit.

Hra se poté uklidnila a iniciativy se ujali hlavně domácí. Ti se však díky nepřesnostem nedokázali dostat do vyložené příležitosti. Ve 25. minutě střílel ze střední vzdálenosti Tabata, ale Renanovi střela příliš problémů nenadělala. Ve 33. minutě v šestnáctce akrobaticky zakončoval Iury, ale zakončení scházela přesnost.

V závěru poločasu opět zafungovala spolupráce Vietta s Fernandesem. První jmenovaný opět dobře zaregistroval náběh svého kapitána a poslal mu přesný centr do šestnáctky. Fernandes dokázal těžký míč zpracovat a přeloboval Ferreiru, gólovou radost mu ovšem překazil stoper Willyan, který míč stihl odkopnout před brankovou čárou.

Druhý poločas nabídl již mnohem volnější tempo. První nebezpečná situace se udála až v 65. minutě a byla hned gólová. Fernandes přesným centrem na zadní tyč našel Raphinhu, a ten se ve výskoku placírkou přesně trefil.

Sportingu třetí branka přinesla klid na kopačky a hráči zápas v pohodě dohrávali. O trochu vzrušení se v 82. minutě postaral střídající Jackson Martínez, ale jeho střela zpoza šestnáctky nemířila mezi tři tyče. V 88. minutě si ještě Raphinha mohl připsat hattrick, ale svůj samostatný nájezd nedokázal úspěšně zakončit, a tak si Sporting ze hřiště Portimonense odvezl vítězství 3:1 a nejvyšší pozici v ligové tabulce.

SL Benfica - FC Porto 0:2

24.08.2019 20:00

Góly: 22. Zé Luís, 86. Moussa Marega

Benfica nevyužila možnosti utéct svému sokovi o 6 bodů a podlehla na domácím stadionu Portu 0:2. První ligovou porážku Bruna Lageho na lavičce Benficy zařídili svými góly Zé Luis a Marega.

Ani jeden z trenérů nezasahoval do vítězné sestavy z minulého kola, a tak se základní jedenáctky obešly bez překvapení. Překvapivý naopak byl průběh hry. Benfica povzbuzená dobrou formou ze začátku sezóny chtěla dostat svého soupeře pod tlak, ale nebezpeční byli hosté. V 7. minutě se k sraženému centru dostal před šestnáctkou Baró a poprvé lehce prověřil brankáře Vlachodimose.

Hosté nechali protivníky kombinovat a trpělivě čekali na příležitost k protiútoku. Toho se dočkali ve 21. minutě, kdy Nuno Tavares ztratil míč ve středu hřiště Zé Luis se po Maregově přihrávce hnal sám na Vlachodimose. Řecký reprezentant ale jeho střelu skvěle vyrazil na roh.

Z rohu již Porto trestalo. Ferro nedokázal odhlavičkovat Tellesův centr a míč pouze sklepl v malém vápně. Tam se nejlépe zorientoval Zé Luis a v krkolomné pozici se trefil mezi nohy Vlachodimose - 0:1.

Benfica se snažila útočit, ale narážela na zodpovědnou obranu Porta, kterou excelentním výkonem táhli Marcano a Pepe. Pouze ve 41. minutě se po Silvově centru dostal k hlavičce De Tomás, ale míč letěl jen nad břevno.

Na začátku druhého poločasu nahradil Samarise ve středu zálohy "Orlů" Adel Taraabt a bylo jasné, že se domácí hráči budou hnát víc dopředu. To ale naopak otvíralo prostory Portu. Ve 48. minutě nedokázal Rúben Dias odehrát nakopnutý míč a ke střele z voleje se zpoza pokutového území dostal Díaz, který pořádně protáhl brankáře.

V 58. minutě se Odisseas Vlachodimos vydal na výlet a rybičkou se snažil odvrátit protiútok hostů. Míč se ovšem opět dostal na kopačky hráčů Porta a Zé Luis nedokázal pod tlakem trefit opuštěnou bránu.

Pouze dvě rychlé přihrávky stačily Portu v 78. minutě k pokoření celé otevřené obrany Benficy. Marega ovšem svůj samostatný nájezd nedokázal proměnit a branku dokonce úplně minul. Chuť si Marega spravil o necelých deset minut později, kdy Ferro nedokázal pohlídat jeho náběh a malijský útočník s pomocí tyče poslal Porto do dvougólového vedení.

Útočná snaha domácích byla nepřesná a obrana Porta po většinu utkání ofenzivní hráče soupeře dobře dostupovala. Útočné představení Benficy tak nejlépe podtrhuje Pizziho střela z úhlu 90. minutě, která letěla hodně nad Marchesínovu bránu.

Domácí si mohli na pár vteřin užít gólovou radost v poslední minutě nastavení, kdy po Pizziho centru úspěšně zakončil ve skluzu Seferovič. Švýcarský útočník byl ale v momentu přihrávky v těsném ofsajdu a gól tak správně nebyl uznán. Porto se tak po špatném vstupu do sezóny může radovat z cenného vítězství na půdě největšího rivala v každoročním boji o titul.

CD Tondela
Góly: 70. Rodrigo Pinho, 75. Daizen Maeda - 45. Denílson (pen.), 66. João Pedro, 90. Richard (pen.)