Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Představení účastníků MS 2018 - Senegal

13.06.2018 14:04 - Profily, historie
 
Od památného léta v Japonsku a Jižní Koreji, kdy se Lvi z Terangy představili na mistrovství světa vůbec poprvé a rovnou se jim povedlo napsat jeden z (doposud) nejkrásnějších fotbalových příběhů 21. století, uplynulo 16 let. Senegalský tým míří na svůj historicky druhý Mundial v mnohem lepší pozici a v nepředvídatelné skupině H je dokonce realistickým kandidátem na postup; vzpomínky na rok 2002 ale jen tak nezmizí. Fanoušci jsou nároční a budou chtít minimálně stejný úspěch: čtvrtfinále.

Jisté je, že na takové podcenění jako tenkrát už Lvi spoléhat nemohou. Zatímco výběr Bruna Metsua slavně čítal 21 povětšinou neznámých francouzských legionářů (plus dva náhradní gólmany), ten současný pod taktovkou hrdiny Aliou Cissého hýří všemi klubovými barvami. Hned sedm borců si vydělává na život v Anglii, v kádru jsou i legionáři z Itálie, Turecka, Německa, Belgie... a, což je samozřejmě největší rozdíl, i pár skutečných superhvězd. Sadio Mané a Kalidou Koulibaly patří na svých postech k nejlépe hodnoceným fotbalistům planety. Fanoušci z Guinejského zálivu, který loni dostal tvrdý kvalifikační direkt od arabského severu kontinentu, k nim budou v Rusku vzhlížet jako ke spasitelům.

A může se stát, že z toho nakonec bude další velký úspěch. Senegalský tým samozřejmě má svoje chyby, nehraje nijak oslnivý fotbal, v přípravě nepředvedl žádnou úchvatnou formu (spíše naopak) a Cissého pozice není zrovna skálopevná; pořád ale platí, že toto je zkušený, silný mančaft, plný impozantních zadáků, se světovou superhvězdou a vyloženě rozdílovým hráčem v čele.

Žádný karneval to v podání Lvů nebude, ale podceňovat fyzicky nejsilnější tým turnaje - který v potenciálně rozhodujícím druhém zápase čekají muší váhy z Japonska - nezní jako úplně dobrý nápad.

Historie

El Hadji Diouf poprvé v zápase uniká ofsajdové pasti a střílí, Fabien Barthez vyráží do cesty nabíhajícímu Diopovi... 1:0! Pro většinu fanoušků se historie senegalské kopané začala psát tímto okamžikem, 31. května 2002 v Soulu. Diouf byl první skutečnou senegalskou hvězdou a Metsu prvním národním fotbalovým hrdinou. Když francouzský kouč v roce 2013 zemřel, panoval v Dakaru de facto státní smutek. Příběh jeho 'Class of 2002' je pro celý africký fotbal dnes už prakticky legendou; je to labutí píseň divokého rozvoje 90. let, kdy se fotbalový svět začal poprvé učit africká jména a čekání na prvního světového medailistu zpod Sahary se zdálo být otázkou času. Teď nám to připadá jako dávná, skoro naivní minulost.

Ve skutečnosti se fotbal v Senegalu samozřejmě hrál i dříve, ale víceméně stranou pozornosti; někdejší francouzská kolonie získala nezávislost v roce 1960, členem FIFA se stala o dva roky později a hned v roce 1965, při svém historicky prvním pokusu, finišovala čtvrtá na Poháru národů. Na dlouhou dobu to byl její poslední úspěch - v 70. a 80. letech platili Lvi z Terangy za maximálně průměrný africký tým. Z deseti regionálních šampionátů v těchto dekádách proklouzli na jediný a pakovali se hned po skupinách. (Perlička: Historicky největší porážku utrpěli v roce 1966 proti tehdejšímu Československu - 0:11.)

Situace se začala zlepšovat až v 90. letech, kdy se ze Senegalu stal pravidelný účastník Afrického poháru; v roce 1992 jej dokonce poprvé (a dosud naposledy) pořádal. Na první velkou medaili si ale musel počkat až do února 2002, kdy na Poháru v Guineji dokráčel až do finále a po penaltové porážce s Kamerunem bral stříbro. O pár měsíců později potom přišel zlom.

Dioufova generace nicméně na další cenný kov už nedosáhla; Lvům se nepodařilo kvalifikovat na žádný další Mundial, na africké půdě se s postupem let proměnili v lehce nadprůměrného soupeře, a znovu se o nich začalo mluvit v podstatě až před Pohárem v roce 2015. Byl to první ročník, kdy se na senegalské soupisce už neobjevil žádný z Metsuových hrdinů (posledním "přeživším" byl do té doby bek Omar Daf); naopak poprvé se dostalo na Maného, tehdy dvaadvacetiletou hvězdičku ze Southamptonu. Senegal nicméně navzdory očekáváním nepředvedl nic zázračného, skončil už ve skupině, a na loňském APN - už coby jeden z favoritů - ztroskotal ve čtvrtfinále. Navzdory vybudované pozici na africké fotbalové mapě tak jediným úspěchem Lvů dodnes zůstává zaprášené kontinentální stříbro a čtvrtfinále mundialu z roku 2002.

Infograficky


autor: Jakub Tymčík

Cesta na šampionát

Navzdory nepříliš úspěšným posledním letům je nicméně zřejmé, že senegalský výběr mířící do Ruska je tím vůbec nejsilnějším v historii. V žebříčku FIFA se pohybuje výše než kdykoliv předtím, na čemž má podíl i zvládnutá kvalifikační jízda. Po prvních 60 minutách kvalifikace to přitom vypadalo spíš na pořádnou blamáž.

Lvi totiž vstoupili do osudí ve druhém, rozřazovacím kole dvojzápasem proti trpaslíkovi z Madagaskaru - a po hodině prvního utkání v Antananarivu svítil na tabuli stav 2:0 pro domácí. Favoritovi museli ve zbývajícím čase tahat trn z paty Mame Diouf s Maném, tedy hráči, jejichž hodnota dalece přesahuje celý madagaskarský tým (včetně stadionu). Po upachtěné remíze 2:2 nicméně přišel hladký triumf 3:0 v odvetě a v závěrečném kole byl Cissého výběr nalosován do skupiny s Jihoafrickou republikou, Burkinou Faso a Kapverdami.

Byl to zrádný los, ne nepodobný tomu, jemuž budou Lvi čelit v Rusku - žádný výrazný papírový favorit, ale taky žádný outsider; fanoušci nečekali nic jiného než postup, zároveň ale platilo, že se může stát cokoliv. Po rutinní úvodní výhře v Dakaru nad Kapverdami taky přišel první zádrhel v podobě prohry 1:2 v jihoafrickém Polokwane, následovaný dvěma nepřesvědčivými remízami s Burkinou Faso. Situace byla napjatá.

Den po odvetě v Ouagadougou (2:2) nicméně Senegalcům pomohlo štěstí - či, lépe řečeno, přešlap ghanského sudího Josepha Lampteye. Ten totiž ve vzpomínaném zápase v Jihoafrické republice nařídil penaltu pro domácí za neexistující ruku, za "odměnu" byl obviněn z manipulace zápasu, FIFA mu udělila celoživotní zákaz působení ve fotbale a výsledek utkání anulovala.

Senegal tak na podzim 2017 čekaly tři klíčové kvalifikační duely - a Lvi z Terangy je zvládli na jedničku. Nejprve dvěma góly v závěru urvali výhru v Kapverdách, poté si zajistili postup triumfem v dohrávaném duelu v JAR (2:0) a na závěr porazili Jihoafričany i doma (2:1). Svoji skupinu tak zakončili s bilancí čtyř výher, dvou remíz a celkového skóre 10:3. Varováním pro soupeře na MS budiž fakt, že dvakrát o vítězství rozhodli až v nastaveném čase.

Trenér — Aliou Cissé

Vztah Aliou Cissého a senegalské fotbalové veřejnosti je složitý. Bývalý kapitán slavného týmu z roku 2002 totiž na trenérské pozici nepůsobí ani zdaleka tak suverénním dojmem - i když situace je pořád mnohem lepší než před šesti lety, kdy na lavičce stál jiný pamětník Metsuova výběru, Adama Traoré. Na rozdíl od Traorého Cissé alespoň chápe pojmy jako "systém" a "taktika". Mezi fanoušky ale převládá pocit, že tento dvaačtyřicetiletý sympaťák, jehož hipsterské vzezření s dredy a brýlemi poměrně silně odporuje zažitým stereotypům o tom, jak má vypadat "správný" stratég, nedokáže ze svého týmu vymáčknout to nejlepší.

Na papíře samozřejmě platí, že už samotný postup na MS je z historického hlediska pro západoafrickou zemi obrovským úspěchem; Cissé je prvním senegalským rodákem, kterému se něco takového povedlo. Jenže vzhledem k tomu, jaké hráče má k dispozici, to bylo přeci jen považováno spíše za povinnost. A jelikož Cissého tým v kvalifikaci nikterak herně nezářil, snášela se na koučovu hlavu kritika: fanoušci Lvů se chtějí fotbalem bavit, ne sledovat urputné defenzivní bitvy, v nichž jejich oblíbenci nakonec soupeře jednoduše fyzicky přetlačí a rozhodnou svojí individuální kvalitou. Cissé tak dostal nálepku bojácného, konzervativního trenéra, který se v rámci svého pragmatismu bojí experimentovat a rezignuje na snahu posunout týmový projev na vyšší úroveň.

Je proto ironické, že když se bývalý záložník pokusil čachrovat se zažitým rozestavením a systémem v letošních přípravných zápasech, vzbudilo to ještě větší vlnu nevole. Nejspíš proto, že fanoušci chtěli více útočit, ne experimentovat s rozestavením 5-3-2 a sledovat plichty s Uzbekistánem, Bosnou a Lucemburskem (!) při celkovém skóre 1:1. Došlo to dokonce tak daleko, že se trenéra museli zastat sami hráči: "Náš prvořadý systém je stále 4-3-3 nebo 4-2-3-1, trenér chtěl jenom vyzkoušet nové možnosti. Nacvičili jsme si nějaké alternativy, přineslo to i pozitiva," uklidňoval Kalidou Koulibaly.

"Systém se třemi obránci není ve fotbalovém světě nic nového," hájil se Cissé. "Jsem přesvědčen o tom, že některým hráčům hodně svědčí. Budeme na něm dále pracovat. Neznamená to ale, že v něm nutně nastoupíme na mistrovství. Máme nacvičené jiné systémy, na které jsme zvyklí," dodal, načež v generálce za zavřenými dveřmi s Jižní Koreou, už s pomocí "svého" 4-2-3-1, slavil psychologicky důležitou výhru 2:0.

Pro mladého kouče, který nikdy netrénoval v klubovém fotbale a nemá žádné zkušenosti mimo svoji zemi - do současné funkce byl povýšen před třemi lety jako nástupce veterána Alaina Giresseho, předtím pracoval pouze tři roky u jednadvacítky - bude letošní Mundial skutečnou zkouškou schopností. Pokud ji nezvládne, je pravděpodobné, že u týmu skončí. Pokud ale Senegalci opět zazáří, může se právě on stát jednou z nepravděpodobných komet celého mistrovství. Charisma na to určitě má.

Tahoun týmu — Sadio Mané (Liverpool)


zdroj: readliverpoolfc.com

Západoafrické týmy mají takřka vždy minimálně jednoho "svého" útočného tahouna; často jde nicméně o borce, kteří na klubové úrovni sahají maximálně k lehkému nadprůměru, jsou dávno za zenitem, případně hrají v ligách, které se s těmi nejlepšími nemohou měřit. Ne tak Senegal. Sadio Mané je jednou z hvězd Premier League v nejlepších letech, v dresu Lvů podává dlouhodobě skvělé výkony, a fanoušci tak právem očekávají, že v Rusku skutečně zazáří.

Rychlonohý křídelník hraje v Cissého mužstvu skutečně stěžejní roli - je zároveň jeho nejkreativnějším hráčem i nejnebezpečnějším střelcem. Pokud by se Manému nedejbože něco stalo, spadne hodnota senegalských akcií rapidně dolů. V kvalifikačních bitvách to ostatně byl poměrně běžný pohled: dokáže Mané zlomit odpor soupeře? Jako by celý zbytek týmu pracoval na tom, aby se jeho nejlepšímu hráči dařilo co nejlépe.

Dobrou zprávou je, že senegalská desítka vypadá hladově a nabírá optimální formu. Zbývá tak poslední otazník, kterým je její psychická odolnost - když se na Maného naposledy upíraly zraky celého národa, selhal a potenciálně postupovou penaltu ve čtvrtfinále Poháru proti Kamerunu neproměnil. Tehdy ho to viditelně zlomilo; člověku jej bylo upřímně líto, jenže na druhou stranu právě pevné nervy v těchto momentech dělají ze skvělých hráčů skutečné lídry. Co když se něco podobného stane i tentokrát, akorát na ještě mnohem větší scéně...?

Na prahu slávy — Ismaïla Sarr (Rennes)zdroj: africatopsports.com

Na rozdíl od Nigérie, která přiváží do Ruska v průměru vůbec nejmladší tým, sázejí Lvi z Terangy spíše na zkušená a osvědčená jména. Ismaïla Sarr je v tomto směru výjimkou - a o tom, jak si jej Aliou Cissé považuje, svědčí i fakt, že právě kvůli němu dost možná přesune Maného na pozici klasické desítky. Sarrovy výkony totiž nejlépe vyniknou z křídla.

Dvacetiletý rychlík se v Evropě uvedl senzačními výkony v dresu Mét, odkud jej v létě 2017 za sedmnáct milionů eur vykoupilo Rennes. Pro bretaňský klub šlo o druhý nejdražší přestup v historii; za kvalitu se ale platí, a vzhledem k tomu, že kolem Sarra kroužily i Lipsko nebo Newcastle (mluvilo se dokonce i o Manchesteru United a Barceloně), se výsledné částce nakonec nikdo ani moc nepodivoval. Kdo totiž viděl Sarra trhat soupeřovy obrany v métském dresu, tušil, že tento teenager má potenciál dotáhnout to hodně daleko.

V Rennes začal sezonu jako falešná devítka, v září se ale zranil a až do Vánoc laboroval s přetrženou šlachou; dobrou zprávou je, že se to na jeho jarní formě (to už hrál klasicky z křídla) příliš nepodepsalo. Pět gólů a pět asistencí není na debutový rok vůbec špatná vizitka. Majitel třinácti startů v reprezentačním dresu působí klasickým dojmem hráče, jehož kredit se na úspěšném mundialu může klidně ztrojnásobit. Talent na to má.

Pravděpodobná sestava a taktický profil týmuAliou Cissé rázně utnul debaty o složení svého týmu už v půlce května, kdy rovnou oznámil závěrečnou třiadvacítku vyvolených. Většina pozic je víceméně jasná; těch pár otazníků však může hrát potenciálně klíčovou roli.

Prvním z nich je hned obsazení brankářského postu. Nejlepším senegalským gólmanem je Abdoulaye Diallo, který nicméně v Rennes celý rok leštil lavičku za Tomášem Koubkem; logicky by se tak zdálo, že šanci dostane Alfred Gomis (SPAL), vzhledem k tomu, že má za sebou sezonu v pozici jedničky v Serii A. Cissé ale místo toho poskytoval v kvalifikaci i přípravě nejvíc šancí veteránovi Khadimovi N'Diayemu z guinejské Horoyi, který stál mezi třemi tyčemi i v generálce s Koreou. A teď babo raď.

Pak je tu výše zmiňovaná otázka počtu stoperů; tady ale můžeme očekávat, že se Cissé v přípravě poučil a naostro vyběhne s osvědčenou čtyřčlennou zadní řadou, v jejímž středu bude samozřejmě hrát prim živý tank a talisman neskutečné fyzické síly Lvů, Kalidou Koulibaly. Vedle něj by kouč rád viděl Karu Mbodjiho z Anderlechtu, jenž s Koulibalym loni v lednu na APN utvořil jednu z nejsuverénnějších stoperských dvojic, ten však celé jaro promarodil, takže v základu očekávejme spíše Salifa Saného (Hannover).

Tak jako tak bude stoperská dvojice Senegalu impozantní; problémem však můžou být kraje obrany, zejména ten levý. Napravo má svoje místo vesměs jisté Youssouf Sabaly z Bordeaux, šance ale dostával i teprve devatenáctiletý talent Moussa Wagué z belgického Eupenu. Jeho nominace znamená, že s Laminem Gassamou se počítá spíše nalevo, přestože jde primárně o pravého beka; další alternativou je už pouze osvědčený Saliou Ciss. Tomu ale ve Valenciennes chybí klubová konfrontace s top týmy.

Ačkoliv experimenty s 5-3-2 můžeme považovat pro tuto chvíli za ukončené, o rozestavení pořád není zcela jasno - zkraje svého angažmá vyznával Cissé klasické 4-3-3 se třemi silnými defenzivními středy, kdy toho nejvytaženějšího většinou hrál kapitán Cheikhou Kouyaté. V posledních přátelácích ale už dominovalo otevřenější 4-2-3-1 s Maném na pozici desítky; je to jediný způsob, jak do sestavy dostat jak liverpoolskou hvězdu, tak Ismaïlu Sarra.

Předpokládejme proto, že kouč nakonec upřednostní právě tento systém; to je potenciálně špatná zpráva pro několik hráčů. Idrissa Guéyé z Evertonu má pozici před stopery víceméně jistou; vyvstává ale otázka, kam s Kouyatém. Defenzivnímu maršálovi West Hamu totiž paradoxně nemusí k jistotě základní sestavy pomoct ani kapitánská páska, ani sezona v základu v Premier League. Kouyaté je pro Cissého tak trochu divokou kartou - ve 4-3-3 by hrál v záloze nejvýše, v 5-3-2 by byl naopak zapuštěn mezi stopery. Ve 4-2-3-1 se nicméně musí pobít o místo s Alfredem N'Diayem z Wolverhamptonu, což je Cissého oblíbenec. Jeho jmenovec Badou N'Diaye, který v národním dresu poslední dobou podává skvělé výkony, bude nejspíš čekat na lavičce (ve dvojici s Guéyém by byla záložní řada pro Cissého styl příliš otevřená), stejně jako gigantický hlavičkář Cheikh N'Doye.

Pokud tedy Sadio Mané nastoupí uprostřed a Ismaïla Sarr napravo, můžeme na levé straně očekávat Keitu Baldého, který se tak trochu stranou pozornosti zvládl v Monaku velmi dobře poprat s nevděčnou rolí Mbappého nástupce; pokud by se kouč přece jen rozhodl vyztužit středový val nasazením Kouyatého (či Badou N'Diayeho), půjde jeden z dvojice Sarr - Baldé na lavičku. Na křídlech bude každopádně ležet velká zodpovědnost, protože ani Moussa Konaté (Amiens), ani Diafra Sakho (Rennes) na devítce v nároďáku zrovna nezáří. M'Baye Niang (Turín) je potenciálním žolíkem, v přípravě vyzkoušeným na hrotu, na křídle i na desítce; na veterány Mameho Dioufa (Stoke) a Moussu Sowa (Bursaspor) čeká patrně lavička.

Tip redakce na umístění: osmifinále

Přípravné zápasy
23.03.2018
Senegal - Uzbekistán
1:1
27.03.2018
Bosna a Hercegovina - Senegal
0:0
31.05.2018
Lucembursko - Senegal
0:0
08.06.2018
Chorvatsko - Senegal
2:1
11.06.2018
Korejská republika - Senegal
0:2
Program zápasů - skupina H
19.06.201817:00Moskva
Polsko - Senegal
24.06.201817:00Jekatěrinburg
Japonsko - Senegal
28.06.201816:00Samara
Senegal - Kolumbie
Konečná nominace
Brankáři: Abdoulaye Diallo (Stade Rennes), Alfred Gomis (SPAL 2013), Khadim N'Diaye (Horoya AC).
Obránci: Lamine Gassama (Alanyaspor), Kalidou Koulibaly (SSC Neapol), Kara Mbodji (Anderlecht), Youssouf Sabaly (Bordeaux), Salif Sané (Hannover 96), Moussa Wagué (KAS Eupen).
Záložníci: Papa Alioune Ndiaye (Stoke City), Idrissa Gueye (Everton FC), Cheikhou Kouyaté (West Ham), Adama M'Bengue (SM Caen), Alfred N'Diaye (Wolverham.), Cheikh N'Doye (Birmingham), Ismaïla Sarr (Stade Rennes).
Útočníci: Keita Baldé (AS Monaco), Mame Diouf (Stoke City), Moussa Konaté (Amiens SC), Sadio Mané (Liverpool FC), M'Baye Niang (Turín FC), Diafra Sakho (Stade Rennes), Moussa Sow (Bursaspor).
Detailní nominace
Autor: Dominik Zezula
Počet zobrazení: 7908
Související články
Komentáře (111 / 0 nových)
Lamskej#RMCF
13.06.2018 14:15
#
nepostoupi ani ze skupiny
new_adventure
13.06.2018 15:42
#
Filthro
13.06.2018 14:16
#
Postup Kolumbie + Polsko
Herry31
13.06.2018 14:21
#
new_adventure
13.06.2018 15:42
#
forma
13.06.2018 20:23
#
Free_player
13.06.2018 14:19
#
Ten Sané není ani ve fantě
Free_player
13.06.2018 14:20
#
jo tak je , ale jako záložník
Uwe háže buly
13.06.2018 16:21
#
Si ho spletli s Leroyem ne..
Free_player
13.06.2018 16:32
#
Y.N.W.A
13.06.2018 14:20
#
s Polskem o druhej flek
Stannis Baratheon
13.06.2018 14:21
#
Letos se strašně děla z Afrických týmů, jak mají silné týmy a že konečně může zase nějaký z nich dojít daleko. Pobřeží Slonoviny přitom mělo lepší tým, kolikrát i Ghana nebo Kamerun a stejně většinou (až na Ghanu) špatně dopadli. Tak nevím, proč by letos, když ty týmy nejsou lepší, než byli na jakémkoliv jiném MS měl nějaký z Afrických celků nějak zazářit.
domingo
13.06.2018 14:23
#
Kde? Prave naopak, letos tam zadny takovy vyhypovany tym neni. Nigerii si lidi vsimaji kvuli dresum, jinak nic.
Free_player
13.06.2018 14:28
#
tak Nigérie má docela dobrej tým ne ?
fantomas
13.06.2018 14:31
#
Mm, já bych teda řek, že je silnější než Egypt akorát.
domingo
13.06.2018 14:34
#
Je silnejsi nez Tunisko, kdyz zapocitas i mimofotbalovy faktory. Senegal ma lepsi hrace, ale NGA ma jasnejsi predstavu o tom, jak a co chce hrat. Papirove jsou z Afriky asi nejslabsi, ale nejak celkove vzato mi teda vylozene lepsi prijde akorat Maroko
fantomas
13.06.2018 14:47
#
Tunisko je taky větší tým pod Maaloulem, Msakni je oslabil dost, ale ten mančaft se na rozdíl od NGA i EGY může opřít o vyváženej double pivot, navíc v případě potřeby doplněnej o Skhiriho, což často dělá turnaje.
domingo
13.06.2018 14:32
#
To jo, ale neni to tak ze by panoval nejaky vseobecny konsenzus, ze by meli dojit daleko, OP proste keca)
Stannis Baratheon
13.06.2018 14:34
#
tak třeba že si spousta lidí myslí, že Maroko postoupí na úkor Portugalska nebo Španělska, Nigérie na úkor Chorvatska a nebo Argentiny, Senegal místo Polsko nebo Kolumbie, nějací troufali dokonce říkali, že Tunisko výrazně potrápí v souboji o postup Angli, Egypt hodně lidí bere jako samozřejmost. Postoupit někdo z nich samozřejmě může, ale stejně se to přehání. Můj tip je, že postoupí 0-2, a to Senegal a nebo Egypt.
domingo
13.06.2018 14:35
#
Ktera spousta lidi? Kde?
Uwe háže buly
13.06.2018 16:23
#
Tady na ef.
ClancyWiggum
13.06.2018 14:36
#
spousta lidí myslí, že Maroko postoupí na úkor Portugalska
Rakoid
13.06.2018 14:47
#
a ne?
Taiger
13.06.2018 14:48
#
Ne
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:09
#
právě že ano
Taiger
15.06.2018 11:01
#
Ne
ClancyWiggum
13.06.2018 14:49
#
Ne
Taiger
13.06.2018 14:42
#
fantomas
13.06.2018 14:48
#
Ne, to si teda spousta lidí nemyslí, se podívej, kolik poprasku muj tip u Maroka vyvolal.
smazaný uživatel
13.06.2018 15:01
#
Kdo mohl tušit, že postoupí na úkor Španělska..
ClancyWiggum
13.06.2018 15:04
#
BílíAndelDrcKo
13.06.2018 15:21
#
fantomas a EF oni vedia popredu kedy kto vyhodi trenera, najkvalitnejší web
Y.N.W.A
13.06.2018 14:52
#
"spousta lidí" - definuj, co to je... pár výkřiků v diskuzi (jako ten můj zde) z nich favority nedělá - mrkni na kurzy u sázkovek, to je relevantní odraz toho, jak veřejnost vidí favority
fenixLFC
13.06.2018 16:17
#
neriad sa nazormi tu, maroko sa tu strasne vyhypovalo (a to uznam aj u seba )+ to ze portugalcov mnohi nemusia
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:13
#
Tak všechny tyto informace jsou podloženy výsledky těch jednotlivých reprezentací. Nikdo tady nepíše že by měli postoupit SA, Panama nebo Island, ale Senegal, Nigérie, Egypt, Maroko i Tunisko šancí mají. Senegal, Nigérie a Egypt jsou ve vyrovnaných skupinách, Maroko rozhodně má kvalitu na to potrápit Portugalsko a Anglie, která je dlouhodobě neschopná klidně může skončit již ve skupině...jak jsem dříve psal od titulu Leicesteru a vítěství Dánska, Řecka a dalších zemí na ME je možné vše...
Ol!ver
13.06.2018 23:47
#
Hmm
Rakoid
13.06.2018 14:25
#
Tak se Senegalem/Nigérií souhlasím, Sloni mívali i lepší tým. Na druhou stranu takový Maroko se víc podobá Evropským týmům než těm z Afriky.
BílíAndelDrcKo
13.06.2018 14:35
#
Tak lenže takí Sloni mali v najlepších rokoch v skupine Holandsko s Argentínou respektíve Braziliu s Portugalskom. Ak ma teda pamäť neklame. To na Senegal a Egypt čakaju minimalne o triedu lahšie skupiny
Y.N.W.A
13.06.2018 14:53
#
jj, sloni to chudáci dycky vyžrali... přitom taková milá zvířátka, lidi jsou svině
BílíAndelDrcKo
13.06.2018 15:17
#
Neutron
13.06.2018 15:28
#
slony, pandy a hrochy
fenixLFC
13.06.2018 16:17
#
pandy
Y.N.W.A
13.06.2018 15:34
#
jsem se na to teď mrkl a vedle těch dvou zabijáckých skupin smrti tebou zmíněnejch... měli mít posledně konečně vyhráno - vlastně stejně jako nyní Senegal - ve skupině měli Japonsko a Kolumbii (jako teď Senegal) a Řecko (Senegal má Polsko)... no a vypadli kvůli idiotský penaltě v nastavení s Řeckem... to už byl ale soumrak té hvězdné generace
BílíAndelDrcKo
13.06.2018 15:49
#
Ved ano, 2014 som nespomínal, to už boli za zenitom čo sa prejavilo v tychto rokoch. No paradoxne vtedy im to skoro vyšlo. Teraz Senegalu verím, Poliaci budu pri nich pôsobiť staticky.
Y.N.W.A
13.06.2018 16:11
#
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:14
#
V nejlepších ano, ale na posledním MS nedokázali projít do osmifinále ani na úkor Řecka...
deiw
13.06.2018 14:27
#
Vůbec si tady netroufnu odhadnout 2 postupující. Za mě jednoznačně nejzajímavější skupina
Kucka
13.06.2018 16:54
#
mayday
13.06.2018 18:57
#
Asi jo. Akorát místo Japonců tam mohl být někdo jinej.
deiw
13.06.2018 19:14
#
Japonci jsou sice opticky nejslabší, ale narozdil ld ostatnich pravidelným účastníkem, takže myslím že jsou sance fakt vyrovnané u všech 4.
mayday
13.06.2018 19:44
#
Jasný, já jsem to myslel spíš z hlediska atraktivity, protože asijský týmy nemám rád. Kdyby tam bylo misto Japonců třeba Srbsko, tak by to byla parádní skupina. Jinak samozřejmě jak píšeš, šanci mají i Japonci v klidu.
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:16
#
taky bych tam jako čtvrtý tým uvítal někoho atraktivnějšího
Jordi Alba
13.06.2018 14:30
#
1. Kolumbie, 2. Senegal by bylo moc pěkné.
mikelinos
13.06.2018 14:35
#
Taiger
13.06.2018 14:41
#
Proč, co ti vadí?
mikelinos
13.06.2018 15:09
#
přeju Polákům nejvíc z celého MS
Taiger
13.06.2018 14:41
#
1. Senegal 2. Japonsko
Mr.Mike
13.06.2018 16:34
#
Liquid
13.06.2018 15:28
#
SuperBanikovec
13.06.2018 14:33
#
Trochu OT: Jak to bude s přenosy, vše má na starosti ČT? Bude se moct na stránkách ČT dívat zpětně na všechny zápasy, nebo jen na ty co poběží v televizi?
ZB 07
13.06.2018 17:32
#
Pokud vím, tak (skoro) všechno poběží živě v TV a záznamy by měly bejt volně dostupný na stránkách ČT.
Nr.Nobody
13.06.2018 14:36
#
Ty pratelaky to je velka tragedie. Je vidim na posledni misto ve skupine.
Liquid
13.06.2018 15:29
#
ale asi formu nabíraj, poslední 2 výsledky jsou dobré
Abner
13.06.2018 14:40
#
Africké teamy sú vždy veľkou neznámou. Nevyspytateľné,
Ligter
13.06.2018 14:46
#
nejčernější kůň turnaje
Neutron
13.06.2018 15:29
#
ZB 07
13.06.2018 17:31
#
Tigerinho
13.06.2018 20:22
#
icemike
13.06.2018 20:45
#
Kokesh
13.06.2018 22:22
#
Euphael
14.06.2018 00:00
#
smazaný uživatel
14.06.2018 12:31
#
P-forhill
13.06.2018 14:53
#
Protiútok Sarr, Mane, Keita Balde….nechtěl bych za nima utíkat...
vedder
13.06.2018 15:41
#
Liquid
13.06.2018 15:43
#
právě, to si myslím, že pomalejší Polákům bude robit obrovský problémy a Mané i Sakho jsou střelci co umí zakončovat
smazaný uživatel
13.06.2018 16:04
#
Hlavne Pazdan bude komickej az je bude nahanet a bude se tam motat jak spina v kyblu
stas87
13.06.2018 16:34
#
No, alebo poliaci budu vylozene branit, neotvori to vobec a nechaju Senegal busit na zatvorene vrata. A jebnu tam nieco z brejku...taky Grosicki toho dokaze vyuzit. Poliaci maju uz starsi tim, opory okolo 30 rokov s vynimkou Krycha ale tu kvalitu maju a dokazu zahrat tak, ako si to turnaj ziada. To skor Senegal bude mat problemy, ak bude musiet tvorit.
domingo
13.06.2018 16:39
#
Ja trochu cekam, ze v prvnim zapase bude plichta a pak rozbijou Japonce. Po dvou zapasech to klidne muze byt COL 6, SEN 4, POL 1, JPN 0, ten los jim hraje do karet
stas87
13.06.2018 16:51
#
Je to kludne mozne. Pre Polsko v tomto zlozeni by to ale mal byt vrchol, lepsie uz to s nimi v dohladnej dobe nebude. A Nawalka si to uvedomuje. Ja od nich teda cakam miestami az brutalny beton, nic pekne na pohlad. Ako by povedal klasik: Dulezity jsou body, na vsechno ostatni se vyser. Ak by dokazali klepnut senegalcov, tak daju aj Japonsko. Spolocne so skupinou Nemecka a Srbska je to pre mna najzaujimavejsia skupina.
smazaný uživatel
13.06.2018 16:53
#
ja to myslel pri moznym brejku, sam asi vis jak kolikrat Pazdan vypada vtipne kdyz se treba ma otocit a sprintovat zpet k brane...urcite bych s tebou chtel ve zbytku souhlasit, ale ten jejich vzajemnej zapas je tak necitelnej, strasne se na nej tesim, protoze maji oba zajimavy sestavy. Nejlepsi by byla vzajemna prestrelkaa pak postup obou
smazaný uživatel
13.06.2018 16:54
#
problem je proste ten Glik, s nim v sestave bych jim veril jeste vic..
smazaný uživatel
13.06.2018 15:00
#
Vzhledem k tomu, že v generálce za zavřenými dveřmi chytal Ndiaye, nebyl bych si jistý tím brankářem..
domingo
13.06.2018 15:06
#
Vsak presne tohle tam pisu, hned na zacatku
smazaný uživatel
13.06.2018 15:13
#
Ok, takže to je vyloženě jako hodit si mincí v tomhle případě jo?
Blues&Milanista
13.06.2018 15:56
#
Bylo někde zdůvodněno, proč nedostane šanci ten brankař SPALu? Nebo jsem si toho asi v článku nevšiml, jestli si to tam už psal, kromě toho, že je divné.
domingo
13.06.2018 16:04
#
Ja nevim, je to trochu zahadny Vypada to fakt na 50/50 situaci mezi Diallem a Ndiayem. Ndiaye odchytal kvaldu, v priprave se stridali. Jasnou jednicku proste nemaj, Gomis nebyl v brane za posledni rok ani jednou (nevim proc)
BRIT94
13.06.2018 15:04
#
senegal papírově nejsilnější a nejvyváženější tým na postech ze všech africkejch tymu,ten tým má obrovskou kvalitu + ceůlej tým je fyzicky někde jinde než polsko, a to rozhodne,klidně mužou dat ctvrtfinale
Liquid
13.06.2018 15:41
#
to by museli vyřadit Belgii, což nedaj, ale Anglii by dát mohli
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:18
#
i na Tunisko mají
smazaný uživatel
13.06.2018 15:11
#
nigga nikdy nic nevyhraji, nakonec vzdycky doplati na lenost, neschopnost dodrzovat takticke pokyny a prehnanou agresivitu
Neutron
13.06.2018 15:29
#
ty sa radsej venuj svojmu remeslu
FC Porto FC
13.06.2018 15:12
#
nevypadají zle
smazaný uživatel
13.06.2018 15:14
#
Upřímně, Polsko a Kolumbie mi pořád příjde lepší. Ale třeba překvapí..
smazaný uživatel
13.06.2018 15:21
#
Fyzicky nabusenej mancaft se spoustou skvelejch individualit. Jestli vylezou ze skupiny, v coz doufam, tak muzou zas psat historii. Takovej Sarr bude jeden z "objevu" turnaje. Dosta zalezi i na tom, jak se bude darit Manemu, ale i tak tam maji neskutecny moznosti v tom jak to poskladat..
smazaný uživatel
13.06.2018 15:21
#
*v tom utoku
Blues&Milanista
13.06.2018 15:58
#
+ se můžou opřít i o skvělé stopery, nepamatuju si, kdy jindy měly africké týmy lepší CBs.
Liquid
13.06.2018 15:41
#
jak již jsem psal, můj jediný africký postup na MS, z 1.místa půjde Kolumbie a z 2.Senegal, Polákům tradičně zbudou jen oči pro pláč a Japonsko beru jako takový jak to správně nazvat, prostě tým o kterým se vůbec nemluví a vůbec se s ním nepočítá, ale skupina může být zamotaná a je vlastně asi jediná, kde pořadí může být jakkýkoliv bez údivu všech, byť Kolumbie asi 4.nebude, co se týče jmen, tak je Senegal silnější než Polsko, Poláci na Afričany moc nenaráží, ale co pamatujem, tak nám Čechům Afričani vůbec neseděj, myslím, že Polákům by taky svědčit nemuseli
smazaný uživatel
13.06.2018 18:42
#
To chcem vážne vidieť, ako Senegalci porazia toto Poľsko..
monty25
13.06.2018 17:49
#
Pro mě nejsympatičtější tým z Afriky a černý kůň turnaje. Mají hráče z kvalitních soutěží a klidně můžou zopakovat úspěch z MS 2002. Ze skupiny H podle mě vzejde překvapení turnaje a může to být prakticky kdokoliv. Já věřím Senegalu a budu jim fandit jako druhému týmu hned po Islandu.
Ol!ver
13.06.2018 23:46
#
sk333
13.06.2018 17:56
#
Poľa papiera nepatria afričania ku kandidátom na postup, ale vždy sa rozhoduje až na ihrisku. Prekvapenia na úkor tzv. favoritov sa nedajú vylúčiť.Maroko hrá z Afriky hádam najkrajší futbal, ale v skupine majú Španielsko, alebo Portugalsko a to sú favoriti na titul. Nigéria má na papieri rozhodne slabšie mužstvo ako Chorvátsko, ale čo keď budú mať svoj deň a balkáncov zaskočia.Senegal podobne. Poľsko a Kolumbiu by som radil vyššie, ale to neznamená, že by ich Mané a spol nemohli poraziť. Uvidíme. Každý nech si fandí komu chce a lepší nech na ihrisku zvíťazí.
smazaný uživatel
13.06.2018 18:42
#
3. miesto v základnej skupine.
Ol!ver
13.06.2018 19:50
#
Zaujímavý tím, Dom, diky.
Bayern +
13.06.2018 21:57
#
Ale bez Kouyatého v základe to bude hriech...
Ol!ver
13.06.2018 22:34
#
Kouyate mi príde splašený, ale ako žolík sa môže hodiť.
Seydou Doumbia
14.06.2018 22:21
#
konečně někdo kdo to napsal taky jsem si říkal kde je
Ol!ver
13.06.2018 22:35
#
Kolumbiu tiež môžem, ale postup prajem slovanskému Poľsku a borcom zo Senegalu.
Bayern +
14.06.2018 20:18
#
Skupina, v ktorej sú tri sympatické tímy. Za mňa bohužiaľ Poliaci z kola von, Senegal a Kolumbia musia
Ol!ver
14.06.2018 20:38
#
Nejak priveľmi by som sa nehneval
Godbless
13.06.2018 23:42
#
Může to být černý kůň turnaje..
Ol!ver
13.06.2018 23:47
#
100. Pre Dominika venujúceho sa futbalu .
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.