Koubek čelil výhrůžkám. Mrzí mě, že jsem byl nazýván hrobníkem Dynama, uvedl majitel klubu

09.06., 13:55
Aktuality
Vladimír Koubek (© SK Dynamo České Budějovice)

Dynamo České Budějovice se sice zachránilo v nejvyšší soutěži, budoucnost klubu je ale zahalena tajemstvím. Majitel jihočeského klubu Vladimír Koubek se rozpovídal pro Budějckou Drbnu o svém plánu opustit klub. O vstup do Dynama má nyní zájem pět investorů. Promluvil o tom, jak je to s dluhy jihočeského klubu i pozicí kouče Jiřího Kladrubského.

Jihočeši udrželi nejvyšší soutěž až díky baráži a rozhodně je během léta nečeká klid zbraní. Právě naopak, v klubu se chystají velké zmeny. "Rád bych se stáhl ze své pozice, jednáme s pěti zájemci, kteří by případně klub převzali. Z fotbalového prostředí bych se tedy v případě dohody s některým z nich rád stáhl. Nejen kvůli sobě, ale také kvůli rodině," neskrývá Koubek.

Zdůrazňuje, že klub zdárně získal licenci na další sezonu. "Udrželi jsme ligovou příslušnost a licenci máme deset dní, to jsou podstatné věci, které nám dovolují pokračovat v hledání strategického partnera, který by do Dynama vstoupil," tvrdí podnikatel s tím, že zájemce ze Švýcarska, který byl dříve ve hře, už nyní mezi zájemci není. "Jeden zájemce je český, tři jsou ze západní Evropy a jeden z Turecka," prozrazuje.

Okomentoval i situaci okolo společnosti Footify, se kterou vedení Dynama začalo spolupracovat na přelomu a klubu měla pomoci. "Tam již nedochází k plnění smlouvy o partnerství, a tudíž jde o spolupráci, která už fakticky neexistuje, jakkoliv je smlouva platná. Společnost získala obsáhlé informace o ekonomické situaci klubu, ale k tomu, k čemu se zavázala, už nedošlo. Se zmíněnými zájemci jsme ve fázi jednání, jelikož vše také záviselo na udržení ligové příslušnosti," pokračuje Koubek a opakuje, že by se rád stáhl ze své pozice v klubu. "Nejen kvůli sobě, ale také kvůli rodině."

Majitelem Dynama je zhruba tři roky. Jak je Koubek hodnotí? "V prvním období jsem se snažil dát do chodu spolupráci mezi klubem a akademií. To tu bylo takové zakleté, protože akademie si žila tak nějak sama pro sebe a klub akademii nevyužíval tak, jak by měl. Výsledkem toho bylo, že jsme měli dva odchovance. V té době hrálo "béčko" divizi a byli jsme jediný klub, který neměl rezervní tým v ČFL. Práce akademie nebyla špatná, ale zároveň nebyla taková, jakou bychom si představovali," tvrdí přesvědčivě s tím, že to byla jedna z věcí, kterou musel řešit.

"Další věcí bylo uvolnění Martina Vozábala z klubu. Důvodem bylo to, že jsme společně nenašli cestu ke spolupráci. Poté přišel Tomáš Sivok a zůstal tady David Horejš. Ani ta spolupráce s Tomášem Sivokem pak nevyzněla úplně ideálně, a tak jsme se rozešli. Tomáš Sivok z klubu nebyl odejit, ale odešel sám. Smlouvu jsem nenabídl posléze ani Davidu Horejšovi, protože na podzim roku 2021 dostal nabídku od Jablonce," líčí podnikatel s tím, že s Horejšem se jednalo o nové smlouvě.

"Bohužel se tahle informace nikde neobjevila. I proto mě mrzí, že se všude objevovalo, že jsem ho vyhodil, když jsme o spolupráci diskutovali. Potom přišel Jožka Weber. Mysleli jsme si, že je to cesta dobrým směrem, ale nezvládl kabinu. Ta se mu postavila. Jinak jsme s ním měli dobrý vztah, byl to fajn člověk. Proto musel odejít. Sám uznal, že to nezvládl a přátelsky jsme se rozešli," pokračuje šéf Dynama.

"Poté jsme dostali nabídku na dvojici Zápotočný - Nikl. Byli jsme z toho nadšení, zdálo se to jako skvělá volba. Později ale přišlo několik momentů, kdy se nám nedařilo. Asi by bylo zbytečné vyjmenovávat, jaké zápasy jsme nezvládli. Později i oni uznali, že to mezi nimi úplně nefunguje. Nikdo tam nebyl ten hlavní a nikdo ten druhý. Vždy se museli dohodnout, a to někdy úplně nešlo. Třeba trvala dlouho reakce na to, kdo koho bude střídat. Koučink toho zápasu někdy vázl. S výsledky jsme tak spokojeni nebyli. Víte, jak to je, můžete dělat cokoliv, ale když se to neprojeví na pažitu, je to špatně," konstatuje. Zmíněné trenérské duo pak postupně v klubu také skončilo.

Dynamo mělo čtyřbodovou ztrátu na posledním místě. "V ten moment byly Budějce odsouzené k sestupu. Fanoušky, novináři i ostatními kluby. Vzepřeli jsme se proti tomu, ale pak, bohužel, přišla zmíněná epizoda s Footify, kteří chtěli, abych se z klubu stáhnul. Byl jsem v té době hodně unavený, a proto jsem jim rád vyhověl. Oni ale svou funkci nenaplňovali," hájí se.

K čemu přesně mělo dojít? "Chtěli zasahovat do dění v klubu. Kolik hráčů ano, kolik ne. Koubek pryč. Kdo bude řídit klub a podobně. Také měli klub posílit financemi, ale to se nedělo. Lidé z Footify tu byli asi dvakrát. Domluvili jsme se na tom, že sem pošlou nějakého svého emisara, který se bude podílet na chodu klubu," vysvětluje podnikatel.

"Sám jsem jim poskytl nějaké ekonomické informace, což nakonec bylo zbytečné. Mám pocit, že trošku ignorovali české prostředí a to, jak to chodí. Měli jsme rozdílný pohled na věc a úplně nebyli kompatibilní. To mi vadilo, a musel jsem se vrátit do své role a obnovit financování. To mi dalo hodně práce," svěřuje se s tím, že finance získal tak, že se mu povedlo uvolnit peníze ze Sberbanky, které tam měl dva roky "zakleté". "Dali jsme to tak nějak dohromady. To jaro jsme se všichni v klubu semkli a výsledkem je zachráněná první liga. Tohle jaro je příklad toho, když se úplně obyčejný manšaft semkne a nenechá se ničím rozhodit. Pomohlo tomu i zúžení kádru," myslí si.

Po záchraně ale přišlo vyjádření asistenta trenéra Jiřího Kladrubského ohledně situace v klubu, výplat a složení kádru. Vše vyhlíželo tak, že trenér v klubu skončí, k tomu ale nedošlo. Šéf Dynama je přesvědčený, že Kladrubský neměl na tiskové konferenci říkat nic ke klubovým záležitostem. "To není jeho pozice. On má na starosti jiné věci. Pro nás pro všechny to bylo obrovské překvapení. V tom momentě jsme byli dva dny v prodlení s výplatami. Pak se dočítám, že klub dluží sedmdesát milionů a podobně. To je úplně mimo," tvrdí a rozpovídá se o aktuální finanční situaci.

"Když usilujete o ligovou licenci, tak to není úplně jednoduché a rychlé. Součástí je také dokládání bezdlužnosti vůči všem. K 29. únoru to byla nula a k 31. březnu taky. To mluví za vše. Klub také nemá žádné nestandardní závazky ani závazky po splatnosti. Po splatnosti byly jedny výplaty. Máme tu pak ještě nezaplacené faktury za dva až tři miliony korun, což není něco obvyklého," přesvědčuje Koubek s tím, že po splatnosti jsou zmíněné faktury zhruba měsíc. "Sám mám závazek čtyři miliony korun, který vznikl v situaci, kdy Footify neplnilo to, co mělo a já to musel řešit soukromou půjčkou na mou osobu. Vzniklo to tak, že nám neposlali 200 až 300 tisíc euro. Jinak další nepravdivé informace jsou šířeny vědomě. Tuším z jakého směru, ale více se k tomu vyjadřovat nebudu," dodává.

Vše ohledně financí si prý osobně rozebral i s koučem Kladrubským. "Chtěl pomoct Dynamu, ale spíš mu to uškodilo. Hned ráno mi volali zástupci investorů, co to má znamenat. Lidé z fotbalového prostředí to vzali, že se to prostě stává. Řada lidí má ale z takového prohlášení radost," hlásí Koubek a přiznává, že kdyby mohl něco zpětně udělat jinak, nikdy by nevstoupil do fotbalového prostředí.

"Přišla řada věcí, se kterými jsem nepočítal. Tohle prostředí je specifické. Byl jsem úspěšný podnikatel a nepracoval jsem v salonních podmínkách. Tohle prostředí ale není vhodné pro lidi mého formátu. Myslím, že jsem slušný člověk, který je nějak vybaven vzdělanostně a intelektuálně. I od některých lidí jsem slyšel, že jsem moc slušný a hodný člověk a do tohohle prostředí se nehodím," tvrdí s tím, že v sedmdesáti letech už určitě nechce nic podobného absolvovat. "V žádném případě. Všem zájemcům, až na jednoho, který chce mé setrvání, jsem slíbil, že se nechci angažovat. Přála by si to tak i má rodina, protože se cítí být napadána a ohrožována," prozrazuje.

I sám majitel Dynama přiznává, že byly situace, kdy měl strach. Měl polepený dům, měl polepenou firmu. "Doma máme maminku mé ženy, starší paní. Ta kdyby to, co se dělo, viděla, tak to nepřežije. Je hrozné, k čemu se někteří uchylují. Dostávám výhružné SMS i e-maily. Nezměnilo se to ani vítězným zápasem v Táboře," líčí Koubek s tím, že na zmíněný zápas nedorazil, protože vyslyšel doporučení policie.

"Na domácí zápasy jsem taky nechodil, protože jsem byl soustavně napadán. A to samé mi bylo doporučeno na venkovní zápas v Táboře, kde by mohlo něco v případě neúspěchu také hrozit. Měl jsem výhrůžky, že budu napaden a že mi bude rozbito auto. Občas jsem tedy byl jen na některých venkovních zápasech. I přesto, že jsme udrželi ligu, měl jsem polepený barák," vykládá a přiznává, že jej hodně mrzí, když byl nazýván "hrobníkem Dynama."

Koubek tvrdí, že pořád pracuje pro klub: "Musíme řešit příchody hráčů, které bych teď nerad konkretizoval. Také jsme přivedli staronového trenéra brankařů a uvažujeme o posílení realizačního týmu. Nikdo nemusí mít obavy, žádná vendeta k Jirkovi Kladrubskému se nechystá. Jeho pozice je stále stejná. Všechny nás to vyjádření zaskočilo, to je pravda. Porušil svou smlouvu, ale pokračuje s námi."

Autor: eFotbal.cz / René Machálek

Komentáře (16)

Přidat komentář
PL28

Tak tohle si vybavím když se zmíní Koubek a Dynamo. On je ta buchta za volantem, a to auto je Dynamo

,,Ty prostě nemůžeš řídit, tak jako já nemůžu nikdy plavat a proto nikdy nelezu do bazénu''

Reagovat
PL28
Reagovat
GjøvikFF

Vozábal špatně, Sivok s Horejšem taky, to samé Weber, Zápotočný, Nikl, Kladrubský...Footify...o vlastních chybách ani slovo. A on to přitom dělal a myslel jen dobrém. Jedno oko nezůstalo suché.

Reagovat
kilobyte

Hold má smůlu a všichni, kdo mu měli pomáhat, mu jen házeli klacky pod nohy.

Možná kdyby to dělal všechno sám a nespoléhal se na ostatní, tak by udělal titul.

Reagovat
Salfovic

A to je to nejslušnější nazvání.

Reagovat
Witcher

Já někdy když poslouchám Podroužeka tak si říkám že to dopadlo ještě dobře.

Reagovat
Losinho

Hrozná svině snad podle všech, co ho osobně poznali

Reagovat
zorz767

Pokud říká, že Nikl se Zápotočným měli mezi sebou třenice, tak za tím čtu selhání Podroužka. Ten jako sportovní manažer by měl trenéry nějakým způsobem řídit a podobné problémy řešit a předcházet jim.

Reagovat
kilobyte

Jenže Koubek snad ještě nikdy neřekl pravdu. Takže to bylo asi jinak.

Reagovat
Nadržený šimpanz

Dokáže si někdo představit Pidroužks jako někoho, kdo bude něco řešit?? Ten o fotbal zavadil jen na internetu, hráči z něho měli prdel a Koubek si ho tam najmul, aby od sebe strhnul pozornost a ta se strhla na mladýho kokůtka...taky to tak dopadlo, a teď když ho slyším, jak rozumuje...hroznej kokot

Reagovat
Snatus

To, že Podroužka neměli hráči rádi je někde doložené?

Reagovat
Nadržený šimpanz

Doložené asi tak, že se znám s jedním klukem z Dynama a něco mi říkal

Reagovat
Sosi

V mládí jsem se učil hrobařem...

Reagovat
$dolar$

Mne je ho lito. Rozhodne to tam nechtel posrat, narval do toho spoustu svych penez a vysledek je, ze ho vsichni nenavidi. Fakt je mi ho lito.

Reagovat
Sosi

Tak katapult taky zachranil Zbrojovku pred krachem a jak dopadl.... jenze ta zachrana neni vsechno, no...

Reagovat
dontcallmeandre

Už to tu někdo psal, ale hráči vesměs výplaty nemají. Jenomže jsou jako osvč a podepsali nějaký splátkový kalendář, takže deiure peníze po splatnosti nejsou a koubek jim slíbil, že to dostanou od nového majitele. (budou muset, protože pak by zase neodstal licenci ten) A když to nepodepíšou, tak klub kvůli nim nedostane licenci, budějovice zkrachují a nedostanou nic.

Tohle všechno je samozřejmě jedna paní povídala, protože na plnou hubu jako Kladrubský to málokdo řekne, protože tam velmi pravděpodobně mají nějaké smluvní pokuty.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele