Fortuna liga - souhrn 9. kola nadstavby: Slovan si zajistil titul

15.05.2021, 18:54, aktualizováno 16.05.2021, 20:01
Slovan Bratislava vyhrál ve Zlatých Moravcích a kolo před koncem má jistotu titulu. Dunajská Streda gólem v poslední minutě přišla o vítězství v Trenčíně, ale ani to by už na korunovaci nic nemohlo změnit. Trnava se rozešla smírně s Žilinou. Ružomberok přetlačil Nitru, která se s nejvyšší soutěží rozloučí. Michalovce se rozešly smírně se Seredí a nadále zůstávají na předposlední barážové příčce...
O titul

Spartak Trnava - MŠK Žilina 1:1

16.05.2021 18:00

Góly: 44. Yusuf Bamidele - 77. Dawid Kurminowski (pen.)

Trnavský Spartak si jedno kolo pred koncom aktuálneho ročníka Fortunaligy zabezpečil miestenku v európskych súťažiach, keď na svojej tráve remizoval s MŠK Žilina 1:1 (1:0).

Prvú veľkú príležitosť otvoriť skóre mala v deviatej minúte Žilina. Do šestnástky sa dostal Bičachčjan, brankár Spartaka Takáč mu išiel pod nohy a arménsky stredopoliar z pár krokov minul. Na opačnej strane skúšal spoza šestnástky Petrášovu pozornosť Iglesias.

Žilina bola kombinačnejšie lepšia a držala loptu na svojich kopačkách. Až v 39. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Bičachčjan, no namieril nepresne. Krátko nato z diaľky pálil Kopas a Takáč musel boxovať. V 44. minúte Koštrna centrom našiel na päťke Bamideleho, ktorý hlavičkou otvoril skóre - 1:0.

V druhom polčase sa hra vyrovnala. Zakončenia Bičachčjana a Kurminovskeho boli neškodné. Grič zo vzdušného priestoru tesne minul. Po hodine hry vyšla "andelom" rýchla kontra. Iglesias vysunul do brejku Cabrala, Brazílčan si vymenil loptu s Ristovskim a zakončil slabšou ľavou nohou nad bránku. Tréner hostí Staňo reagoval na dianie trojnásobným striedaním.

Žilina začala hrať s dvomi útočníkmi. Koštrnova rana dostala rotáciu, po ktorej musel Petráš boxovať. V 69. minúte sa do brejkovej situácie dostal Iglesias, a v koncovke nepochodil. V 77. minúte vstúpil do hry videorozhodca. Ten stret Griča s Jamborom vyhodnotil ako faul a Kurminovski z bieleho bodu panenkovským spôsobom vyrovnal na 1:1.

Žilina, bojujúca ešte o nádej na tretiu priečku, sa snažila strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Striedajúci Jambor pohrozil hlavou, no po rohovom kope poslal loptu mimo troch žrdí. Gono pálil v závere spoza pokutového územia nad. Savvidisovo zakončenie po brejku zastavil pred bránkovou čiarou Anang. Následnú jedovku Ristovskeho chytil Petráš. Trnavčania si výsledkom 1:1 zabezpečili tretiu priečku a v novej sezóne účasť v pohárovej Európe.

"Očakávali sme veľmi ťažký zápas a to, že Žilina nám nič nedaruje. Jej hráči sú veľmi šikovní, dnes to znova potvrdili. Veľmi nám pomohol prvý gól, potom sme sa snažili výsledok kontrolovať a ubrániť. Za stavu 1:1 to boli pre nás veľmi ťažké chvíle, Žilina stavila všetko na ofenzívu. Chalani nechali na ihrisku všetko, za jar sme si to tretie miesto zaslúžili. K tomu dnes pasovala spravodlivá remíza," okomentoval priebeh zápasu lodivod domáceho celku Michal Gašparík.

"Do Trnavy sme prišli s tým, že urobíme všetko, aby sme tu vyhrali. Nepodarilo sa nám to. Gratulujem Trnave k tretiemu miestu, za jar si to zaslúžila. V rámci možností sme urobili všetko, aby sme zápas v poslednej fáze zdramatizovali. Chýbalo málo, aby sme tu prekvapili," zhodnotil zápas tréner Žiliny Pavol Staňo.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 1:1

15.05.2021 18:00

Góly: 90. Milan Corryn - 57. Danil Beskorovajnij

Deviate kolo nadstavbovej časti Fortunaligy prinieslo deľbu bodov medzi AS Trenčín a FC DAc 1904 Dunajská Streda. Tímy remizovali 1:1 (0:0).

Aktívnejší boli spočiatku domáci. V deviatej minúte sa v ťažkom uhle ocitol Ikoba a Jedlička si s jeho prudkým pokusom poradil. Na opačnej strane bol Divkovičov pokus tečovaný a preletel vedľa ľavej tyče. Hra sa následne presunula do stredu ihriska. V 28. minúte podnikol DAC rýchlu akciu, na konci ktorej sa lopta dostala do siete z ofsajdu. Zakončujúcim hráčom bol Nicolaescu. O chvíľu nato mali hráči Dunajskej Stredy ďalšiu veľkú príležitosť. Nicolaescuovi lopta nesadla a letela mimo.

V 36. minúte sa uvoľnil Ramírez. Vyhral bežecký súboj s Ramónom a snažil sa obstreliť Kukučku, no ten Venezuelčana vychytal. Na opačnej strane neuspel hlavou Ikoba. V úvode druhého polčasu napálil Kadák iba do brániaceho protihráča. O štyri minúty sa situácia zopakovala. Dve trenčianske zakončenia zblízka zastavili dobre postavení hráči Dunajskej Stredy. Potom po rohovom kope zostal voľný Beskorovajnyj a hlavičkou rozvlnil sieť - 0:1.

DAC sa stiahol a čakal najmä na brejkové situácie. V poslednej minúte zápasu poslal Madu loptu do pokutového územia a rybičkou zakončil striedajúci Corryn - 1:1. Trenčín si v predposlednom kole aktuálnej sezóny s Dunajskou Stredou body podelil.

"Bol to atraktívny zápas. Od úvodu sme boli aktívni. Čo najskôr sme chceli dať gól, čo sa nám nepodarilo. Aktivita a kvalita z našej strany však boli dobré. Síce sme prehrávali, ale úsilím, snahou a kvalitou sme dokázali vyrovnať," zhodnotil duel tréner Trenčína Juraj Ančic. "V prvom polčase sme nerobili, čo sme chceli. To bol dôvod, prečo mal Trenčín šance na góly. V polčase sme zmenili systém. Poslali sme na plochu Nebylu. Naša hra sa zmenila a boli sme lepší. Dostali sme sa do vedenia. Som však nespokojný, že sme inkasovali gól v nadstavenom čase. Trenčín si dnes ale bod zaslúžil," povedal po zápase tréner DAC-u Antal Németh.

FC Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 0:4

15.05.2021 17:00

Góly: 26. Dávid Strelec, 42. Dávid Strelec, 74. Ezekiel Henty, 75. Ezekiel Henty

ŠK Slovan Bratislava zvíťazil na pôde ViOn-u Zlaté Moravce presvedčivo 4:0 (2:0) a obhájil majstrovský titul.

Medzi žrďami brány Slovana sa opäť predstavil Dominik Greif. V zostave domácich chýbal krídelník Hrnčár, ktorý vedie rebríček asistujúcich hráčov. Do prvej vážnejšej príležitosti sa chcel po prihrávke Ďubeka vrútiť Kyziridis, no ešte pred zakončením ho v šestnástke odzbrojil Pauschek. V 16. minúte po centri De Marca dopadla hlavička Strelca z hranice šestnástky na brvno. O päť minút neskôr opečiatkoval Daniel z piatich metrov brvno. V 24. minúte poloakrobatický pokus Holmana zablokovala domáca obrana. O ďalšie dve minúty a po ďalšom centri De Marca zľava strelou z prvej ľavačkou k bližšej žrdi otvoril skóre Strelec - 0:1. Kyziridis preveril Greifa strelou spoza šestnástky. V 42. minúte Weiss predviedol individuálnu akciu stredom ihriska. Potom prihral Strelcovi, ktorý popri brankárovi Chovanovi zasunul loptu do siete druhýkrát - 2:0 pre belasých.

Moravce sa pripomenuli takmer po hodine hry: po odrazenej lopte Ďubek z nádejnej pozície netrafil priestor troch žrdí. Náskok hostí mohol zvýšiť Holman. Položil si aj Chovana, so zakončením však príliš dlho otáľal, až sa mu do cesty postavil Čonka. Vzápätí Weiss ponúkol hetrik Strelcovi, ale ten zblízka neusmernil polovysokú loptu do bránky. Na opačnom konci sa z diaľky odvážil vypáliť Čonka. Viac Greifa vystrašila strieľaná prihrávka Balaja. Striedajúci Henty, ktorý bol na trávniku iba chvíľu vystriedaní dvojgólového Strelca, sa v rozpätí 74. a 76. minúty sám stal dvojgólovým kanonierom. Najprv si posunul loptu na os ihriska a zakrútil ju do rohu bránky - 0:3. Potom si nabehol medzi dvoch stopérov a druhým dotykom skóroval k žrdi - 0:4. Triumf majstra mohol zveľadiť Božikov, no jeho krížnu delovku zo signálu po štandardke vyrazil Chovan.

"V prvom rade gratulujem chlapcom a klubu. Toto víťazstvo patrí aj Darkovi Milaničovi, ktorý pracoval celú sezónu. Ja s tým nemám nič spoločné, akurát som sa snažil pripraviť hráčov na tento zápas. Som rád, že hráči ukázali emócie, radovali sa z gólov. Je to len prvý krok našej spolupráce," povedal nový tréner majstra Vlado Weiss. "Pre Slovan sme chceli byť čo najnepríjemnejším súperom. Žiaľ, góly sme dostali už v prvom polčase, v ktorom sme hrali v bloku a chceli sme využívať protiútoky. V druhom polčase sme chceli napádať vyššie, ale dostali sme ďalšie dva góly. Musíme Slovanu zagratulovať k majstrovskému titulu, určite je zaslúžený," pridal svoje postrehy lodivod hostí Ľuboš Benkovský.

Góly: -

V predposlednom nadstavbovom kole Fortunaligy remizoval domáci FK Senica s Pohroním bez gólov 0:0.

Od začiatku sa hralo pomerne útočne. V 20. minúte sa domáci dostali do troch zakončení. V piatej minúte to vyskúšal Košťál, a jeho strelu z uhla brankár kryl. Onedlho zakončoval opäť ten istý hráč. Od 20. minúty sa dostávali do nebezpečných protiútokov hostia, dobre hrali najmä krídelníci Fadera a Blahút. Badolova strela zo 16-ky letela nad. V 28. minúte lopta po prízemnej krížnej strele Blahúta išla tesne vedľa pravej žrde. V 42. minúte podnikli hostia rýchly protiútok, na začiatku ktorého bol brankár Hrdlička. Badolo potiahol loptu a našiel Chvěju, ktorý ale mieril vedľa senickej brány.

Obidve mužstvá sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Miernejšiu prevahu mali domáci, ktorí sa dostávali i do zakončenia. V 56. minúte Gallovičovu strelu kryl brankár. O dve minúty neskôr Šimčák poslal loptu na vlastnú bránu a zastavila ju až pravá žrď. V 59. minúte po rýchlom protiútoku domácich vedľa ľavej žrde zakončil Gamboš. Domáci sa tlačili pred bránu Pohronia. V 66. minúte sa do veľmi dobrej pozície dostal Malec. V poslednej chvíli ho na päťke zablokovali obrancovia Pohronia. V 69. minúte Košťálov priamy kop vyškriabal na rohový kop brankár Hrdlička. V závere sa síce viac hralo na polovici hostí, Záhoráci sa však už do šance dostať nedokázali. Aj preto sa Senica a Pohronie rozišli bez gólov.

MFK Ružomberok - FC Nitra 2:0

Góly: 79. Marek Zsigmund, 90+3. Martin Regáli

MFK Ružomberok sa po výhre 2:0 (0:0) vyhupol na čelo nadstavbovej skupiny o udržanie sa v súťaži. Do nižšej ligy poslal Nitru.

V tretej minúte vypálil Madleňák a Trnovský jeho ranu reflexívne vytesnil. O tri minúty nato brankár Nitry vyrobil veľký kiks, ale Regáliho lob bol nepresný. V dvanástej minúte Kostadinov vysunul Regáliho. Ten obišiel Trnovského a lopte v ceste medzi žrde zabránil pred bránou Kolčák. V 25. minúte pohotovo z prvej zakončil Brenkus, no tesne minul ľavý dolný kút brány hostí. V 29. minúte išiel Gerec sám na Trnovského. V tutovke stroskotal na nitrianskom brankárovi, ktorý zasiahol nohou. V sieti neskončila ani Maslova hlavička v 36. minúte.

Po zmene strán sa v 54. minúte k vážnejšiemu zakončeniu dostali hostia. Po strele Kindsvatera mal Krajčírik plné ruky práce. Na druhej strane Trnovský vychytal Gereca. V 57. minúte Nitranov po akcii Regáliho zachránila ľavá žrď. V 61. minúte vybojoval loptu Madleňák. Regáli bol úplne sám pred bránou Nitry, ale na Trnovského opäť nevyzrel. Trnovský o chvíľu nato kryl aj loptu z Maslovej hlavy. V 66. minúte v tíme hostí nastúpil Franko a po pár sekundách spálil veľkú príležitosť.

V 68. minúte vo vlastnom veľkom vápne fauloval Múdreho Jendrišek, Kostadinov ale penaltu nepremenil. V 79. minúte sieť nekompromisne rozvlnil Zsigmund - 1:0.

Ďalšiu veľkú šancu spálil v 82. minúte Kostadinov. V 84. minúte na opačnej strane hlavičkoval Franko center Jendriška do bočnej siete. Potom mal ďalšiu veľkú možnosť Regáli. V závere bránu Nitry prestrelil Kubík. V nadstavenom čase po brejku MFK Zsigmund prihral Regálimu a bolo 2:0.

Nitra sa po prehre 0:2 na Liptove nadobro rozlúčila s najvyššou súťažou.

Zemplín Michalovce - ŠKF Sereď 2:2

Góly: 45. Filip Vaško, 76. Takuto Oshima - 6. Roko Jureškin, 71. Miloš Lačný

V predposlednom kole aktuálnej sezóny Fortunaligy remizovali v nadstavbovej skupine o záchranu Michalovce so Sereďou 2:2 (1:1), keď domáci celok dvakrát prehrával.

Hostia mali ideálny štart do zápasu: Jureškin využil zaváhanie brankára Drába a trafil odkrytú bránku - 0:1. Po rýchlom góle nasledovala ďalšia aktivita Serede. Tá bola v prvom polčase strelecky aktívnejšia a domácich navyše dlho nepúšťala do streleckých pozícií. Michalovčania však postupne zvýšili obrátky. Ošimova strela v 28. minúte priniesla pohotový zákrok brankára Ikuepamitana. Domácim vyšiel záver prvého polčasu. Žofčák odcentroval z rohového kopu a Vaško hlavičkou vyrovnal - 1:1. Do kabín tak celky schádzali za nerozhodného stavu.

Zuberu v 59. minúte hlavičkoval do pohotového brankára hostí. Ten si o dve minúty poradil aj s pokusom Žofčáka z priameho kopu. V 70. minúte gólovo opäť udreli hostia. Zaváhanie Magdu potrestal Lačný, keď pokusom k vzdialenejšej žrdi obstrelil Drába - 1:2.

Náskok hostí trval iba šesť minút. Michalovčania tentoraz odpovedali gólom z väčšej vzdialenosti. Ošima namieril pod hornú žŕdku - 2:2.

Domáci sa snažili o tretí gól, aby si pripísali veľmi cenné tri body v boji o záchranu. Svoju aktivitu vygradovali v nadstavenom čase. Pino Soler zblízka nenamieril presne a gólom sa neskončil ani následný závar v šestnástke hostí. Michalovce remizovali so Sereďou 2:2 a ostávajú na predposlednej priečke tabuľky. Definitívne vypadávajúcim mužstvom sa stala Nitra.