Fortuna liga - souhrn 10. kola nadstavby: Senica bude hrát baráž

22.05.2021, 20:55
Slovan Bratislava oslavil titul výhrou nad Trenčínem. Dunajská Streda si poradila s Trnavou, zatímco Žilina rozstřílela Zlaté Moravce. Sereď si ve skupině o udržení poradila se Senicou, která půjde do baráže, neboť Michalovce zvítězily na hřišti poslední Nitry...
O titul

DAC Dunajská Streda - Spartak Trnava 2:0

22.05.2021 19:00

Góly: 34. Marko Divković, 53. Andrija Balić

FC DAC 1904 Dunajská streda si v poslednom kole Fortunaligy poradil na Žitnom ostrove so Spartakom Trnava pomerom 2:0 (1:0).

Pred úvodným výkopom prezident SFZ Ján Kováčik a prezident ÚLK Ivan Kozák odovzdali obom mužstvám strieborné a bronzové medaily za dosiahnutie druhého a tretieho miesta v súťaži.

Oba tímy vybehli na trávnik s menšími zmenami. U domácich chýbal brankár Jedlička a najlepší strelec Ramirez začal len na lavičke. V deviatej minúte dostal loptu za obranu Vlasko, a jeho strela tesne minula bránu. Trnavčan bol však aj tak v ofsajde.

Prvá šanca domáceho tímu prišla v trinástej minúte. Vtedy Taiwovu strelu z ostrého uhla vyrazil brankár Takáč. V 15. minúte za faul na Sommera videl Bukata žltú kartu, avšak po porade s VAR-om sa jej farba zmenila na červenú. V 30. minúte po Divkovičovom centri Balič hlavou tesne minul bránu. O minútu neskôr Divkovič trafil konštrukciu.

V 34. minúte opäť Divkovič vystrelil 20 metrov od brány ľavačkou a otvoril skóre - 1:0. Napriek tomu, že poradie tímov v tabuľke sa už nemohlo zmeniť, zápasu nechýbali boj a nasadenie.

Druhý polčas začali lepšie domáci. V 53. minúte Davisov center poslal hlavou do brány Balič - 2:0. V 58. minúte sa na bránu z pravej strany rútil Schäfer. Zozadu ho fauloval Mikovič. Rozhodca nariadil penaltu a Mikovič po druhej žltej karte videl červenú. Davis ale z bieleho bodu namieril vedľa.

V 68. minúte Divkovič zahral priamy kop z 25 metrov, a lopta skončila v rukách brankára. V 89. minúte ešte Kružliakovu strelu musel vyraziť Takáč. Dunajská Streda zdolala Trnavu 2:0.

Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:1

Góly: 5. Dávid Holman, 8. Filip Lichý - 80. Eduvie Ikoba

Obhajca majstrovského titulu si v poslednom ligovom kole Fortunaligy poradil v nadstavbovej skupine o titul s AS Trenčín o gól 2:1 (2:0) a prevzal majstrovskú trofej.

Situácia bola už pred zápasom jasná a definitívna. Belasých nikto a nič nemohlo obrať o majstrovský titul, hosťom zas nikto nemohol uchmatnúť poslednú - šiestu priečku v nadstavbovej skupine o titul. Viacerí hráči Slovana dostali pred týmto duelom voľno a odcestovali za svojimi rodinami, s ktorými sa nevideli celé mesiace.

Tréner Vladimír Weiss dostál svojmu vyhláseniu a dal príležitosť ďalším hráčom z lavičky, na ktorej do budúcej sezóny avizuje poriadne zmeny. Domáci celok za víťaznou oslavou vykročil hneď v úvodnej desaťminútovke. V piatej minúte si pred šestnástkou vypracoval streleckú pozíciu maďarský legionár Holman a otvoril skóre - 1:0.

Slovan veľmi rýchlo pridal aj druhý zásah. Holman prihral Danielovi, ktorého strelu vyrazil hosťujúci brankár Kukučka iba k Lichému. Posledný menovaný dorazil loptu do odkrytej siete - 2:0.

Bratislavčania mohli skórovať aj viackrát a svoj náskok zveľadiť ešte v prvom dejstve. Daniel svoju príležitosť príliš šperkoval a Strelcovi neumožnil zakončiť Šulek. Greif v domácej bránke sa zapotil pred prestávkou, keď ho v 42. minúte preveril Ikoba. Do kabín schádzali tímy za dvojgólového vedenia Slovana.

Krátko po zmene strán neplatil gól Trenčína pre ofsajd. Hostia sa však o zápis do streleckej listiny pokúšali naďalej. Grief vyrazil ďalší pokus Ikobu a z následného rohového kopu hlavičkoval tesne vedľa Ghali. V 71. minúte opäť pohrozil Slovan - Medveděv trafil žrď. Kukučkovi potom po centri vypadla lopta, ale gólman svoju chybu napravil a zneškodnil strelu Holmana.

Trenčania sa čestného úspechu dočkali v 80. minúte. A spolu s nimi sa dočkal aj Ikoba, ktorý skóroval po prihrávke Ghaliho - 1:2. Na body to však AS nestačilo. ŠK Slovan Bratislava zdolal Trenčín 2:1. Na belasých čakalo po zápase odovzdávanie majstrovskej trofeje. Trenčín si v základnej časti dokázal vybojovať účasť v prvej šestke, no tam príliš veľa vody nenamútil.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 5:1

Góly: 9. Dawid Kurminowski, 31. Dawid Kurminowski, 36. Dawid Kurminowski (pen.), 60. Dawid Kurminowski (pen.), 82. Timotej Jambor - 72. Marek Švec

V poslednom kole nadstavbovej časti Fortunaligy prevalcoval MŠK Žilina FC ViOn Zlaté Moravce pod Dubňom vysoko 5:1 (3:0). Zápas pomohol Davidovi Kurminowskému stať sa ligovým kráľom strelcov.

Ani výsledok tohto duelu už nemohol zmeniť nič na tom, že domáci MŠK Žilina obsadí v záverečnom účtovaní štvrtú priečku tabuľky. Žilina si dlho plávala na bronzovej priečke, no neuveriteľne vydarená jar trnavského Spartaka ju odtiaľ zosadila. O definitívnom umiestnení Trnavy a Žiliny sa rozhodlo v predchádzajúcom ligovom kole. V nedeľnej dohrávke remizoval Spartak na Štadióne Antona Malatinského so "Šošonmi" 1:1 a započal oslavy.

Žltozelení ešte aj tak nemusia zúfať. Do Európy sa mohli dostať ešte dvomi spôsobmi. Ten prvý nevyužili počas uplynulého týždňa, keď vo finále Slovnaft Cupu podľahli bratislavskému Slovanu po strelách zo značky pokutového kopu, pričom väčšinu zápasu odohrali oslabení o vylúčeného hráča. Druhú šancu má Žilina v play off o účasť v Európskej konferenčnej lige. V tomto play off sa okrem Žiliny predstaví aj jej dnešný súper, FC ViOn Zlaté Moravce.

Posledný ligový duel oboch tímov bol zaujímavý najmä pre tú skutočnosť, že domáci David Kurminowski ešte mohol zabojovať o korunu ligového kráľa strelcov. A vyšlo mu to. Svoj prvý úspešný zásah zaznamenal už v deviatej minúte duelu. Vtedy sa od neho lopta odrazila do siete po zlej rozohrávke hosťujúceho brankára Pelka.

Kurminowski pridal druhý zásah po vyše polhodine hry. V tomto prípade zužitkoval streleckú pozíciu, ktorú si vypracoval na kraji šestnástky. Jeho zásahmi viedla Žilina už 2:0. Hetrik skompletizoval kanonier v 36. minúte, a to po odpískanom faule v šestnástke ViOn-u, keď si loptu sám postavil na biely bod - 3:0. O výsledku zápasu bolo v tejto chvíli de facto rozhodnuté.

To však zo strany Žiliny, ani Kurminowského, ešte nebolo všetko. Menovaný futbalista skóroval znovu z bieleho bodu v 60. minúte. Skóre tak navýšil na 4:0 a v zápase mal na konte už štyri góly. V tej chvíli bol na čele poradia strelcov najvyššej slovenskej súťaže. Hostia sa do streleckej listiny zapísali kozmeticky. Na priebežných 1:4 z ich pohľadu znížil Švec.

Posledné slovo v stretnutí mali domáci. V záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času prikrášlil ich víťazstvo na konečných 5:1 Jambor. Žilina zdolala ViOn Zlaté Moravce o štyri góly, svojmu útočníkovi zabezpečila víťazstvo medzi kanoniermi a spolu so Zlatými Moravcami ju teraz čaká play off o Európsku konferenčnú ligu.

ŠKF Sereď - FK Senica 4:1

Góly: 23. Miloš Lačný, 42. Miloš Lačný, 77. Alex Iván, 90+2. Miloš Lačný - 82. Milan Šimčák

ŠKF iClinic Sereď zvíťazil v poslednom zápase aktuálneho ročníka Fortunaligy nad FK Senica presvedčivo 4:1 (2:0) a poslal Záhorákov do baráže o záchranu v najvyššej súťaži.

Od úvodných minút sa hral rušný zápas. Vo štvrtej minúte sa v dobrej pozícii ocitol Bušnja, ale pozorný Vliegen jeho strelu zneškodnil. Na opačnej strane Košťálov center v poslednej chvíli pred Malecom odvrátil Slaninka na roh.

Po štvrťhodine hry Bušnja našiel Lačného, ktorého hlavičku senický gólman vyrazil. V 21. minúte Košťálov center Malec hlavou namieril k žrdi, ale pozorný Ayotunde loptu vytesnil na žrď. V 23. minúte po rýchlom protiútoku domácich strieľal znovu do žrde Lačný. Jeho pokus však dorazil Bušnja a bolo 1:0.

V 42. minúte nedal Vliegenovi šancu zvnútra pokutového územia Lačný - 2:0. V druhom polčase Záhoráci zaberali, ale absentovala u nich lepšia finálna fáza. V 78. minúte po peknej individuálnej akcii zvýšil Iván na 3:0.

Na opačnej strane sa v 83. minúte o zápis do streleckej listiny pokúsil Šimčák a vydarenou strelou skorigoval na 1:3. V nadstavenom čase zakončením pod brvno upravil ešte výsledok Lačný. Sereď zdolala Senicu vysoko 4:1 a čaká ju účasť v kvalifikácii Európskej konferenčnej ligy. Senica zas zabojuje v baráži o udržanie sa vo Fortunalige.

"Pred Senicou sme mali rešpekt. Viem sa vcítiť do ich kože. Dnes sme odohrali veľmi dobrý zápas, som na chlapcov hrdý a chcem sa im za dnešný výkon poďakovať. Som rád, že sme vyvrátili všetky predzápasové fámy o dnešnom výsledku," povedal po meraní síl tréner domáceho celku Gergely Geri.

"Dnešný zápas sme nezvládli. Pre nás to bol zápas o život, ale na ihrisku to tak nevyzeralo. Do polčas sme inkasovali dva góly. Po zmene strán sme síce hrali lepšie, ale napriek tomu sme dostali ďalšie góly. Nakoniec to pre nás dopadlo dosť kruto, ale futbal sa hrá na góly a tie dal súper. Teraz sa musíme pripraviť na baráž. Máme na to dva dni. Všetko je otvorené," okomentoval situáciu svojich zverencov lodivod hostí Karol Praženica.

FK Pohronie - MFK Ružomberok 1:0

Góly: 49. Ondřej Chvěja

Pohronie uzavrelo aktuálnu sezónu Fortunaligy víťazne, keď na domácej tráve zdolalo MFK Ružomberok najtesnejším rozdielom 1:0 (0:0).

V prvom polčase mali prevahu domáci futbalisti. K dvom dobrým hlavičkám sa dostal Badolo. Ružomberčania pohrozili spoza veľkého vápna Luteránom. V 22. minúte hľadal Gerec z pravej strany voľného Kružliaka, no dvojica neuspela. Pohronie zakončovalo o minútu neskôr z priameho kopu Weira. Hlavičkoval Štrba a tesne minul ľavú žrď. V 25. minúte sa z ihriska po druhej žltej karte porúčal hosťujúci Kojnok. Slušný prienik predviedol Kružliak.

V 38. minúte mieril vedľa domáci Adamec. O minútu nato zahral rukou v šestnástke Maslo a nariadenú penaltu nevyužil Chvěja. Chvěja sa dostal do vyloženej šance aj na začiatku druhého polčasu, keď prepálil bránku. Potom Petrák poslal loptu k bližšej žrdi, kde opäť operoval český kanonier a tentoraz sa nepomýlil - 1:0.

Druhý gól mal v 59. minúte na hlave Fadera. Skúšal to i Adamec, ktorý mieril tesne vedľa pravej žrde. Napodobnil ho Badolo. Oslabený Ružomberok sa dostal pred bránku súpera až v 83. minúte, no Múdry zakončil veľmi zle. Pohronie zdolalo Ružomberok 1:0.

"Od začiatku sme boli aktívni viac, než súper. Snažili sme sa otvoriť hru cez krídelné priestory a dostať sa pred bránku centrovanými loptami. Vytvorili sme si aj šance. Náš výkon v prvom polčase vygradoval do pokutového kopu, ktorý sme nepremenili. Hráčov to trošku ovplyvnilo, no na začiatku druhého polčasu sa zdvihli a dali sme gól. Druhý polčas však hodnotím horšie, než ten prvý. Po našom góle sme neboli uvoľnení, dopadla na nás ťarcha okamžiku. Hráči sa viackrát zle rozhodovali, nevedeli pridať druhý gól. Napokon sme sa snažili dobre brániť, nepustiť súpera do brejku. Jedenkrát sa nám to nepodarilo, Ružomberok mal veľkú šancu. Snažili sme sa to však dohrať do víťazného konca a za to chcem chlapcom poďakovať," povedal po zápase tréner víťazného mužstva Jan Kameník.

"Stretli sa dve vyrovnané mužstvá. Od začiatku tomu nasvedčoval aj zápas. Bolo to bojovné, no dostavila sa nepríjemná situácia s naším vylúčeným hráčom. Od toho momentu prevzal taktovku zápasu domáci tím. Pohronie si vytváralo šance, bolo lepšie. Na začiatku druhého polčasu sa súper ujal vedenia, potom to už bolo v poli vyrovnané. My sme sa pokúšali zápas zvrátiť v náš prospech, no bolo to kŕčovité a výsledok sa nám napokon otočiť nepodarilo. Pohronie zvíťazilo zaslúžene," zhodnotil duel tréner hostí Ján Haspra.

FC Nitra - Zemplín Michalovce 0:4

Góly: 31. Matej Trusa, 45+1. Takuto Oshima, 52. Zuberu Sharani, 69. Dimitrios Popovits

Nitra, kvárená vnútornými problémami a opúšťajúca Fotunaligu, podľahla po odchode množstva hráčov pod Zoborom Michalovciam 0:4 (0:2).

Michalovce cestovali do Nitry so snahou vyhnúť sa baráži. Pre domácich zas išlo o rozlúčku s najvyššou súťažou. V šiestej minúte rozcvičila brankára Markoviča nevýrazná Mustafičova strela. Skóre zápasu sa prvýkrát menilo po polhodine hry. Po veľmi peknej prihrávke Oshimu sa v drese hostí presadil Matej Trusa - 0:1.

Zemplínčania boli aj v ďalšom priebehu prvého polčasu nebezpečnejším tímom. Hernú prevahu zúžitkovali pred odchodom do šatní ešte raz. V nadstavenom čase prvého polčasu sa po peknom centri Diarru hlavou presadil Oshima - 0:2.

V 50. minúte síce gól Oshimu pre ofsajdové postavenie uznaný nebol, no hostia si chuť čoskoro napravili. O tri minúty po tomto momente po vydarenom vysunutí Žofčáka, ktorý bol na ihrisku ani nie dve minúty, dokázal prestreliť brankára Nitry legionár z Ghany Sharani - 0:3.

Hostia nepoľavili v aktivite ani za tohto stavu. V 69. minúte poslal Diarra loptu na striedajúceho Popovitsa, ktorý v dobrej pozícii rutinérsky zvýšil na 4:0 pre hostí. V samom závere zaváhal sám proti brankárovi Tandir. Michalovce sa po hladkej výhre 4:0 v Nitre v poslednej možnej chvíli vyhli baráži o udržanie sa v najvyššej súťaži, do ktorej poslali Senicu.

"Chcem pogratulovať Michalovciam k záchrane v lige. Zápas nebudem hodnotiť. Bolo to jednoznačné - 0:4. Pozitívne je, že za nás nastúpili štyria dorastenci a tento zápas odohrali v pohode. Michalovce majú inú kvalitu, ako my," povedal na margo duelu tréner domácich Michal Ščasný.

"Naša šesťzápasová misia je úspešná. Chcem sa poďakovať chlapcom aj realizačnému tímu, že sa pre Michalovce podarilo zachrániť ligu. Pomohol nám aj iný výsledok, ale my sme hrali na víťazstvo, a to sa nám podarilo," okomentoval dianie šéf realizačného tímu hostí Anton Šoltis.