22.05.2021 19:00 CET
5 : 1
(3:0)

Žilina deklasovala Zlaté Moravce a má kráľa strelcov

V poslednom kole nadstavbovej časti Fortunaligy prevalcoval MŠK Žilina FC ViOn Zlaté Moravce pod Dubňom vysoko 5:1 (3:0). Zápas pomohol Davidovi Kurminowskému stať sa ligovým kráľom strelcov.

Ani výsledok tohto duelu už nemohol zmeniť nič na tom, že domáci MŠK Žilina obsadí v záverečnom účtovaní štvrtú priečku tabuľky. Žilina si dlho plávala na bronzovej priečke, no neuveriteľne vydarená jar trnavského Spartaka ju odtiaľ zosadila. O definitívnom umiestnení Trnavy a Žiliny sa rozhodlo v predchádzajúcom ligovom kole. V nedeľnej dohrávke remizoval Spartak na Štadióne Antona Malatinského so "Šošonmi" 1:1 a započal oslavy.

Žltozelení ešte aj tak nemusia zúfať. Do Európy sa mohli dostať ešte dvomi spôsobmi. Ten prvý nevyužili počas uplynulého týždňa, keď vo finále Slovnaft Cupu podľahli bratislavskému Slovanu po strelách zo značky pokutového kopu, pričom väčšinu zápasu odohrali oslabení o vylúčeného hráča. Druhú šancu má Žilina v play off o účasť v Európskej konferenčnej lige. V tomto play off sa okrem Žiliny predstaví aj jej dnešný súper, FC ViOn Zlaté Moravce.

Posledný ligový duel oboch tímov bol zaujímavý najmä pre tú skutočnosť, že domáci David Kurminowski ešte mohol zabojovať o korunu ligového kráľa strelcov. A vyšlo mu to. Svoj prvý úspešný zásah zaznamenal už v deviatej minúte duelu. Vtedy sa od neho lopta odrazila do siete po zlej rozohrávke hosťujúceho brankára Pelka.

Kurminowski pridal druhý zásah po vyše polhodine hry. V tomto prípade zužitkoval streleckú pozíciu, ktorú si vypracoval na kraji šestnástky. Jeho zásahmi viedla Žilina už 2:0. Hetrik skompletizoval kanonier v 36. minúte, a to po odpískanom faule v šestnástke ViOn-u, keď si loptu sám postavil na biely bod - 3:0. O výsledku zápasu bolo v tejto chvíli de facto rozhodnuté.

To však zo strany Žiliny, ani Kurminowského, ešte nebolo všetko. Menovaný futbalista skóroval znovu z bieleho bodu v 60. minúte. Skóre tak navýšil na 4:0 a v zápase mal na konte už štyri góly. V tej chvíli bol na čele poradia strelcov najvyššej slovenskej súťaže. Hostia sa do streleckej listiny zapísali kozmeticky. Na priebežných 1:4 z ich pohľadu znížil Švec.

Posledné slovo v stretnutí mali domáci. V záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času prikrášlil ich víťazstvo na konečných 5:1 Jambor. Žilina zdolala ViOn Zlaté Moravce o štyri góly, svojmu útočníkovi zabezpečila víťazstvo medzi kanoniermi a spolu so Zlatými Moravcami ju teraz čaká play off o Európsku konferenčnú ligu.

Autor: Dušan Guman / sport.sk