Fortuna liga - souhrn 1. kola nadstavby: Slovan otočil duel v Žilině

04.03.2022, 19:03, aktualizováno 06.03.2022, 18:59
Radost hráčů Slovanu Bratislava (© AFP)
Slovan Bratislava otočil nepříznivě se vyvíjející stav v Žilině a potvrdil vedoucí příčku. Trnava překvapivě nestačila na Sereď a na třetí Ružomberok, jenž si suverénně poradil s Dunajskou Stredou, má k dobru jediný bod. Liptovský Mikuláš otočil duel se Senicí a zůstává nad sestupovým pásmem před Zlatými Moravci, kterým nepomohla ani výhra na půdě Pohronie...
O titul

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 2:3

06.03.2022 17:00

Góly: 42. Adam Kopas (pen.), 59. Dávid Ďuriš - 45+1. Vladimír Weiss (pen.), 75. Vladimír Weiss, 81. Samuel Mráz

V dohrávke prvého kola nadstavbovej časti aktuálneho ročníka Fortunaligy podľahol domáci MŠK Žilina v skupine o titul na svojej tráve pod Dubňom mužstvu ŠK Slovan Bratislava 2:3 (1:1).

Nedeľný podvečerný duel priniesol ofenzívne futbalové divadlo. Už v desiatej minúte mohol do vedenia poslať hostí Weiss, no jeho pokus brankár Belko zneškodnil. Prvú veľkú šancu "Šošonov" mal v 20. minúte Iľko. S jeho hlavičkou si Chovan poradil. Brankár belasých musel zakročiť aj o tri minúty neskôr, keď zlikvidoval strelu Kopasa. Najbližšie k prvému gólovému zápisu boli žlto-zelení po polhodine hry. Vtedy Chovan iba s námahou odpratal spred brány loptu po šanci Slobodníka.

Úvodné dva góly tak padli až v závere prvého polčasu a oba z bieleho bodu. Najprv v 42. minúte fauloval v belasom drese Kašia. Penaltu premenil Kopas - 1:0. V nadstavenom čase prvého polčasu zahral pri obrannom zákroku v šestnástke rukou na zemi Rusnák. Loptu si postavil Weiss a panenkovsky zrovnal skóre - 1:1.

Po zmene strán zavelili hráči majstra do útoku. Šaponjiča dobrým reflexívnym zákrokom vychytal Belko. Radovať sa z gólu sa opäť mohli po takmer hodine hry Žilinčania. Ďuriš sa v 59. min dostal k strele z hranice šestnástky a rozvlnil sieť - 2:1.

Slovan dokázal v záverečnej štvrťhodine otočiť priebeh predovšetkým zásluhou individuálnych schopností Vladimíra Weissa mladšieho. Ten najprv v 75. min sám vyrovnal zakončením z vnútra šestnástky k bližšej žrdi a o šesť minút ideálne našiel pred bránou Mráza, ktorý rozhodol o triumfe Slovana. Žilina podľahla pod Dubňom úradujúcemu majstrovi a vedúcemu celku tabuľky 2:3. Belasí si tak na čele vytvorili už jedenásťbodový náskok pred druhou Trnavou.

"Rozhodol iba detail. Dnes sme podali veľmi dobrý výkon. Je veľká škoda, že výsledok to neukazuje. Takéto zápasy si však chalani potrebujú prežiť. Na Weissa sme boli pripravení, no aj tak dokázal rozhodnúť," povedal tréner domáceho tímu Peter Černák.

"Jeden z najlepších zápasov v lige v tomto roku. Prvý polčas sme trochu spali. Občas sme nepozorní a súper nás dnes za to potrestal. Doťahovať výsledok bolo ťažké, ale v závere sme ukázali efektivitu. Žilina dnes hrala výborne. Vlado ukázal skúsenosti a kvalitu, na to tu je. V lige by sme s týmto kádrom mali dominovať. Vo futbale sa môže stať všeličo, ale boli by sme hlupáci, ak by sme si titul nechali vziať. Najmä, ak mužstvo teraz šliape," skonštatoval tréner hostí Vladimír Weiss st.

Spartak Trnava - ŠKF Sereď 0:1

05.03.2022 15:00

Góly: 15. Petar Mićin

Spartak Trnava nestačil v úvode nadstavbovej časti slovenskej najvyššej súťaže na ŠKF Orion Tip Sereď, ktorému v domácej City Arene podľahol 0:1 (0:1).

Spartaku v zápase chýbal vykartovaný Škrtel, do zostavy sa však po zranení vrátil Kóša. V úvode bola aktívnejšia Trnava, do súperovej šestnástky sa tlačila prienikmi i centrami. Paradoxne udrelo na opačnej strane. Odkop Savvidisa zachytil v 15. minúte Mičin, vystrelil spoza šestnástky a Takáč sa po jeho projektile zhruba z 20-tich metrov naťahoval márne. Vyrovnať mohol Grič, no po Kozakovom centri v dobrej pozícii namieril hlavou nad. Vzápätí zachytil rozohrávku Serede Iván a prihral Ristovskému, ktorého strelu bez prípravy Chudý vyrazil. Po signáli z rohového kopu neuspel Iván, ktorý trafil bočnú sieť. Rovnaký hráč netrafil ani o chvíľu. Trnava pokračovala v nápore; hlavou to skúšali Ristovski, strelou Bukata a Gričovo zakončenie v páde chytil Chudý.

Seredi sa podarilo v úvode druhého polčasu hru vyrovnať. "Andeli" pohrozili po hodine hry. Dobrú šancu mal Savvidis, no zo vzduchu neskóroval. Štandardku z výhodnej pozície nevyužil Iván. V 72. minúte Yaovu tutovku zmaril Takáč. Po rohu nenamieril presne Ljubičič. Šanca na vyrovnanie sa črtala Bukatovi, no aj jeho technický pokus skončil mimo bránky. V závere eliminoval zakončenie Ristovského obetavým zákrokom Ljubičič. Trnava podľahla doma Seredi 0:1. ŠKF pokračuje vo víťaznom ťažení - vyhrala už štvrtý zápas za sebou.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 4:1

04.03.2022 17:00

Góly: 20. Matej Madleňák, 47. Štefan Gerec, 65. Tomáš Bobček, 89. Martin Bóďa - 78. Brahim Moumou

V predohrávke prvého kola nadstavbovej časti Fortunaligy zdolal domáci Ružomberok DAC Dunajská Streda vysoko 4:1 (1:0).

V desiatej minúte sa po dlhom pase za domácu obranu zastreľoval krížnou strelou Ciganiks. Krajčírikovi vážnejšie problémy nenarobil. Pred bránami sa dlho nič nedialo. V 20. minúte Liptáci kopali prvý rohový kop. Do "ohňa" ho poslal Domonkos a Madleňák hlavičkou k ľavej žrdi otvoril skóre - 1:0.

O osem minút neskôr mal Madleňák na hlave druhý gól, ale v tomto prípade minul bránu. V 29. minúte na opačnej strane ihriska strieľal zvnútra šestnástky Hahn. Mieril do stredu brány, kde stál Krajčírik. V 40. minúte odcentroval Domonkos a Regáliho z bezprostrednej blízkosti vychytal Ferreira. MFK tak išiel do kabín s tesným náskokom. Hneď v úvode druhého polčasu Gerec z uhla zvýšil na 2:0.

Hneď nato na ružomberskom štadióne vypadla časť svetiel a hlavný rozhodca Kráľovič asi na štyri minúty stretnutie prerušil. V 65. minúte Domonkos potiahol brejk cez stred ihriska a nabil nabiehajúcemu Bobčekovi, ktorý chladnokrvne zakončil - 3:0.

V 70. minúte išiel Bobček sám na Ferreiru, ale tutovku spálil. V 77. minúte Moumou zblízka znížil na 1:3 z pohľadu hostí. V 87. minúte pri šanci Krstoviča reflexívne podržal svojich Krajčírik. O chvíľu sa v pokutovom území umne otočil Boďa a upravil na 4:1. Ružomberok zdá sa našiel stratenú fazónu a s Dunajskou Stredou zaknihoval vysokú výhru.

"Videli sme zaujímavé stretnutie. Moje mužstvo do zápasu vstupovalo s určitým zámerom. Chlapcov musím pochváliť za disciplínu a organizáciu počas celého zápasu, ktorý mali plne v rukách. Svoje úlohy až do posledných minút plnili do bodky. Teší ma, že sa nám zase darilo v ofenzíve. Videli sme pekné góly. Mali sme oveľa kvalitnejšiu prechodovú fázu, keď súper mal problémy zachytávať našich rýchlych hráčov. Z toho pramenili naše šance a góly," povedal po víťaznom dueli tréner domácich Peter Struhár.

"Po prvom polčase sme cítili, že výsledok nebol férový, pretože sme mali nejaké šance, ale nedokázali sme ich využiť. V druhom polčase ubehlo nejakých tridsať - štyridsať sekúnd a dostali sme druhý gól. Chýbala koncentrácia, hráči na ten moment neboli sústredení. Potom to už bol iný zápas. Keď chcete vyhrať, musíte hrať inak. Domáci mali dobrý prechod do útoku. My sme sa tiež snažili, ale nedarilo sa nám. To, čo sme cez týždeň nacvičovali, nám nevyšlo," pridal svoje postrehy tréner hostí Joao Janeiro.

Góly: 29. Karol Mondek

Posledný celok tabuľky FK Pohronie sa nechytil ani v dueli proti Zlatým Moravciam, ktorým na svojej tráve podľahol 0:1 (0:1).

Domáci mohli skórovať hneď v úvode, ibaže po nedovolenej hre Čögleya v pokutovom území nepremenil nariadenú penaltu Lačný. Kopol ju veľmi zle a brankár Lukáč jeho pokus zneškodnil. Hostí mali následne tri nádejné možnosti, z toho prvé dve Mondek a Jibril. V oboch prípadoch zahviezdil brankár Lé Giang. Tretiu šancu obstaral Sloboda strelou spoza šestnástky vedľa pravej žrde. V 29. minúte po rohovom kope sa odrazená lopta dostala k Mondekovi, ktorý spoza veľkého vápna bez prípravy vymietol pavučinu - 0:1. Hráči z Tekova boli aj naďalej aktívnejší a mohli pridať ďalší gól. Dvakrát to skúšal Jibril, ale ani centrovanou strelou, ani "obaľovačkou" priestor troch žrdí netrafil.

V druhom polčase bolo Pohronie na ihrisku o niečo dominantnejšie, avšak do šancí sa dostával súper. Vietor robil najmä Kyziridis. Obrana najprv zblokovala jeho strelu a neskôr i prihrávku na voľného Neofytidisa. V 67. minúte bolo zblokované zakončenie Steinhübela, rovnako tiež strela Mihálika z druhej vlny. Veľkú šancu na 0:2 zahodili Zlatomoravčania v 73. minúte. Po faule Kokovasa nasledoval pokutový kop a ten tentoraz pokazil slabou strelou Kyziridis. Duel mohol druhým gólom uzavrieť Grodzanovski, ktorý zamestnal Lé Gianga tvrdou ranou z uhla. V nadstavenom čase mal na nohe vyrovnávajúci zásah Klabník, ale jeho tutovku z bezprostrednej blízkosti zneškodnil Lukáč. Pohronie prehral s ViOn-om 0:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - FK Senica 2:1

Góly: 81. Ľuboslav Laura, 89. Tomáš Gerát - 68. Milan Jurdík

Tatran Liptovský Mikuláš sa postaral o ďalší obrat, keď v 1. kole nadstavby v skupine o záchranu zdolal Senicu 2:1 (0:0).

Liptovský Mikuláš v jarnej časti sezóny ešte neprehral. Z úvodného tlaku domáci pred Ravasovou bránkou nič nevyťažili. V 37. minúte Andričova hlavička trafila do žrde. Pri následnej dorážke si Andrič prekážal so spoluhráčom Gerátom. Liptáci sa do zakončenia dostávali pomerne často, no v koncovke im chýbal pokoj. Aj nástup do druhého polčasu vyšiel lepšie Tatranu. Ďalšiu z vyložených šancí spálili jeho hráči v 52. minúte. Z diaľky tvrdo vystrelil Laura. Ravas jeho prudkú strelu iba vyrazil pred dobiehajúceho Staša, ktorý prestrelil. O pár minút neskôr zostal v pokutovom území po súboji s Anabom ležať Laura; pokutový kop z toho napokon nebol.

V 67. minúte na vzdialenejšej žrdi senickej brány neusmernil loptu do siete Švec. Následne sa za chrbtom domácej obrany ocitol Jurdík a poradil si aj so zakončením - 0:1. Domáci pridali na obrátkach. Už o dve minúty neskôr mohol po rohovom kope vyrovnať Šindelář. Jeho hlavičke chýbala razancia a presnosť. V 81. minúte na centrovanú loptu na vzdialenejšiu žrď nabehli traja voľní hráči Mikuláša. Loptu za chrbát Ravasa poslal Laura - 1:1. Početnosť streľby na bránku Senice sa každou minútou zvyšovala. V 88. minúte po ďalšom zo Švecových centrov do šestnástky sa hlavou presadil Gerát. Liptovský Mikuláš vyhral nad Senicou 2:1.

Zemplín Michalovce - AS Trenčín 1:0

Góly: 38. Matúš Marcin

MFK Zemplín Michalovce veľmi dobre zvládol úvodné kolo nadstavbovej časti Fortunaligy a AS Trenčín zdolal na domácej tráve 1:0 (1:0).

V prvom polčase videli diváci z oboch strán vyrovnaný futbal. Ani jeden z tímov si nevypracoval výraznejšiu prevahu. Úvodné dejstvo zápasu sa vystupňovalo v závere. V 38. minúte Vaško hlavičkou predĺžil center na Marcina, ktorý pohotovo prekonal brankára Kukučku - 1:0. Hostia mohli vyrovnať v nadstavenom čase. Po faule na Hollého v šestnástke sa k pokutovému kopu postavil Ikoba, no brankára Kožuchara strelou do stredu brány neprekvapil. Strelec prvého gólu domácich Marcin sa k nebezpečnej strele dostal aj v úvode druhého polčasu. Tentoraz si Kukučka jeho pokus postrážil. Futbal v druhom polčase divákov príliš nenadchol. Hra oboch tímov vykazovala viacero nepresností a chýbal jej spád. Gólom sa neskončila ani šanca Ikobu v 68. minúte, keď menovaný futbalista hlavou netrafil bránku. V závere riadneho hracieho času zmaril brankár Kožuchar ešte strelu striedajúceho Letenaya. Zemplín Michalovce zdolal AS Trenčín na východe republiky najtesnejším rozdielom 1:0 a urobil dôležitý krok k záchrane v najvyššej slovenskej súťaži.