20.10.2012 13:45 CET
2 : 4
(0:1)

Chelsea pod taktovkou Juana Maty rozstřílela Tottenham

Famózní jízda Chelsea pokračuje bez ztráty květinky. Úžasný zápas plný gólů, šancí a zvratů byl k vidění na White Hart Lane a Blues jej až na úvodních deset minut druhé půle režírovali s noblesou. Do role hlavního scénáristy se opět nominoval Juan Mata, který sám otočil z 2:1 na 2:3 a definitivní tečku pak napsal pro Daniela Sturridge.

Zápas začal velice opatrně, ze začátku byla více u míče Chelsea, ale nedošlo k žádnému ohrožení branky. Nejzajímavějším okamžikem prvních minut byla událost z deváté minuty, kdy Hazard kolmicí hledal Torrese, jenž před vybíhajícím Friedelem na přihrávku těsně nedosáhl. Na konci úvodní desetiminutovky pak pálil zpoza vápna těsně vedle Oscar.

Velké věci se začaly dít na konci druhé desetiminutovky. Rohový kop Hazarda odvrátil Gallas jen mezi penaltu a velké vápno, kam se jako velká voda vřítil Gary Cahill a fantastickou volejí pod břevno i s drobnou pomocí tečujícího Caulkera otevřel skóre - 0:1. Hned vzápětí sprintoval s odpovědí vstříc brance Chelsea Jermain Defoe, ale jeho střelu Čech vyrazil a míč následně odpálil do bezpečí Ashley Cole

Tottenham se do velké šance dostal přesně po uplynutí třiceti minut, po skrumáži v šestnáctce hostů se k odraženému míči dostal Gylfi Sigurdsson, jehož přízemní rána zblízka minula tyč o decimetry. Po hlušším období, kdy se týmy nemohli dostat pořádně do hry spálil dvojitou šanci Juan Mata. Sedm minut před přestávkou střílel po přihrávce Ramirese do Friedela a dorážku v obtížné pozici poslal vysoko nad.

Fanouškům Chelsea pak muselo zatrnout v závěru poločasu, kdy se do jejich vápna snášel nepříjemný centr, ale Petr Čech si ve velmi těžké situaci se štěstím poradil. Dvě minuty po obrátce jej však obrana nechala zcela na holičkách. Takřka dokonale zahraný přímý kop ze střední vzdálenosti vracel osamocený Jan Vertoghen na hranici malého vápna, kde míč lehkou tečí usměrnil do sítě William Gallas - 1:1

Tottenham vstoupil do druhého dějství jako politý živou vodou a vyrovnávací branka jeho lauf jen umocnila. Krátce po gólu střílel Sigurdsson, ale blokující obrana stačila zamezit další pohromě tečí na roh. Další pokus islandského záložníka z podobné pozice výborně chytil Čech. Druhý gól však byl na spadnutí a zadost mu bylo učiněno ve čtyřiapadesáté minutě. Aaron Lennon po krátkém tažení k vápnu natáhl ke střele a jeho nezcela povedený projektil usměrnil pohotově do sítě Jermain Defoe - 2:1.

Jenže po hodině se v celé své nahotě odhalil faktor, díky němuž je v současnosti tam, kde je. Faktor Mata. K vyrovnávacímu gólu se opět nachomýtl Gallas, jenž odpravil Oscarův centr přímo do míst, kde stál Juan Mata a drobný Španěl si počínal precizně, když míč nasměroval milimetrově k tyči - 2:2. Uběhly jen tři minuty a Chelsea otočila stav úplně. Mata předal míč Mikelovi a rozkmital své rychlé nohy směrem k brance. Defenzivní středopolař posunul balon Hazardovi, belgický filuta geniálně z jednoho doteku vyslal Matu do nájezdu a v těchto pozicích se hráč s číslem deset nemýlí - 2:3 Samostatný únik Torrese, který forvard prováhal a po zákroku Vertoghena o míč přišel, tak už nemusel tak mrzet.

Definitivní hřebíček do rakve Spurs mohl zatlouci opět Torres, který po fantastické přihrávce Maty postupoval z úhlu sám na bránu, jenže jeho střela o centimetry minula zadní tyč. V samém závěru se znovu vyznamenal český brankář mezi třemi tyčemi Blues. Dvě minuty před koncem na dvakrát vyřešil zapeklitou situaci v souboji s Adebayorem a minutu na to skvěle vyrazil Walkerovu dalekonosnou ránu na roh.

To se ukázalo jako dost možná nejdůležitější okamžik zápasu, jelikož po následné standardce přišel brejk Chelsea, na jehož konci Mata vybojoval zdánlivě ztracený míč na Walkerovi a jeho pas na stříbrném podnose střídajícímu Sturridgovi se nedal neproměnit - 2:4.

Autor: Marek Ustohal