29.09.2012 18:30 CET
2 : 3
(0:2)

Tottenham v nervy drásající bitvě zlomil prokletí Divadla snů

Přijít o tak dlouhou neporazitelnost s jedním soupeřem (26 zápasů) vždycky zamrzí; tím spíš, pokud se to má uskutečnit před vlastním publikem a za asistence poněkud vzdorného sudího. Manchester United se přesně týden poté, co mu bylo rozhodčím vypomoženo, ocitl na té méně příjemné straně barikády, a tak Spurs prvně od roku 1988 vyloupili Old Trafford.

O minulém víkendu se cesty odvěkých rivalů sešly, aby vytvořily notně kontroverzní scenérii; při dnešku se zase ukázkově rozešly. Zatímco Liverpool po dvou minutách svého zápasu vedl, Red Devils prohrávali. Mohl za to drzý průnik levého beka Jana Vertonghena zakončený příznivě tečovanou střelou.

Čím loňský vicemistr odpověděl? Profesorskou hrou směrem dopředu; vzadu naivním bráněním, divným rozebíráním a přepouštěním hráčů. To vše se v plné kráse ukázalo před druhým gólem, kdy se před rychlíkem Balem otevřela obyčejná dálnice. Velšský křídelník po ní snadno pláchl Evansovi a i slabší pravačkou nasměroval míč přesně na zadní tyč.

V podání MU "ušla" snad jedině konkrétní dvouminutovka koncem úvodní části, kdy se nejspíš měla pískat penalta po stažení Naniho Vertonghenem. Sám Portugalec pak ještě jednou prověřil Friedela. Dále už nic.

Tedy přesně do restartu, jenž byl vskutku strhující a odstartoval konečně solidní představení Fergusonových oveček. ManUtd nejprve konečně předvedlo nějakou svou trademarkovou křídelní akci - Rooneyho nízký, prudký centr sklepl do sítě Nani -, vzápětí si Dempsey uprostřed nevídaného kráteru počkal na Lindegaardem vyraženou ránu Balea a celou zběsilou pětiminutovku završila parádní kolmice Van Persieho, dokonalé Kagawovo přebrání míče a Japoncova zkušená koncovka.

Až z toho na ESPN začali spekulovat, zda jde ještě o fotbalový zápas a nikoliv basketbal; Old Trafford vibroval neskutečným způsobem. A prvotřídní zábava zvesela pokračovala dále; třeba Rooneyho excelentním přímým kopem po hodině hry, po němž se za Friedelem rozezvučela tyč, nebo dvěma dalšími relativně oprávněnými žádostmi United o penaltu.

Jinou zajímavou akci předvedli později i Rafael s Rooneym (druhý jmenovaný pálil mimo); to už přitom ve chvíli, kdy se vyrovnání zdálo být jen otázkou času - i za tak nekontrolovatelného průběhu zápasu. Van Persie měl brzy ohromnou šanci, po přebrání delikátního míče na hraně ofsajdu však netrefil ideálně, stejně jako záhy centr Carricka.

Spurs de facto celých posledních 30 minut vůbec nezvládali vytvářet tlak na balon, jejich bránění bylo nesmírně bázlivé, hlasitě si žádalo vyrovnání. Přesto finiš v podání Red Devils nebyl nikterak drtivý. Domácí sice mezi 75. a 80. minutou měli mičudu v moci až 86 % času, z toho ovšem vytěžili tak maximálně pár zajímavých centrů a pokusy Naniho se Scholesem ze střední vzdálenosti. Vrcholem všeho pak byla 87. minuta, uprostřed níž dravá hlavička Evry zaplula přímo do náručí Friedela.

Autor: Tomáš Daníček