Přátelské zápasy - mezistátní Přátelské zápasy - mezistátní

15.08.2012 20:15 CET
1 : 3
(1:0)

Slovensko vyhralo generálku v Dánsku

Slovenská reprezentácia mala v stredu na programe generálku pred kvalifikáciou na MS 2014 prípravným zápasom v Dánsku. Slovensko sa odplatilo za marcovú domácu prehru 1:2 v Trnave a v Odense dokázali Slováci otočiť nepriaznivý stav na konečných 3:1.

V Odense začali Dáni pred slušnou atmosférou preberať iniciatívu už od úvodu stretnutia. Už v 10. minúte bol Mucha prekonaný Okorem, ale postranný rozhodca signalizoval postavenie mimo hry a gól preto platiť nemohol. O tri minúty neskôr vysunul Krohn-Dehli nabiehajúceho Bendtnera, ktorého však v poslednej chvíli čistým spôsobom stihol zastaviť stopér Martin Škrteľ. Slovensko sa v týchto chvíľach veľmi trápilo a nevedelo sa dostať do hry. Naopak Dánsko stále prevyšoval Slovákov. V 22. minúte sa aktivita Dánov premenila v úvodný gól zápasu: po dlhej lopte zahratej na Mikkelsena zaváhal Hubočan a pustil dánskeho zakončovateľa do šance, v ktorej rutinérsky obstrelil Muchu a otvoril skóre - 1:0. Slovákov však tento gól neprebral a Dáni pokračovali vo svojej prevahe. V 36. minúte mohol zvýšiť Zimling, ale jeho pekná strela spoza šestnástky tesne minuly ľavý horný roh Muchovej brány. V závere ešte po peknej akcii domácich zakončoval z voleja Krohn-Dehli, ale Mucha bol pozorný. Polčas sa tak skončil pomerom 1:0 v prospech Dánska. Slovensko nepodalo v prvom polčase dobrý výkon a Dáni mali pred domácim publikom prevahu, ktorú však potvrdili iba jedným gólom.

Slovensko sa po zmene strán trochu osmelilo smerom dopredu. V 50. minúte hľadal striedajúci Ďuriš dobrým centrom Bakoša, ten však na lopte nedočiahol. O tri minúty neskôr opäť hrozil najaktívnejší dánsky hráč Kroh-Dehli, ale jeho pokus tesne minul brvno. V 57. minúte nepríjemnú strelu Stocha vyrazil Andersen loptu len pred seba, a ponúknutú šancu z odrazenej lopty Ďuriš nezúžitkoval. Zverenci Stanislava Grigu a Michala Hippa postupom času zvyšovali čoraz svoju aktivitu. V 63. minúte sme sa dočkali vyrovnania. Po faule na Stocha zahrával priamy kop z ľavej strany Sapara a presným centrom našiel striedajúceho Jakubka, ktorý nekompromisne zasunul loptu do siete svojím prvým dotykom v zápase - 1:1. Bol to jeho prvý gól po návrate do reprezentácie, keďže po MS 2010 vyhlásil koniec reprezentačnej kariéry, nedostával totiž dosť šancí. O desať minút sme sa dokonca ujali vedenia. Po odrazenej lopte si Stoch šikovne narazil loptu s Jakubkom, a presným centrom našiel hlavu Hamšíka, ktorý zblízka prekonal Andersena - 1:2. Hamšík tak prekonal svoju gólovú kliatbu v reprezentácii, keďže sa presadil po dlhých dvoch rokoch a deviatich mesiacoch.

V 80. minúte mohli Dáni vyrovnať, ale našťastie sa tak nestalo. Najprv Mucha vyrazil tvrdú strelu Jacobsena, a následná dorážka Dánov mierila nad brvno. O tri minúty neskôr sa Slovensko znovu gólovo presadilo. Jakubko nahral na pravú stranu Saparovi, ktorý nacentrol pred bránu Andersena, kde pred obrancom dotlačil loptu do siete Ľubomír Guldan, ten si tak pripísal premiérový gól v drese Slovenska - 1:3. V závere ešte mohol zvýšiť striedajúci Breznaník, ale jeho strela minula bránu Andersena. Do posledného hvizdu hlavného rozhodcu sa už nič mimoriadne neudialo a Slovensko zvíťazilo zápas v Odense 3:1 a pozitívne sa tak nabudil pred kvalifikáciou na MS 2014 v Brazílii, ktorá začne začiatkom septembra zápasom v Litve.

Zápas v Dánsku bol mimochodom 200. medzištátnym zápasom Slovenska. Naša bilancia po tomto jubileu je 78 výhier, 48 remíz a 74 prehier.

Autor: Filip Kubaliak