3 : 2
po prodloužení
(2:2, 2:2)

Žilina otočila s ViOn-om z 0:2 a mieri do Európy

Domáci celok MŠK Žilina zavelil vo finále play off o účasť v Európskej konferenčnej lige k veľkému obratu a pod Dubňom zdolal FC ViOn Zlaté Moravce gólom v predĺžení 3:2 (2:2, 2:2). V zápase sa dvakrát dostal k slovu systém VAR.

Žltozelení si tak v nasledujúcej sezóne zahrajú novovzniknutú Európsku konferenčnú ligu. Účasť v prvom predkole si zaistili v 101. minúte zápasu proti ViOn-u, keď sieť rozvlnil Taofiq Jibril. Žilina sa po skončení aktuálneho ročníka Fortunaligy dostala do play-off o Európu zo štvrtej priečky konečnej tabuľky nadstavbovej skupiny o titul v najvyššej súťaži. V semifinále vyradila Sereď a v prvom predkole EKL bude slovenským zástupcom spoločne s Trnavou. V druhom predkole začne vicemajstrovská Dunajská Streda. Obhajca titulu Slovan Bratislava sa predstaví v prvom predkole Ligy majstrov. Hosťujúci celok bol v úvode dôležitého duelu maximálne efektívny a dostal sa do dvojgólového vedenia. V trinástej minúte Hrnčár rozohral rohový kop nakrátko. Kyziridis odcentroval na hlavu vyhláseného kanoniera ViOn-u Balaja, ktorý otvoril skóre - 0:1.

O jedenásť minút neskôr pridal druhý presný zásah Hrnčár, keď aj on zužitkoval center Kyziridisa a zakončil k pravej žrdi - 0:2. V závere prvého polčasu do zápasu výrazne zasiahol systém VAR. Najprv si hlavný rozhodca s jeho pomocou overil súboj Čonku s Rusnákom. Zákrok hosťujúceho futbalistu posúdil ako nedovolený a naradil jedenástku. Tú s prehľadom premenil Bičachčjan a znížil na 1:2 z pohľadu domácich. To však ešte na prvý polčas nebolo všetko. V nadstavenom čase VAR zaúradoval opäť. Tentoraz rozhodca po konzultácii s ním odpískal jedenástku za súboj Chovana a Kurminowského. Bičachčjan z bieleho bodu v krátkom čase prekonal hosťujúceho brankára druhýkrát - 2:2.

Po zmene strán si domáci vypracovali vyložené príležitosti na dokonalý obrat vo svoj prospech. Fazlagič nahral medzi obrancov, za ktorých zabehol Bičachčjan a vystrelil do bočnej siete. Potom Kurminowski sklepol loptu Gonovi, ktorý vypálil z prvej. Chovan vyrazil na žrď a roh. Ďalší priebeh druhého polčasu bol už na väčšie šance skromnejší. Žilina remizovala so Zlatými Moravcami v riadnom hracom čase 2:2 a duel išiel do predĺženia.

V ňom mala prevahu domáca squadra a ukázala to aj veľkými príležitosťami. Sám pred bránkou Zlatých Moraviec sa ocitol Slebodník, a hlavičkoval len do Chovana. Ten onedlho minul center Bernáta, pred Jibrilom v poslednej chvíli zachránil Tóth. Striedajúci Žilinčan sa presadil v 101. minúte po tom, čo dostal presnú prihrávku od Kaprálika - 3:2.

Na začiatku druhej časti predĺženia mohol zvýšiť Slebodník, no z hranice šestnástky opečiatkoval prvú žrď. ViOn mal veľkú šancu na vyrovnanie v 109. minúte - strelu Hrnčára vyrazil Petráš na roh. V závere, keď ViOn potreboval útočiť, mohli Žilinčania pridať poisťujúci gól. Nepochodili Slebodník ani Ďuriš s Myslovičom. Viackrát sa už skóre nemenilo, a tak Žilina zakončila sezónu víťazstvom nad Zlatými Moravcami a postupom do európskeho predkola.

Autor: Dušan Guman / sport.sk