18.06.2011 20:45 CET
3 : 1
(0:0)

Dánsko nezvládlo zápas s Islandem, končí oba

Domácí Dánsko ani zdaleka nepotvrdilo roli favorita, podlehlo Islandu 1:3 a na šampionátu končí. Dál nepostupuje ani Island, přesto na turnaji nezklamal a předváděl dobrý ofenzivní fotbal.

Dánové přitom po snížení na 1:2 byli reálně ve hře o postup, jeden gól je posouval do semifinále, poté navíc Bělorusko dostalo ještě jeden gól, jenže pak domácí nechali skórovat Islanďana Valgardssona a do semifinále tak jde díky lepšímu skóre z minitabulky Bělorusko.

Dánsko začalo aktivně a hned ve třetí minutě mohlo jít do vedení, jenže Zanka Sörensen hlavičkoval z gólové pozice těsně nad. V sedmé minutě si s Nielsenem narazil Christian Eriksen a z první nebezpečně vypálil, Björnsson však perfektně vytasil svou levou ruku a míč vytěsnil mimo.

Domácí tlačili, Nicolai Jörgensen poprvé nastoupil v útoku společně s Billem Nielsenem a tato dvojice si očividně rozuměla, druhý jmenovaný přihrával, první střílel těsně vedle. Ve třicáté osmé minutě poprvé v utkání zahrozili také Islanďané a hned z toho byla obrovská šance. Na rohový kop Sigurdssona si naskočil Valgardsson, hlavou trefil záda Zanky a od něj míč směřoval pod břevno Andersenovy branky, ten však vytáhl fantastický reflexivní zákrok.

První půle nabídla velké množství příležitostí, ale žádný gól, to se však ve druhém dějství razantně změnilo. Hned po pár vteřinách hry zahrozil Sigthorsson, ale nedal. V padesáté čtvrté minutě to zkoušel znovu a po Andersenově zákroku dorážel z bezprostřední blízkosti Valgardsson, Andersen znovu perfektně zasáhl.

V padesáté osmé minutě již se Island dostal do vedení, z levé strany odcentroval Bjarnason a Kolbeinn Sigthorsson, který se do té doby na šampionátu výrazně střelecky trápil, tentokrát zblízka nezaváhal. A hned o dvě minuty později to bylo o dvě branky, po výzvě Gylfiho Sigurdssona hlavou nedal Andersenovi žádnou šanci Bjarnason.

Hned po minutě mohl snížit Bashim Kadrii, jeho rána však skončila jen na břevně islandské branky! V obrovské šanci se o chvíli později ocitl také Zanka, ve vyložené pozici ale netrefil míč ideálně a minul. V sedmdesáté minutě mohl rozhodnout Sigthorsson, jenž dostal ideální přihrávku od Sigurdssona a hnal se sám na dánskou branku, jenže proti byla levá tyč Andersenovy svatyně.

Hned z protiútoku pálil Nicolai Jorgensen, jeho rána ale neměla potřebnou razanci a Björnssona nepřekvapila. Devět minut před koncem se na pravé strany šikovně uvolnil Povlsen, nacentroval na zadní tyč Kadriimu a ten hlavou skóroval. V tu chvíli bylo vše otevřené, Dánové měli ještě pár minut na kýžené vyrovnání. Jenže v nastaveném čase neubránili Valgardssona, jehož střela do šibenice rozhodla o výhře Islandu a postupu Běloruska.

Autor: Michal Hruška