Šulc prohání velká jména. Lepší průměr gólu na zápas než český reprezentant mají jen čtyři hráči

Ne radno se říká, že Češi jsou národem všeumělů. Leccos si umí sami vyrobit či opravit. A stejně je to i ve sportu. Největší fotbalový kutil dnes běhá po francouzských trávnících. Pavel Šulc (25) o sobě dává v dresu Lyonu pořádně vědět a v datech prohání velká světová jména.
Kdybyste měli popsat jeho typologii, těžko byste našli jen jednu správnou pozici a roli. Pavel Šulc umí hrát na kraji i uprostřed zálohy. Zvládne být v tandemu v útoku. A neměl problém ani s wingbekem.
Zkrátka fotbalový všeuměl a pracant v jednom. Občas se říká, že umět všechno a zároveň nic prvotřídně, bývá na škodu. Jenže v případě českého univerzála to neplatí. Do Ligue 1 pasuje nejen extravagantním vzhledem, ale adaptoval se na tamní úroveň i po fotbalové stránce.
K dnešnímu dni odehrál sice pouze 880 minut, ale i to mu stačí, aby proháněl nejlepší ligové střelce. V počtu vstřelených branek je čtvrtý (8 gólů), zatímco v produktivitě (góly a asistence) je dokonce třetí (8+2).
Nový rok, starý dobrý Pavel Šulc! ???????????? Český záložník byl proti Monaku ve správný čas na správném místě a přidal další gólový zářez v Ligue 1! ????#NovaSport | #Ligue1McDonalds pic.twitter.com/RCSyzyWTIP
— Nova Sport (@novasport_cz) January 3, 2026
V aktuálním ročníku Ligue 1 má za sebou už tři zápasy, ve kterých dokázal skórovat minimálně dvakrát, což je nejvyšší počet v celé soutěži. V tomto ohledu za ním zaostávají i taková ofenzivní esa jako Mason Greenwood, Ansu Fati či Joaquín Panichelli, kteří mají na kontě pouze dvě taková utkání.
Je mu jedno, jestli se do balonu opře zpoza vápna a uklidí jej k tyči, dorazí míč na zadní tyči jakoukoliv částí těla či zda se prosadí po hezké individuální akci. Důležité je, že mu naskakují branky. Stejně jako to uměl v dresu Plzně.
Pavel Šulc podruhé! ???? Tentokrát vyslal parádní ránu k tyči a Lyon znovu vede! ????#NovaSport | #Ligue1McDonalds pic.twitter.com/nUSGTpbfOA
— Nova Sport (@novasport_cz) January 3, 2026
"Trochu mi připomíná Thomase Müllera," neváhal obránce Corentin Tollisso najít přirovnání s hvězdným Němcem. I on nebyl v žádné škatulce, ale uměl střílet branky a jeho pracovitost stejně jako u Šulce byla příkladná. "Doufám, že Pavel bude i nejlepším střelcem ligy, protože to by znamenalo, že dá ještě spoustu gólů, což nám jen pomůže," dodal mistr světa z roku 2018.
Svým kvalitním zakončením navíc český reprezentant povýšil hodnotu očekávaných branek. Zatímco podle xG mu vychází 5.60, xGOT, které bere kvalitu provedení zakončení, má hodnotu 6.75.
Když převedeme jeho čísla do průměru na zápas a vyfiltrujeme pouze hráče, kteří odehráli stejný nebo vyšší počet minut, dostáváme se do sféry, kde už se bavíme o hvězdách světového formátu.
V TOP 5 ligách mají lepší průměr gólu na zápas jen čtyři hráči. Šulc má momentálně 0,81 gólu na 90 minut. A hráči před ním? Ferran Torres z Barcelony (0,86), Erling Haaland z Manchesteru City (0,99), Kylian Mbappé z Realu Madrid (1,03) a Harry Kane z Bayernu Mnichov (1,45).
Podcast se Šulcovým agentem
Když ovšem všem zmíněným hráčům vezmeme branky z pokutových kopů, bilance je následující: Kane (0,99), Haaland (0,93), Torres (0,86), Šulc (0,81) a Mbappé (0,74).
Navíc nepřekvapí, že všichni kromě Šulce jsou daleko častěji v zakončení. Zatímco rodák z Karlových Varů vyprodukuje v průměru za zápas 2,13 střely, takový Mbappé má 3,83 a je v TOP ligách suverénně první. Haaland se dostane na 3,42 a Kane 3,36 střely na 90 minut.
Říkáte si, že drtivá většina hraje navíc v útoku? Šulc tak trochu ale také. V Lyonu je volně pohybující se jednotkou. Když se podíváte na jeho heatmapu proti Monaku, nejvíce se vyskytoval na pravé straně, ale při sledování zápasu jste bývalého hráče Plzně viděli i uprostřed hřiště, na hrotu a poté zase na pozici pravého záložníka. Nemá vyloženě určenou pozici.
"Pavel dokáže hrát téměř na jakékoli útočné pozici. Není to tradiční střední útočník, ale je velmi efektivní. Dokáže si přitáhnout míč do vápna a když má příležitost, skóruje. Je to atypický hráč, ale pro nás nesmírně důležitý," cení si ho trenér Paulo Fonseca.
3 - Nombre de matches avec au moins 2 buts inscrits en Ligue 1 cette saison :
— OptaJean (@OptaJean) January 3, 2026
3 - Pavel Šulc
2 - Ansu Fati, Mason Greenwood, Joaquín Panichelli
Check. #ASMOL pic.twitter.com/HvExrwgD6m
Není divu. Šulc totiž aktuálně patří k hráčům, kteří mají v průměru kanadský bod na zápas (1,01). Ptáte se, kdo je v TOP ligách lepší? Zmíněná trojice Kane (1,68), Mbappé (1,26) a Haaland (1,19), kterou doplňuje mnichovské duo Luís Díaz (1,08) a Michael Olise (1,15).
Bude zajímavé sledovat, jak Šulcovu roli a produkci případně změní příchod typické devítky v podobě Endricka, kterého Olympique získal z Madridu na hostování do konce sezony. "Oba jsou jiní, ale Endricka k němu začleníme," věří Fonseca.
Tabulka
Související články






Komentáře (43)
Přidat komentářDobrá heat mapa
Kdybyste měli popsat jeho typologii, těžko byste našli jen jednu správnou pozici a roli.
TREQUARTISTA
Raumdeuter.
BOREC
Liga naruby?
Netuším… nesleduji
Co to dělá s těmi prsty pŕi oslavě gólu? To v Plzni nedělal, ne?
dělal, význam neznám
Hešteg #Šulc
Jutsu
Myslíš tohle? Nebo nějaká ta písmena / iniciály, co taky dělá?
https://share.google/9MgRz0Ae4KCHrn1TF
Ne
To co je na fotce u té heat mapy.
Šikula, žádný generační talent to není, ale maká a jde si za svým cílem
.
Souček
Pavel Nedvěd šel do zahraničí rovněž ve 24 letech.
pamatnej zapas proti Sparte), postupnej prerod v golovy behavy hrace, ktery vydrzej klidne hrat kazdej zapas v sezone, nereknes si, ze jsou na prvni pohled nejak technicky vyjimecny... fakt bych mu pral, aby to pokracovalo
Má zajímavé Bezfrází, pokud jste nečetli, mluví tam právě i o té Spartě a zakončování.
Pamatuji si, jak měl ještě nedávno nejhorší zakončení v lize a každý se mu smál za spálené tutovky.
Borec
zrovna dnes to řešili i v zajíci viz ten zápas na Spartě, kdy tam za Plzeň nedal asi 3 tutovky a pak musel jít hostovat po lize
Kdyby to nebyl Čech , tak by stal už teď 40 mega…
60 a po sezoně 80+
Kdo je sakra OBRÁNCE ToLLisso?
Nejlepší Čech v Ligue 1 za poslední rok
přál bych mu PSG příští rok
já teda ne
Ty ho musíš slušně nenávidět
potrebujou posilit B tym ?
Šulcinho Pavelbucano
ať se mu daří
Do Olomouce za 6
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele