Primeira Liga - souhrn 7. kola: Sporting a Porto rozhodly v závěru, Benfica s předstihem

24.09.2021, 22:06, aktualizováno 28.09.2021, 00:26
Braga v neděli opět remizovala, tentokrát se Santa Calrou. Sporting doma mačkal Marítimo, branku ale nakonec dal až v osmé minutě nastavení. Vysvobodila ho penalta, kterou proměnil obránce Porro. Podobný průběh mělo i utkání Gil Vicente - FC Porto, tam favorita zachránil Sergio Oliveira. Benfica si naopak na půdě Vitórie poradila v klidu. Inkasovala až ve chvíli, kdy vedla 3:0...

CD Santa Clara - SC Braga 1:1

26.09.2021 19:00

Góly: 90+5. Lincoln - 71. Paulo Oliveira

Braga nedokázala odpovědět na úspěchy vedoucí trojky v podobě Benficy, Porta a Sportingu, v samotném závěru ztratila možnou výhru na půdě Santa Clary, a i když se drží v tabulce na předních pozicích, není v těsném kontaktu s portugalskými giganty. Vlastně se tak ukázalo, že hosté zkrátka stále nemůžou najít svou optimální pohodu a jakousi konzistentnější výkonnost.

Domácí vstoupili do tohoto klání o něco lépe, už ve 4. minutě se mohli ujmout vedení, avšak Luiz Phellype ze slušné pozice zamířil šajtlí jenom vedle vzdálenější tyčky. V 18. minutě se podařilo poprvé zahrozit taktéž Braze, ze střední vzdálenosti vyslal nepříjemně letící pokus André Horta, jenž tlačil míč pod břevno, nicméně brankář Marco Pereira stačil zasáhnout.

Ve 29. minutě se opětovně ozval klub z Azorských ostrovů, Morita svým centrem našel na vzdálenější tyči Ruie Costu, avšak ten z blízkosti nasměroval balón jen mimo kýžený a chtěný prostor brány. Zkraje druhého dějství mohli naopak udeřit Os Arcebispos, ve zjevné možnosti se ocitl Mario González, ovšem merunu nenapálil ideálně, a ta se tedy došourala do zámezí.

V 71. minutě se již hostující družstvo přece propracovalo k první vstřelené brance. Dopomohl mu k tomu rohový kop, který rozehrál Ricardo Horta, a hlavičkující Paulo Oliveira zacílil do míst, do nichž Marco Pereira pouze smutně nahlédl. Santa Clara však vyválčila až v páté minutě nastavení aspoň plichtu, z přímého kopu se ukázkovou střelou přes zeď uvedl Lincoln.

Vitória SC Guimarães - SL Benfica 1:3

25.09.2021 19:00

Góly: 78. Bruno (pen.) - 30. Roman Jaremčuk, 41. Roman Jaremčuk, 73. João Mário

Benfica získala tříbodový výsledek v Primeira Lize už posedmé v řadě a i nadále opanuje čelo tabulky se čtyřbodovým náskokem před druhým Portem a třetím Sportingem. Před střetnutím v Lize mistrů s Barcelonou tak evidentně nic neztratila ze svého elánu a na domácí scéně zůstává stoprocentní. Vitória naopak utrpěla teprve svou druhou porážku v tomto ročníku.

Do první větší příležitosti se propracovali domácí v 9. minutě, to když Edwards ze středu pole uvolnil na levé straně Rafu Soarese, ten následně hledal v brankovém území Estupiňána, míč ale k němu nakonec nepropasíroval. V 15. minutě se již Estupiñán přece dostal k zakončení, po centru zprava od Ricarda Quaresmy však hlavičkoval jen nad bránu brankáře Vlachodimose.

Ve 23. minutě se poprvé ozval taktéž lisabonský celek, a to prostřednictvím Rafy Silvy, ten ovšem z dobré pozice zamířil pouze těsně do zámezí. Po půlhodině hry už se ale přece skóre utkání měnilo. Vertonghen poslal přihrávku za soupeřovu obranu, kam si naběhl zavčasu jeho spoluhráč Jaremčuk, a ten jemný oblouček zaslal za záda vyběhnuvšího gólmana Trmala.

Český rodák kapituloval též o jedenáct minut později. Opětovně si přitom neporadil v souboji s Jaremčukem, který měl každopádně trochu štěstí, že poté, co jeho střelu na poslední dobrou zastavil ve skluzu bránící Borevković, se balón ještě odrazil k tyči, odkud ukrajinský forvard našel skulinku mezi ní a vracejícím se Muminem, jenž se snažil celou situaci ještě zachránit.

Domácí na dva obdržené góly reagovat nedokázali, v podstatě definitivně jejich odpor zlomil v 73. minutě João Mário, který po rychlém brejku a přihrávce Rafy Silvy zacílil s pomocí teče Mumina do spodního rohu brány. V 78. minutě finální stav kosmeticky upravil Bruno Duarte z penalty, tu sudí Luis Godinho nařídil za faul Lucase Veríssima vůči Rochinhovi ve vápně.

Sporting CP - CS Marítimo 1:0

24.09.2021 20:00

Góly: 90+8. Pedro Porro (pen.)

Sporting neprokázal proti Marítimu zrovna optimální formu a na svého protivníka nemohl v ofenzivní fázi vyzrát, ovšem nakonec se přeci jen raduje z důležitého tříbodového zisku po nejtěsnějším vítězství 1:0, rozdílovou trefu nakonec vsítil až v osmé minutě nastavení Pedro Porro z pokutového kopu. Hosté navíc dohrávali duel v deseti, jelikož ve čtvrté nastavené minutě byl vyloučen Paulo Victor. CP zůstalo v tabulce na třetí příčce se sedmnácti body.

Hosté se za svůj páteční výkon v žádném případě nemusejí stydět, nicméně na ligové scéně nevyhráli popáté za sebou a patří jim až jedenáctá příčka. Herně za svým favorizovaným protivníkem přeci jen zaostávali a v útoku byli prakticky bezzubí, jelikož za celých devadesát minut nevystřelili ani jednou mezi tři tyče. Úvodní dvacetiminutovka nic zásadního nepřinesla, poté z ničeho nic zahrozilo CS.

Ve středu hrací plochy se dostal k míči Bruno Xadas a nebezpečně vypálil z více jak třiceti metrů, ale jeho razantní pokus prosvištěl o decimetry nad vzdálenější šibenicí. Vzápětí se na opačné straně zjevil ve velmi slibné pozici Nuno Santos, avšak jeho pohotovou střelu z dvanácti metrů parádně odvrátil na roh připravený brankář Paulo Victor. Domácí pak pokračovali v tlaku a ve 25. minutě měli blízko k otevření skóre, když aktivní Nuno Santos orazítkoval svým lobem břevno.

Svěřenci trenéra Rúbena Amorima měli jasně navrch také v následujícím průběhu, jenomže buď ztroskotali na perfektním Victorovi, nebo branku soupeře o kousek míjeli. V 74. minutě se opřel do balónu pozdější hrdina Pedro Porro a svou křižnou dělovkou orazítkoval protější konstrukci.

Rozhodující okamžiky páteční předehrávky se zrodily v samém závěru. Brankář Victor totiž v hlavičkovém souboji zasáhl do obličeje střídajícího Jovaneho Cabrala, rozhodčí Pedro Pinheiro mu bez váhání udělil žlutou kartu, a vzhledem k tomu, že to pro něj byl už druhá v utkání, tak se předčasně pakoval do kabin. Místo něho se postavil mezi tři tyče jeden z hostujících hráčů a na přesně mířený pokutový kop Porra do levé šibenice těsně nedosáhl.

Belen. SAD
Góly: 12. Nuno Santos, 20. Hélder Ferreira - 60. Alioune Ndour, 76. Alisson Safira