Primeira Liga - souhrn 7. kola

06.11.2020, 23:31, aktualizováno 08.11.2020, 23:04
Porto doma zdolalo Portimonense a posunulo se o dva body za průběžně druhou Benficu, na kterou se po výhře ve vzájemném utkání dotáhla Braga. Primeira Lize nadále kraluje městský rival Sporting, který tentokrát jasně vyhrál na půdě Vitórié Guimarães...

FC Porto - Portimonense SC 3:1

08.11.2020 18:30

Góly: 45+3. Chancel Mbemba, 46. Mehdi Taremi, 89. Sérgio Oliveira - 14. Beto

Hráči FC Porto dali zapomenout na nepovedené utkání z minulého týdne a v domácím prostředí porazili poslední Portimonense 3:1. Domácí sice prohrávali, ale ještě do konce prvního poločasu dokázali vyrovnat a po změně stran přidali další dva góly.

Porto bylo od úvodního hvizdu proti dlouhodobě se trápícímu soupeři lepší a většinu času hrálo s míčem na útočné polovině. Velkou šanci si však v úvodních minutách vypracovat nedokázalo a naopak samo inkasovalo. Anderson vybojoval ve středu hřiště míč a rychle jej vyvezl na útočnou polovinu, kde jej přihrál na pravém křídle volnému Moufimu, který poslal přesný centr na hlavu Beta, jenž překonal bezbranného brankáře Marchesína.

Domácí se nečekaným vývojem utkání nenechali zaskočit a okamžitě se hnali za vyrovnáním. První větší šanci si vypracoval Díaz, který z hranice pokutového území pálil těsně vedle, podobně dopadl i další nadějný pokus kolumbijského záložníka, a když brankář Samuel zlikvidoval Oliveirův dalekonosný pokus, zdálo se, že domácí půjdou do kabin za nepříznivého stavu.

Když se však nedařilo ofenzivním hráčům, musela zasáhnout obrana. Ve třetí minutě nastaveného času si na Oliveirův roh nejlépe naskočil Mbemba a razantní hlavičkou srovnal skóre zápasu.

Také po změně stran útočil výhradně domácí tým. Hned v první minutě druhého dějství poslal Oliveira přesný, zakroucený centr do pokutového území, na který si nejlépe naběhl střídající Taremi a svým premiérovým gólem v novém působišti poslal Porto do vedení.

Vedoucí gól přinesl do domácích řad pocit uspokojení a "Draci" profesorskou hrou hlídali jednogólové vedení. Na další větší šanci proto čekali až do 78. minuty, kdy Marega krásnou přihrávkou z první našel na penaltě zcela volného Oliveiru, který ovšem ve stoprocentní šanci trefil pouze brankáře Samuela.

Pasivní hru Porta mohl v závěrečné desetiminutovce potrestat kapitán hostů Dener, který po rohovém kopu hlavičkoval těsně vedle. Stejně dopadla i Sarrova hlavička na druhé straně hřiště.

Porto bylo v závěrečných minutách na hřišti zcela dominantní a skvěle hrající Oliveira, který přihrál na předchozí dvě branky, se nakonec sám zapsal mezi střelce. Corona měl na levém křídle dostatek času na přihrávku, kterou nakonec našel domácího kapitána, jenž ve složitější pozici než několik minut předtím nezaváhal, a přesnou střelou definitivně rozhodl o výhře svého týmu.

Vitória SC Guimarães - Sporting CP 0:4

07.11.2020 21:30

Góly: 11. Nuno Santos, 43. Pedro Gonçalves, 55. Pedro Gonçalves, 74. Jovane Cabral

Další tříbodový zisk zaznamenal Sporting, který bez větších problému vyhráli na hřišti Vitórie SC Guimarães, a zajistil si tak před reprezentační pauzou první místo v Primeira Lize. Nad svým soupeřem měl většinu herního času převahu a v obou poločase dokázal dvakrát skórovat.

Již úvodní minuta naznačila, že to budou hlavně hosté, kteří se budou aktivněji pokoušet o první gól v zápase. Navrátilec v zelenobílém dresu João Mário prvně vyslal do úniku Šporara, před kterým stihl míč na poslední chvíli odkopnout vyběhnuvší Varela, akce ovšem stále pokračoval a Mário se dostal ke střele z hranice pokutového území, která orazítkovala břevno.

Vitória držela častěji míč, ale nebezpečný před bránou soupeře byl hlavně Sporting. V 11. minutě Šporar s Potem rychlými narážečkami vymazali celou obrannou čtveřici domácího družstva a druhý jmenovaný naservíroval míč zcela volnému Santosovi, který sice první příležitost k zakončení promeškal, ale síť za Varelou nakonec rozvlnil - 0:1.

Po úvodní dvacetiminutovce převzal iniciativu domácí tým, ale přes kompaktní obranu hostů se nedokázal dostat. Největší šanci k vyrovnání měl po Quaresmově centru ze standardní situace stoper Suliman, ale jeho střela hlavou mířila pouze na připraveného brankáře Adána.

V závěru prvního poločasu tak opět udeřil Sporting. João Mário se protáhl mezi několika soupeři a vyvedl míč středem hřiště z vlastní poloviny, načež vyslal do útoku Šporara. Slovinský útočník na pravém křídle dobře uvolnil Porra, který zpětnou přihrávkou na hranici šestnáctky našel Poteho, jehož tečovaná střela skončila za zády brankáře Varely.

Vitória se ani po změně stran nevzdávala, ale převaha v držení míče ji mnoha šancí nepřinesla. V 50. minutě našel Quaresma krásným centem v pokutovém území volného Andrého, který střelou z první dokázal skórovat, v momentě přihrávky se však nacházel v ofsajdu a gól nebyl uznán.

Snaha domácích o zdramatizovaní průběhu utkání dostala další ránu hned o pět minut později. Suliman špatně odhadl Adánův nákop a nechal zcela volný prostor Potemu, který tváří v tvář Varelovi nezaváhal a přidal svůj druhý gól v utkání.

Sporting si již třígólové vedení hlídal a ze zabezpečené obrany podnikal nebezpečné protiútoky do roztěkané obrany Vitórie. Šanci na zdvojnásobení svého střeleckého účtu měl Santos, ale míč si dlouho připravoval a střelu do sítě nepropasíroval. Úspěšnější byl v 74. minutě střídající Cabral, který si kličkou poradil s obráncem a technickou střelou k tyči stvrdil pohodlné vítězství svého klubu.

Další výsledky

08.11. 21:00
SL Benfica
2:3
SC Braga
Góly: 68. Haris Seferović, 86. Haris Seferović - 38. Iuri Medeiros, 50. Moura, 63. Moura
Boavista FC
Góly: 22. Ryan Gauld, 50. Nikola Stojiljković, 53. Eduardo Mancha - 43. Angel Gomes