Primeira Liga - souhrn 34. kola: Horníčkův hořký debut

13.05.2022, 23:10, aktualizováno 15.05.2022, 23:25
Braga v bráně s českým talentem Lukášem Horníčkem neudržela vedení na půdě Famalicãa a nakonec prohrála 2:3. Vitória zdolala Gil Vicente. Jinak se v Portugalsku již v sobotu rozhodlo o sestupujících. Moreirense pro tuto chvíli uteklo hrobníkovi z lopaty a díky dominantní výhře nad Vizelou 4:1 přeskočilo Tondelu, která spolu s Belenenses sestupuje. Moreirense čeká baráž...

CD Tondela - Boavista FC 2:2

14.05.2022 16:30

Góly: 41. Modibo Sagnan, 77. João Pedro - 51. Kenji Gorré, 86. Yusupha Njie

Tondela nezvládla klíčový duel o záchranu s Boavistou a po remíze 2:2 je jasné, že si nezahraje ani vytouženou baráž. Konkurenční Moreirense totiž snadno přehrálo zachráněnou Vizelu (4:1) a CD tak obsadilo přímo sestupovou sedmnáctou pozici s osmadvaceti body. Za šestnáctou barážovou příčkou zaostalo o jediný bod a prvoligovou příslušnost ztratilo po dlouhých sedmi letech. FC skončilo v tomto ročníku na desátém místě s osmatřiceti body.

Úvodní půlhodina se spíše nesla v opatrnějším duchu, krátce na to se však hosté mohli dostat z ničeho nic do vedení. K přímému volnému kopu z dobrých pětatřiceti metrů se postavil Hamache a skvěle mířil do pravé šibenice, avšak fantastický zákrok předvedl brankář Pedro Trigueira a balón odvrátil na rohový kop. Tondela z ničeho nic prorazila pět minut před přestávkou, do vedení ji dostal Modibo Sagnan.

Třiadvacetiletý francouzský obránce po rohovém kopu Salvadora Agry z pravé strany a akrobatické nahrávce Eduarda Quaresmy stál ve správnou chvíli na správném místě a hlavou ze šesti metrů usměrnil míč přímo k pravé tyči. Boavista po změně stran zabrala a vyrovnání se dočkala v 51. minutě. Po pravém křídle utekl Hamache a parádním centrem našel u bližší konstrukce volného Kenjiho Gorrého, jenž netradičně břichem přeci jen rozvlnil síť.

Domácí ale nadále bojovali a ztracený náskok si vzali zpět zhruba čtvrthodiny před koncem. Po akci na levé straně se opřel do odraženého balónu João Pedro a z dvaceti metrů ho nechytatelně poslal do levého spodního růžku. Jenomže Boavista ani ne o deset minut později podruhé srovnala stav. Hamache vymyslel další nádherný pas z levého křídla a zapomenutý Yusupha Njie ve skluzu chladnokrevně zamířil doprostřed branky.

Tondela ve zbývajícím průběhu už odpovědět nedokázala a po závěrečném hvizdu proto bylo na stadionu Joãa Cardosa patrné obrovské zklamání. Pro sestupující celek však sezóna ještě nekončí, neboť příští neděli si může alespoň částečně spravit náladu ve finále národního poháru s Portem.

Moreirense FC - FC Vizela 4:1

Góly: 8. Sori Mané, 16. Artur Jorge, 30. Derik, 66. Yan - 90+3. Marcos Paulo

Moreirense před závěrečným kolem základní části tohoto ročníku Primeira Ligy živilo už jen šanci na baráž, ovšem situaci nemělo ve svých rukách a kromě vítězství nad Vizelou potřebovalo zaváhání Tondely. Oba body byly nakonec splněny, neboť po vlastní výhře 4:1 přišla zpráva o nečekané remíze CD s Boavistou (2:2) a domácí výběr se proto posunul na šestnáctou příčku s devětadvaceti body.

Před Tondelou nakonec skončil o jediný bod a v dodatečné baráži si proto může udržet prvoligovou příslušnost, i když jednoduché to mít rozhodně nebude. Hosté se zachránili už v minulém kole, nyní však zaostávali za svým rivalem ve všech ohledech a v Primeira Lize obsadili konečné čtrnácté místo s třiatřiceti body. Moreirense vstoupilo do klíčového střetnutí s obrovským odhodláním a během úvodní půlhodiny si vytvořilo rozhodující třígólový náskok.

Hosté začali naprosto katastrofálně a již po necelých třech odehraných minutách se museli obejít bez vyloučeného Ivanilda Fernandese, který ve vyložené brankové možnosti podrazil unikajícího Paulinha a rozhodčí Almeida mu nekompromisně ukázal přímou červenou kartu. Nicméně i v deseti se mohli dostat do vedení za další tři minuty, jenomže po centru z pravého křídla hlavičkoval Artur Jorge do břevna vlastní branky.

Následně však dominovalo na trávníku pouze Moreirense. Úvodní trefu vsítilo v 8. minutě, kdy Sori Mané vyskočil nejvýše do vzduchu před hranicí branného území a svou pohotovou hlavičkou rozvlnil síť. Za dalších osm minut byl rozdíl ve skóre dokonce dvoubrankový, protože Artur Jorge využil parádně zahraného přímého volného kopu od Pedra Amadora a taktéž hlavou pokořil naprosto bezmocného gólmana Gonçalvese.

O osudu tohoto střetnutí bylo definitivně rozhodnuto přesně po odehrané půlhodině. Paulinho předvedl krásnou akci na levé straně a svým vynikajícím centrem našel u vzdálenější konstrukce Derika Lacerdu, jenž akrobaticky usměrnil balón do odkryté branky - 3:0. Domácí přidali čtvrtou trefu v 66. minutě, neboť osamocený Yan Matheus zavěsil z bezprostřední blízkosti do protější šibenice. Vizela zaznamenala alespoň čestný úspěch ve třetí nastavené minutě, jelikož razantní bombou ze standardní situace skóroval Marcos Paulo.

Další výsledky

15.05. 21:30
Vitória SC
5:0
Gil Vicente
Góly: 20. Óscar Estupiñán, 51. Rúben Lameiras, 83. Nicolas Janvier, 84. Ricardo Quaresma, 90. Bruno
15.05. 19:00
Famalicão
3:2
SC Braga
Góly: 43. Simon Banza, 80. Bruno Rodrigues, 90. Simon Banza - 1. Ricardo Horta, 19. Vitinha