Primeira Liga - souhrn 34. kola

25.07.2020, 00:16, aktualizováno 26.07.2020, 22:39
Šlágry posledního kola přinesly výhry 2:1 v podání domácích týmů - Benfica utrhla triumf v derby proti Sportingu, Braga si zase poradila s mistrovským FC Porto. Rio Ave vyhrálo nad Boavistou a jde do Evropské ligy, smůlu má Famalicao. Jasno je o druhém sestupujícím, dolů jde Portimonense...

SC Braga - FC Porto 2:1

25.07.2020 22:15

Góly: 54. Ricardo Horta, 66. Fransérgio - 6. Mateus Uribe

Braga se ve svém závěrečném utkání tohoto ročníku vyhecovala ke skvělému výkonu hlavně ve druhém poločase a s Portem otočila nepříznivý vývoj ve svůj prospěch. Díky vítězství 2:1 předskočila na poslední chvíli Sporting a skončila třetí, její největší rival totiž prohrál stejným poměrem v lisabonském derby s Benficou. SC má na kontě šedesát bodů a před CP se dostalo díky tomu, že v prvním vzájemném měření sil skórovalo na jeho půdě.

Přitom svěřenci Artura Jorgeho nezačali vůbec dobře a z první větší šance sobotního střetnutí inkasovali. Na pravém křídle vymyslel geniální kolmici Otávio, který uvolnil Coronu. Ten pak přihrával zpětně před branku, a i když Díaz míč o kousek netrefil, tak ho zastoupil Mateus Uribe, jenž z pěti metrů snadno rozvlnil síť. Letošní mistr byl i nadále aktivnější a svůj náskok mohl navýšit po necelé půlhodině hry. K odraženému míči se dostal Tiquinho, avšak jeho ránu zablokoval obětavý Ricardo Horta.

Z následného rychlého protiútoku mohli z ničeho nic udeřit domácí, jenomže překvapivá střela Paulinha z patnácti metrů přeci jen minula vzdálenější šibenici. V nastaveném čase první půle zahrozili hosté hned dvakrát. Nejprve si brankář Matheus poradil s přímým volným kopem z obrovské vzdálenosti od Alexe Tellese, vzápětí hlavičkoval přímo k pravé konstrukci Sérgio Oliveira, ale jeho gól nakonec nebyl uznán kvůli předchozímu ofsajdu.

SC se po změně stran nadechlo k opravdu nečekanému obratu. Vyrovnat se mu povedlo v 54. minutě, kdy přímý volný kop Fransérgia byl odvrácen za hranici pokutového území. Tam se opřel do balónu Ricardo Horta a propálil vše, co mu stálo v cestě, míč ještě nešťastně tečoval bránící Zé Luís. O dvanáct minut později rozhodl o osudu tohoto duelu aktivní brazilský záložník Fransérgio, který se v tomto ligovém ročníku prosadil teprve počtvrté.

Těsně předtím měl na kopačce druhý gól Bragy Palhinha, ovšem z mírného úhlu mířil jen k bližší tyči a připravený Costa stačil odvrátit balón na rohový kop. V 66. minutě nejprve napřáhl Fransérgio z dvaadvaceti metrů a orazítkoval levou konstrukci, po následné akci tentokráte vystřelil ze čtrnácti metrů a přesně zavěsil do spodního rohu. Asi dvacet minut před závěrečným hvizdem chtěl pojistit náskok Bragy Horta, nicméně po samostatném úniku ho vynikajícím zákrokem nohou vychytal Costa a poté se už žádná vyložená možnost neurodila.

CS Marítimo - FC Famalicão 3:3

25.07.2020 20:00

Góly: 2. Zainadine Junior, 48. Renê Santos, 90+5. Erivaldo - 45+6. Fábio Martins (pen.), 87. Roderick Miranda, 90. Rúben Lameiras

Krutou tečku za jinak nejúspěšnější sezónou klubu má za sebou Famalicão. Kometa letošní sezóny na Madeiře dokázala v závěru zápasu zvrátit skóre na svou stranu, ale v páté minutě nastavení za domácí opět srovnal Erivaldo a Famalicão kvůli vítězství Rio Ave v souběžně hraném utkání přišlo o účast v nadcházejícím ročníku Evropské ligy.

Zápas, ve kterém padlo šest gólů a čtyři červené karty, zahájili lépe domácí. Hned ve 2. minutě nastřelil přízemní střelou z přímého kopu Zainadine nohu jednoho z hráčů ve zdi a brankář Vana nedokázal na změnu dráhy míče zareagovat - 1:0.

Hosté se nenechali špatným začátkem odradit a zahájili svou obvyklou ofenzivní show. Už v 6. minutě dostal dlouhý míč za obranu Pote a z voleje napálil tyč. Dorážející Goncalves úspěšnější nebyl a bránu z dobré pozice minul.

Fama si uvědomovalo důležitost situace, bylo aktivnější a hnalo se za co nejrychlejším vyrovnáním. Zároveň však potvrzovalo pověst jedné z nejhorších obran v lize a poskytovalo velké skuliny pro protiútoky domácích. Jednou takovou se po půlhodině hry protáhl na levém křídle Milson, který poslal zpětnou přihrávku na hranici pokutového území na Nanua, jenž svou střelou vyprášil gólmanovi rukavice.

V poslední minutě nastavení se hosté přeci dočkali. Zainadine již za hranicí šestnáctky skluzem zastavil unikajícího Toniho Martineze a sudí Martins nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Fabio Martins, a přestože brankář Abedzadeh vystihl směr střely, byla přízemní rána k tyči od nejlepšího střelce Famalicãa dostatečně razantní a přesná, aby rozvlnila síť.

Také druhý poločas ovlivnil brzký gól a domácí opět zasáhli ze standardní situace. Hosté nedokázali zachytit náběh na zadní tyč po centru Bebeta a nikým nehlídaný René Santos hlavou vrátil vedení na stranu zeleno-červených.

Obraz hry tak byl velice podobný tomu z první půle. Famalicão se hnalo za vyrovnáním a bylo aktivnějším týmem, zatímco Marítimo trpělivě čekalo na jakoukoliv možnost udeřit z protiútoku. V 78. minutě už se Fama radovalo z toho, že prolomilo obranný domácích. Anderson obral o míč před šestnáctkou Gettersonona a přesnou střelou vymetl horní růžek branky. Podle rozhodčího Martinse si ale pomohl proti svému krajanovi faulem a gól nebyl uznán.

O deset minut později vyslal Lameiras ze středu hřiště centr do pokutového území na Rodericka, který přesnou hlavičkou od penaltového puntíku zaskočil nepozorného Abedzadeha a opět srovnal stav utkání.

Slabší chvilku si íránský brankář vybral i v první minutě nastaveného času. Walterson Silva přihrál z levé strany hřiště do pokutového území Lameirasovi, který se rychlou kličkou zbavil bránícího Pelagia a propálil Abedzadeha na bližší tyči, čímž poslal svůj tým do vedení. Famalicão tak bylo pár minut od postupu do Evropské ligy. Emotivní nebyl zápas pouze na hřišti, ale i na lavičkách. Po vstřeleném gólu obdržel červenou kartu již vystřídaný Fábio Martins.

Famalicãu se nakonec stal osudným další vysoký míč do pokutového území. Dlouhé autové vhazování nedokázal brankář Vana vyboxovat dostatečně daleko a míč se dostal ke zcela volnému Erivaldovi, který v páté minutě nastaveného času z voleje trefil odkrytou bránu. Rozhodčí pak ještě rozdal tři červené karty hráčům na lavičce, ale výsledek zápasu se již nezměnil a na Famalicão zbylo kvůli vítězství Rio Ave na stadiónu Boavisty šesté, nepohárové místo.

Boavista FC - Rio Ave FC 0:2

Góly: 17. Mehdi Taremi, 84. Mehdi Taremi

Rio Ave po dvou předchozích nezdarech nyní zvládlo úlohu mírného favorita v Lisabonu proti Boavistě a vítězství 2:0 mu nakonec stačí na 2. předkolo Evropské ligy. Hosté totiž obsadili konečné páté místo s pětapadesáti body, o bod předskočili jediného konkurenta z Famalicãa, který po hodně divokém průběhu pouze remizoval v Marítimu (3:3) a propadl se na šestou pozici. Boavista úplně ztratila formu a prohrála počtvrté z pěti předchozích utkání.

O vítězství Ria Ave opět rozhodl nejlepší střelec Mehdi Taremi, jenž vstřelil oba góly svého týmu a celkově na ligové scéně zaznamenal úctyhodných osmnáct zásahů. V tabulce střelců celé soutěže pravděpodobně obsadí dělené druhé místo společně s Pizzim (Benfica), za jeho týmovým kolegou Viníciusem Moraisem zaostal o jedinou trefu. Íránský útočník si vytvořil první slibnou možnost již v 7. minutě, ale z hranice šestnáctky mířil o několik metrů vedle.

Domácí se z ničeho nic ozvali o čtyři minuty později, kdy po elegantní otočce tvrdě vypálil Gustavo a brankář Kieszek parádním zákrokem vyrazil míč před sebe. Hosté šli do vedení krátce po odehrané čtvrthodině, jelikož měl přesnou mušku právě Taremi. Osmadvacetiletý reprezentační kanonýr své země se po zblokované střele Diega Lopese ocitl sám před brankářem Leitem a chladnokrevně zavěsil k pravé konstrukci.

Taremi mohl přidat svou druhou branku sobotního střetnutí ve 29. minutě, tentokráte jeho přízemní projektil z osmnácti metrů brilantně odvrátil do strany pozorný Leite. Ve druhém dějství se Boavista marně snažila dobývat defenzívu protivníka, i přesto byla blízko k vyrovnání přesně po hodině hry. Zpětná přihrávka od bankové čáry skončila na kopačce Gustava, jehož bomba byla sražena o decimetry nad břevno.

V 63. minutě spálil na opačné straně obrovskou tutovku Taremi, když po rychlém brejku a finální pobídce od Lopese nevyzrál zblízka na Leiteho. Stejný hráč si přeci jen spravil chuť v 84. minutě a definitivně uklidnil svůj celek. Po obrovské hrubce v komunikaci mezi Leitem a Paulinhem stanul sám před prázdnou brankou a lehce dopravil míč za čáru. Krátce na to si domácí strážce poradil s křižným pokusem Lopese z mírného úhlu, pak už k ničemu zásadnímu nedošlo.

CD Tondela
Góly: 70. Joăo Aurélio - 45. João Pedro (pen.), 90. Pepelu (pen.)
Ferreira
Góly: 16. Rodrigão, 21. Božidar Kraev, 67. Lourency - 10. Maracás, 29. Douglas Tanque, 48. Matchoi Djaló