Primeira Liga - souhrn 29. kola

29.06.2020, 00:02, aktualizováno 02.07.2020, 00:12
Benfica nezvládla další zápas, tentokrát prohrála na hřišti Marítima a na vedoucí Porto má již šestibodové manko. Rio Ave otočilo zápas s Bragou, za kterou se dotáhlo na rozdíl tří bodů. Podruhé za sebou vyhrálo Portimonense, které si tentokrát vyšláplo na Famalicão, Sporting přetlačil Gil Vicente...

Rio Ave FC - SC Braga 4:3

30.06.2020 22:30

Góly: 34. Mehdi Taremi, 35. Nuno Santos, 41. Gelson Dala, 90+6. Mehdi Taremi (pen.) - 21. Paulinho, 27. Ricardo Horta, 81. Paulinho

Braga nenaplnila papírové předpoklady na půdě konkurenčního Ria Ave a po velmi divokém průběhu mu podlehla nejtěsnějším poměrem 3:4, když rozdílovou trefu po vyloučení Rolanda inkasovala v šesté minutě nastavení. Přitom do úterního zápasu vstoupila naprosto skvěle a během necelé půl hodiny dokonce vedla o dvě trefy, jenže vzápětí ještě do přestávky prohrávala. V tabulce zůstává na čtvrté pozici s padesáti body.

Ve zbývajících pěti kolech jí tak ještě mohou čekat perné chvilky, neboť Rio Ave se posunulo na pátou příčku se sedmačtyřiceti body a má svého úterního rivala na dohled. Domácí poprvé zahrozili po devíti minutách, kdy pozdější hrdina Mehdi Taremi již pokořil brankáře Matheuse, avšak na poslední chvíli dokázal odkopnout míč do bezpečí vracející se Carmo. SC z ničeho nic udeřilo po dvaceti odehraných minutách.

Po brejku tři na tři a finální přihrávce před branku z pravé strany se odrazil míč na kopačku zcela volného Paulinha, který zblízka chladnokrevně překonal naprosto bezmocného gólmana Kieszeka. Ve 27. minutě se postavil k přímému volnému kopu Ricardo Horta a z osmnácti metrů parádně zakroutil balón do pravého horního rohu, Kieszek se jen naprázdno proletěl vzduchem - 0:2. Domácí se nevzdali a o osm minut později snížili.

Na konci krásné přízemní kombinace stanul Taremi, jenž snadno usměrnil balón do sítě po vynikající pobídce od Nuna Santose. Neuběhlo ani dalších šedesát sekund a byl to právě Santos, který srovnal stav. Ihned po výkopu odcentroval z pravého křídla Taremi, míč propadl ke vzdálenější tyči právě k pětadvacetiletému záložníkovi a ten ho ukázkově napálil do protější šibenice mimo dosah marně se natahujícího Matheuse.

Ve 41. minutě Rio Ave senzačně otočilo vývoj, to totiž Santos vyzval ke skórování Gelsona svou zpětnou nahrávkou a na finální přízemní bombu z dvanácti metrů nemohl Matheus zareagovat. Po změně stran domácí dlouho drželi hubený náskok, Braze se podařilo potřetí prosadit zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem. Na levé straně pokutového území vymyslel nádherný pas Galeno a zapomenutý Paulinho hladce skóroval hlavou.

Rozhodující okamžik se zrodil v nastaveném čase. Střídající Leandro Silva střílel na prázdnou branku a Rolando zmařil dosažení branky svou rukou. Rozhodčí Almeida bez váhání vytáhl červenou kartu a nařídil pokutový kop, ke kterému se postavil Taremi. Zkušený íránský forvard nezaváhal a svou druhou trefu v tomto střetnutí přidal nekompromisní ranou do levého spodního růžku.

Více informací k zápasu

Paços Ferreira - FC Porto 0:1

29.06.2020 22:15

Góly: 7. Chancel Mbemba

Porto potvrdilo úlohu favorita na půdě zachraňující se Ferreiry a díky brzké brance Chancela Mbemby zvítězilo nejtěsnějším poměrem 1:0. Jeho jediný konkurent v boji o titul Benfica podruhé v řadě prohrála a FC tak pět kol před koncem vévodí portugalské nejvyšší soutěži s šestibodovým náskokem, což už pro něj vypadá nadějně. Paços je momentálně třináctý s jednatřiceti body a před sedmnáctým Portimonense drží odstup sedmi bodů.

Hosté vstoupili do pondělního střetnutí s velkým odhodláním a svou jedinou trefu vsítili v 7. minutě. Po rohovém kopu z pravé strany se k hlavičce dostával Pepe a brankář Ribeiro odvrátil míč na poslední chvíli k volnému Mbembovi, jenž prudkou přízemní střelou z deseti metrů zamířil snadno doprostřed branky. Domácí mohli odpověď po necelé půl hodině hry z přímého volného kopu z více jak třiceti metrů, ke kterému se postavil Pedrinho.

Ten se snažil zakroutit balón pod břevno, ale nakonec ho minul zhruba o dva metry. Ve 34. minutě se Paços vydal do rychlého brejku čtyř proti třem, nicméně závěrečnou střelu Héldera Ferreiry snadno ukryl ve svém náručí gólman Marchesín. V prvním poločase si nic zajímavějšího nestalo, pět minut po změně stran se domácí znovu pokoušeli vyrovnat, avšak po centru z pravého křídla hlavičkoval Luíz Carlos o decimetry vedle.

Stejný hráč byl opět blízko ke skórování v polovině závěrečného dějství, jeho akrobatické zakončení směřující doprostřed branky dokázal Marchesín vyrazit před sebe. V 76. minutě spálil obrovskou možnost hostující střídající Díaz, k němuž doslova doskákala nenápadná hlavička mezi dvěma obránci, jenomže jeho následný přízemní pokus fantasticky odvrátil levou nohou lehce vyběhnutý Ribeiro.

Paços ve zbývajícím průběhu přidal a v 85. minutě se musel vytáhnout pozorný Marchesín, když dalekonosnou bombu Jorgeho Silvy parádně vytěsnil na rohový kop. Domácí hráli v samém závěru na obrovské riziko a Porto se snažilo hrozit z rychlých brejků, ovšem když ani jeden nevyužilo, tak se výsledek nezměnil. Lídr soutěže se příště střetne s Belenenses, Ferreira zavítá na půdu Setúbalu.

CS Marítimo - SL Benfica 2:0

29.06.2020 19:00

Góly: 74. Jorge Correa, 78. Rodrigo Pinho

Benfica se po koronavirové přestávce stále trápí a kvůli další nečekané porážce v Marítimu jí uniká obhajoba titulu. Hosté naposledy selhali se Santa Clarou (3:4) a celkově z posledních sedmi ligových utkání zvítězili pouze jednou. V tabulce se proto nacházejí na druhém místě se čtyřiašedesáti body a na vedoucí Porto již ztrácejí bodů šest. CS naopak napravilo minulý nezdar s Portimonense (2:3) a je dvanácté s jednatřiceti body.

Domácí byli před tímto pondělním duelem jen čtyři body před sestupovým pásmem, ale po senzačním úspěchu na něj mají náskok sedmi bodů a do zbývajícího průběhu získali potřebný klid. Lisabonský klub jako obvykle vstoupil do utkání aktivněji a první obrovskou možnost si vypracoval již po necelých třech minutách hry. Po přihrávce z levé strany od Tavarese se tváří v tvář proti brankáři Abedzadehovi zjevil osamocený Chiquinho, ovšem zblízka ho nepropálil.

Vzápětí napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů opět aktivní Chiquinho a Abedzadeh vyrážel před sebe, pak se postavil k přímému volnému kopu z dvaceti metrů Almeida a mířil těsně nad břevno. Hosté byli při chuti i v následujícím průběhu a krátce po odehrané čtvrthodině spálili druhou tutovku. Chiquinho našel před brankou zcela osamoceného Viníciuse, jenž si však na fantastického hostujícího strážce nepřišel.

O pár sekund později ještě zkusil překvapit přízemní střelou Pizzi, jenomže Abedzadeh zasáhl famózně jednoruč. Marítimo z ničeho nic skórovalo v polovině první půle po úžasném sólu Nanua, avšak zakončující Rodrigo Pinho se nacházel v jasném ofsajdu. V prvním poločase se již nic dalšího nestalo, hosté znovu zahrozili až čtrnáct minut po přestávce, kdy hlavička Jardela po rohovém kopu směřovala vysoko nad horní tyčku.

Marítimo parádně prorazilo asi dvacet minut před závěrečným hvizdem. Další neuvěřitelný samostatný průnik ukázal Nanu a u zadní tyče našel rozběhnutého Jorgeho Correu, který neměl problém zblízka rozvlnit síť. V 78. minutě pojistil náskok outsidera Pinho, ten totiž po naprosto shodné akci Nanua nemohl z metru minout odkrytý prostor tří tyčí. V 90. minutě ještě trefil prázdnou branku střídající Tagueu po rychlém brejku, nicméně jeho gól neplatil vinou ofsajdu.