Primeira liga - souhrn 28. kola

22.06.2020, 00:01, aktualizováno 26.06.2020, 22:16
Porto rozstřílelo v derby Boavistu a vrátilo se na první místo o tři body před Benficu, která doma prohrála se Santa Clarou. Sporting se po vítězství nad Belenenses posunul zpátky před Bragu, která si poradila s Vitórií Guimarães. Rio Ave veze body ze Setúbalu a zůstává těsně za pohárovými příčkami. Portimonense přetlačilo Marítimo, stále však zůstává uprostřed sestupového pásma...

FC Porto - Boavista FC 4:0

23.06.2020 22:15

Góly: 53. Moussa Marega, 60. Alex Telles (pen.), 70. Sérgio Oliveira (pen.), 84. Moussa Marega

Šestileté čekání Boavisty na zisk bodů proti městskému rivalovi se opět protáhne. Svěřenci Lito Vidigala sice drželi po prvním poločase remízový stav, ale Porto po změně stran zabralo a čtyřmi góly zaznamenalo dvanácté vítězství nad Boavistou v řadě.

Průběh prvního poločasu atraktivitou velmi připomínal vzájemný podzimní duel na Estádio do Bessa a zajímavých událostí bylo jako šafránu. První větší šanci si vypracovali domácí po čtvrthodině hry, kdy se po zmatcích v pokutovém území dostal ke střele Marega, ale trefil pouze dobře postaveného brankáře Leiteho.

Porto mělo výrazně víc ze hry a drželo míč, ale hosté potvrzovali svou pověst defenzivně dobře organizovaného týmu a slavnějšího soupeře k nebezpečnému zakončení příliš nepouštěli. Jedinou větší šancí tak byla do konce prvního poločasu Coronova střela z úhlu, která prosvištěla vedle tyče.

Po změně stran uběhlo pouhých sedm minut a do té doby takřka bezchybná obrana byla prolomena. Corona se před šestnáctkou i s obráncem na zádech otočil s míčem a prostrčil jej do pokutového území na nehlídaného Maregu, který v jasné příležitosti nezaváhal a otevřel skóre zápasu.

O pět minut později bylo u Draků ještě veseleji. Otávio krásným obloučkem vysunul Maregu, který si zatáhl míč z pravé strany do pokutového území, kde jej stíhal Dulanto, jež zcela nepochopitelně do malijského útočníka zajel oběma nohama a daroval domácím pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Telles a penaltu s přehledem proměnil.

A byl to i nadále Marega, který terorizoval obranu městského rivala. V 68. minutě Mbemba přihrál přes půl hřiště Otáviovi, který krásně z první prodloužil míč na pravé křídlo, kde jej doběhl Marega a vyslal centr do šestnáctky. Ten však nenašel žádného ze spoluhráčů, ale pouze ruku nešťastníka Dulanta, který tak zavinil druhou penaltu v utkání. K té se tentokrát postavil Oliveira, a přestože Leite vystihl směr střely, gólu nedokázal zabránit.

Hra se po třetí brance vyrovnala a i Boavista se snažila o útočnou aktivitu, ta ovšem častokrát ztroskotala na neschopnosti podržet míč. Do čtveřice tak udeřilo Porto. Vieira našel v otevřené obraně volného Maregu a vyslal jej do samostatného úniku, ve kterém opět nezaváhal a chladnokrevně svou šanci proměnil. Porto tak ovládlo i další městské derby a prodloužilo šestileté čekání Boavisty na body a třináctileté čekání na vítězství proti úhlavnímu sokovi.

SL Benfica - CD Santa Clara 3:4

23.06.2020 20:15

Góly: 50. Rafa Silva, 63. Carlos Vinícius, 65. Carlos Vinícius - 44. Anderson Carvalho, 57. Zaidu Sanusi, 82. Cryzan (pen.), 90+5. Zé Manuel

Benfica před týdnem prožila divoký průběh na půdě Ria Ave, kde její soupeř obdržel hned tři červené karty. Nakonec se radovala z těsného vítězství 2:1, nyní však v dalším hektickém duelu se Santa Clarou selhala a prohrála 3:4. Kvůli tomu přišla o první pozici a za vedoucím Portem momentálně zaostává o tři body. Hosté potvrdili pověst nevyzpytatelného protivníka a v nejvyšší portugalské lize neprohráli popáté za sebou, v tabulce jsou osmí s osmatřiceti body.

Benfica postupně prohrávala 0:1 i 1:2, nicméně pak zásluhou dvou branek střídajícího Carlose Viníciuse vedla. Závěrečná čtvrthodina ji ale vůbec nevyšla, rozdílovou trefu inkasovala v páté minutě nastavení. První poločas příliš atraktivní nebyl a oba celky hrály opatrněji, Santa Clara se z ničeho nic dostala do vedení ve 44. minutě. Na hranici pokutového území se zjevil osamocený Brazilec Anderson Carvalho a přesnou střelou zavěsil k bližší konstrukci.

Lisabonský celek vstoupil do druhého dějství mnohem aktivněji a už po pěti odehraných minutách srovnal stav. André Almeida uvolnil svou zpětnou přihrávkou Rafu Silvu, jenž si v obležení několika protihráčů udělal dostatek prostoru ke střele a pak po zemi zakroutil balón do vzdálenějšího spodního rohu. Hosty tento moment rozhodně nepoložil a za dalších sedm minut znovu vedli po rohovém kopu.

Ten zahrál Osama Rashid a svým nadýchaným centrem našel hlavu nigerijského obránce Zaidua Sanusiho, jenž přesně zavěsil pod břevno. V 63. minutě bylo vyrovnáno, v úterním zápase se totiž poprvé ukázal Vinícius. Rohový kop z levé strany zahrál Pizzi a pětadvacetiletý Brazilec s pomocí země překonal hlavou pozdě reagujícího brankáře Pereiru. Neuběhlo ani sto dvacet sekund a Vinícius udeřil podruhé.

Tentokráte využil přesného pasu Almeidy z pravého křídla a jeho hlavičkový pokus zapadl nad marně se natahujícího Pereiru - 3:2. Hosté však opět ukázali svou houževnatost a v 82. minutě se prosadili potřetí. Ve vlastní šestnáctce se dopustil nedovoleného zákroku Rúben Dias a nařízený pokutový kop chladnokrevně proměnil Cryzan. Santa Clara rozhodla o svém senzačním úspěchu při úplně poslední akci, tečovaný pokus nově příchozího Zé Manuela zaplachtil do sítě za záda zoufalého gólmana Vlachodimose.

Další výsledky

26.06. 20:15
Belen. SAD
1:3
Sporting CP
Góly: 9. Licá - 21. Sebastián Coates, 36. Jovane Cabral, 45+2. Jovane Cabral (pen.)
25.06. 22:00
SC Braga
3:2
Vitória SC
Góly: 1. Paulinho, 42. Trincão, 65. Wenderson Galeno - 15. André André (pen.), 35. Bruno
Ferreira
Góly: 88. João Pedro (pen.) - 10. Douglas Tanque, 45. Douglas Tanque, 68. Yohan Tavares (vl.)
CS Marítimo
Góly: 23. Tabata, 39. Aylton Boa Morte, 58. Emmanuel Hackman - 52. Rodrigo Pinho, 90+4. Rodrigo Pinho