Primeira Liga - souhrn 27. kola: Porto stále pronásleduje Sporting

Porto zvítězilo na půdě Nacionalu a drží se šest bodů za vedoucím Sportingem, jenž si v pátek poradil s Farense. Braga se rozešla smírně s Rio Ave a odmítla možnost se bodově dotáhnout na Benficu, která podlehla Gil Vicente. Boavista porazila Ferreiru a vzdaluje se od sestupových příček, na ty má k dobru čtyři body...

SL Benfica - Gil Vicente FC 1:2

17.04.2021 19:00

Góly: 87. Vitor Carvalho (vl.) - 35. Antoine Leautey, 81. Lourency

Na šesti se zastavila nejdelší vítězná série Benficy v této ligové sezóně. O sedmou radost v řadě připravilo svěřence Jorgeho Jesuse Gil Vicente, které favorita zcela zaskočilo a odvezlo si tři body za vítězství 2:1.

Benfica byla před utkáním v dobrém rozpoložení a poté, co v minulém kole nadělila "bůra" Paçosu Ferreira, nikdo příliš nepochyboval o jejím dalším vítězství. Gil Vicente ovšem svou taktikou vzdálo hold na konci minulého roku zesnulému Vítoru Oliveirovi, který v minulé sezóně tým vedl, a rychlými protiútoky po křídlech dělalo tříčlenné obraně "Orlů" problémy.

Hlavně se však spoléhalo na zodpovědnou a nepropustnou obranu, přes kterou se ofenzivní hráči domácích v úvodní půli nemohli dostat. Na druhé straně se naopak trestalo okamžitě. V 35. minutě si Leautey potáhl míč z poloviny hřiště až před pokutové území, odkud se odhodlal k přízemní střele, která přesně zapadla k levé tyči Leiteho brány - 0:1.

Krom vstřeleného gólu prvních 45 minut příliš fotbalové krásy nenabídl a v kabině domácích bylo o přestávce pravděpodobně velmi rušno, protože se Benfica od úvodní minuty druhého dějství vytasila s vysokým napadáním. To ale vyhovovalo domácím, kteří se ve 49. minutě pěknou kombinací dostali do kontru a po Pereirově centru na zadní tyč mohl přidat druhý gól zápasu Lourency, ale nemířil přesně.

První větší šanci zaznamenala Benfica až v 53. minutě, kdy se s míčem v pokutovém území otáčel Seferović, ale první pokus mířil pouze do obránce a druhý mimo tři tyče. Bez úspěchu skončila o několik minut později po dalším z centrů do pokutového území Benficy také Marquesova střela z voleje.

V 61. minutě mohl opět skórovat Seferović, který měl po sraženém Goncalvesově centru před sebou prázdnou bránu, ale zakončoval z těžké pozice patou a míč přeletěl bránu. No a že švýcarský útočník neměl svůj den ukázala jeho další nepřesná střela po centru Rafa Silvy.

Zato hosté měli opravdu skvělou formu a jakékoliv zaváhání dokázali potrestat. V 81. minutě Lino s Goncalvesem ve středu hřiště rychlou kombinací zcela vymazali obranu domácích, načež druhý jmenovaný vyslal do úniku po levém křídle Lourencyho, jenž si míč zatáhl do pokutového území a přesnou střelou navýšil vedení svého týmu.

Domácí ještě na obdržený gól dokázali zareagovat, když brankář Denis vyrazil Silvovu střelu nešťastně do vracejícího se Carvalha, jenž si míč srazil do vlastní sítě. Domácí to pak ještě zkoušeli střelami z dálky, ale vyrovnávací branku nedokázali přidat, a tak po šesti ligových vítězstvích v řadě podlehli na vlastním stadiónu Gil Vicente 1:2.

SC Farense - Sporting CP 0:1

16.04.2021 22:00

Góly: 35. Pedro Gonçalves

Sporting dokázal překonat krizi z minulých dvou zápasů a tentokráte opět oživil svou naději na ligový titul. Na půdě zachraňujícího se Farense totiž zvítězil nejtěsnějším poměrem 1:0 a na čele tabulky si prozatím vytvořil devítibodový náskok před druhým Portem. Díky tomuto úspěchu navíc překonal svůj klubový rekord, neboť na ligové scéně neprohrál v sedmadvaceti zápasech za sebou. Domácí prohráli v lize potřetí v řadě a patří jim sedmnáctá sestupová pozice s dvaadvaceti body.

Hosté vstoupili do této páteční předehrávky s velkým odhodláním a už v 9. minutě poprvé zahrozili, jenže křižnou střelu Joãa Mária z hodně ostrého úhlu dokázal jednoruč odvrátit na rohový kop pozorný brankář Beto. Ve 27. minutě se stejný hráč zjevil v další velmi nadějné příležitosti, ale tentokráte po prodloužené hlavičce od Paulinha pálil z voleje jen do bližší boční sítě. Lisabonský celek vsítil jediný gól zápase deset minut před přestávkou.

Nejprve po rohovém kopu z levé strany hlavičkoval Coates a Beto famózním způsobem vytěsnil balón do zámezí. Po dalším rohovém kopu však přeci jen kapituloval, neboť se ze čtrnácti metrů opřel do odraženého míče Pedro Gonçalves a ze čtrnácti metrů propálil svou přízemní střelou vše, co mu stálo v cestě. Domácí se však v žádném případě nevzdali a krátce po změně stran si vytvořili dvě solidní šance na vyrovnání.

Ani ne po dvou odehraných minutách druhého dějství hlavičkoval z hranice brankového území Eduardo Mancha a gólman Adán musel ukrýt balón ve svých rukavicích, vzápětí si seběhl za defenzívu protivníka Pedro Henrique, avšak po elegantním zpracování na prsa ho vychytal brilantní Adán. Sporting se mohl definitivně uklidnit v 57. minutě, jenomže po zpětné nahrávce od Mária selhal v tisíciprocentní možnosti Paulinho a před poloprázdnou branku trestuhodně trefil jen vracejícího se Beta.

Farense dokázalo rozvlnit síť zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem, nicméně jeho trefa neplatila kvůli předchozímu ofsajdu střídajícího Mansilly. V 84. minutě opět zahrozil argentinský útočník, ovšem jeho razantní projektil z levé strany odvrátil domácí strážce vynikajícím zákrokem za vlastní branku a pak již k ničemu nebezpečnému nedošlo.

CD Tondela
Góly: 28. Steven Vitória, 43. Mateus Pasinato - 4. Mario González, 10. Mario González, 12. Mario González