Primeira Liga - souhrn 25. kola: Porto zůstává suverénní

04.03.2022, 23:20, aktualizováno 07.03.2022, 23:19
Porto veze tři body ze hřiště Paçosu Ferreira a bez porážky zůstává na čele. Benfica potvrdila pozici favorita proti Portimonense a přiblížila se na rozdíl jediného bodu za městského rivala Sporting, jenž si posléze výhrou nad Aroucou vzal náskok zpátky. Braga podruhé za sebou nevyhrála a s Boavistou se rozešla smírně...

Sporting CP - FC Arouca 2:0

05.03.2022 21:30

Góly: 46. Islam Slimani, 52. Islam Slimani

Zimní navrátilec Islam Slimani dal vzpomenout na své první angažmá ve Sportingu a dvěma góly zajistil svému týmu pohodlné domácí vítězství 2:0 nad Aroucou. Úřadující mistři tak stále živí naději na obhajobu titulu.

Domácí celek po remíze z minulého kola a prohře v semifinále domácího poháru si potřeboval před vlastním publikem napravit reputaci a od úvodní minuty na svého soupeře vletěl. V 9. minutě poprvé rozvlnil síť Sarabia, ale jeho trefa nebyla kvůli těsnému ofsajdu uznána.

Sporting měl v úvodní půli převahu, ale nedokázal prolomit střeleckou smůlu - neujal se lob Santose, ani Slimaniho únik proti kterému dobře vyběhl brankář Braga. Nebezpeční po standardních situacích byli i hosté, ale do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

Neuběhla ale ani minuta po změně stran a na Estádio Jose Alvalade propukla radost. Na Porrův rohový kop nejvýše vyskočil Slimani a přesnou hlavičkou připomněl domácím fanouškům svůj talent - 1:0.

Sporting po vstřeleném gólu podnikal jeden útočný výpad za druhým a opařená obrana Aroucy měla co dělat. Nejprve napálil v 50. minutě břevno Paulinho, ale o pár minut později u Aroucu branková konstrukce nezachránila. Na levé straně uprchl obráncům Santos, předložil Slimanimu přesný míč na malé vápno a alžírský útočník ve stoprocentní šanci nezaváhal.

Po druhém gólu domácí, které ve středu čeká odveta osmifinále Ligy mistrů na půdě Manchesteru City, ubrali na intenzitě. V 75. minutě mohl Slimani zakončit povedené utkání hattrickem, ale netrefil přesně Tabatovův přízemní centr.

Když v nastaveném čase nepropálil Bragu samotný Tabata, bylo o konečném výsledku rozhodnuto. Sporting porazil Aroucu a hodil rukavici vedoucímu Portu, Aroucu naopak další ztráta odsoudila k tvrdému boji o udržení.

Boavista FC - SC Braga 1:1

05.03.2022 16:30

Góly: 53. Yusupha Njie - 37. Ricardo Horta

Hráči Bragy potvrdili kolísavou formu posledních týdnů a v druhém ligovém zápase v řadě remizovali. Tentokrát neudrželi vedení na půdě Boavisty, po změně stran inkasovali a po remíze 1:1 opustili hřiště pouze s jedním bodem.

Stejně jako minulé kolo i to pětadvacáté začalo společným vymezením klubů proti válce na Ukrajině. Po úvodním hvizdu se však z týmů na hřišti opět stali soupeři. Šanci na otevření skóre měl po čtvrthodině hry Vítor Oliveira, jehož hlavičku po Al Musratiho centru dobře vyškrábl domácí brankář Bracali.

V první půli oba týmy hleděly zejména na defenzivu, a přestože měla Braga mírnou územní převahu, šanci si vypracovat nedokázala. Ke gólu nakonec přišla vcelku snadno - Horta napálil v pokutovém území loket Poroza a sudí Oliveira nařídil penaltu. K její exekuci se postavil letošní nejlepší střelec hostů Ricardo Horta a přesným kopem poslal svůj tým v závěru prvního poločasu do vedení.

Radost Arsenalistas z vedení nevydržela po změně stran ani osm minut. Domácí vstoupili do druhého poločasu aktivně a odměnou pro ně byla vyrovnávací branka, kterou vsítil po kombinaci Musy a Affonsa nikým nehlídaný Njie.

Boavista v druhém poločase přidala a čtvrté Braze byla více než rovnocenným soupeřem. Velké šance si však díky rychlým protiútokům vypracovávali hosté. Nejprve sám před brankářem nezvládl situaci Medeiros a mířil pouze do tyče. Dorážce do prázdné brány poté obětavým skluzem zabránil Abascal.

Později v 82. minutě nesmyslně vyběhl z brány Bracali, kterého obešel rychlonohý Ruiz a z velkého úhlu již mimo pokutové území zakončoval do prázdné brány. Míč ale na poslední chvíli z čáry vykopl Cannon a dorážejícímu Mourovi zase na brankové čáře zkazil radost všudypřítomný Abascal.

Boavista tak i díky obětavé práci obrany v závěrečné fázi zápasu vybojovala cennou již čtrnáctou remízu v sezóně. Braga naopak podruhé v řadě nevyužila remízového zaváhání Gil Vicente a její náskok na rivala zůstává čtyřbodový.

FC Porto
Góly: 31. Juan Delgado, 66. Nicolás Gaitán - 17. Pepê Aquino, 38. Evanilson, 52. Evanilson, 59. Mehdi Taremi