Primeira Liga - souhrn 22. kola: FC Porto - Sporting 2:2

11.02.2022, 23:22, aktualizováno 13.02.2022, 23:25
Darwin Núñez (© AFP)
To nejlepší z dalšího kola přišlo hned na začátek a duel nakonec zklamal oba zúčastněné. V boji o mistrovský titul začal skvěle Sporting a vedl o dvě branky, nakonec ale bral jenom bod - FC Porto srovnalo a jeho náskok nadále činí šest bodů. Benfica zvítězila nad Santa Clarou, tři body získala také Braga. Famalicao si v záchranářském souboji zastřílelo...

SC Braga - Paços Ferreira 2:1

12.02.2022 16:30

Góly: 67. Ricardo Horta, 90. Ricardo Horta - 45+1. Vitorino Antunes

Braga předvádí i v tomto ročníku portugalské ligy velmi nevyrovnané výkony, po dvou výhrách v řadě nezvládla pikantní derby s Vitórií (1:2) a ani teď s vyzyvatelem z Ferreiry nebyla daleko od neúspěchu. Od konce úvodního dějství prohrávala, nicméně zhruba v polovině druhé půle srovnal Ricardo Horta a stejný hráč pak rozhodl o nejtěsnější výhře 2:1 brankou v 90. minutě. SC si tak upevnilo čtvrté místo v tabulce se ziskem jednačtyřiceti bodů.

Hosté i přes slibný začátek nevyhráli v nejvyšší soutěži již pošesté za sebou a patří jim až nelichotivá třináctá příčka s jednadvaceti body. Mírný favorit začal o něco aktivněji a první obrovskou možnost si vypracoval krátce po odehrané hodině. Po přihrávce z pravé strany si seběhl před branku Vítor Oliveira, nicméně ve stoprocentní pozici selhal a hodně netradičně stehnem zakončil příliš vysoko.

Přesně ve 30. minutě byl poprvé vidět pozdější hrdina Horta, jenž napřáhl z necelých pětadvaceti metrů a po zemi mířil do bližšího spodního růžku, ale brankář André Ferreira nadvakrát zkrotil balón ve svých rukavicích. Mírný outsider z ničeho nic udeřil v nastavení prvního poločasu. K přímému volnému kopu z pětadvaceti metrů se postavil Vitorino Antunes a razantním skákavým projektilem k přední konstrukci překvapil gólmana Matheuse.

Braga po změně stran přidala a vyrovnání se dočkala v 67. minutě. Sedmadvacetiletý Horta se postaral o výstavní trefu, protože se postavil ke standardní situaci ze třiceti metrů a svou bombu fantasticky uklidil do protější šibenice. Za další čtyři minuty si od rozhodčího Gustava Correiy vysloužil přímou červenou kartu vystřídaný André Horta, neboť zřejmě protestoval nad rámec slušného chování, avšak tento moment neměl na samotný průběh žádný vliv.

Když už se zdálo, že se výsledek měnit nebude, tak svou třináctou ligovou trefou v sezóně převrhl misky vah na stranu Bragy nezastavitelný Horta. Ten využil vynikající práce Vítora Oliveiry na pravém křídle a po zpětné nahrávce usměrnil svou přízemní střelu z patnácti metrů k pravé tyči.

FC Porto - Sporting CP 2:2

11.02.2022 21:15

Góly: 38. Fábio Vieira, 78. Mehdi Taremi - 8. Paulinho, 34. Nuno Santos

Jeden z nejočekávanějších zápasů druhé poloviny tohoto ročníku nejvyšší portugalské soutěže svého vítěze nakonec neměl, i když obhájce v podobě mistrovského Sportingu vedl na půdě dosud neporaženého Porta krátce po odehrané půlhodině už 2:0. Nicméně páteční šlágr nakonec nedovedl do úspěšného konce a ke svému úhlavnímu konkurentovi o nejvyšší příčku se proto nepřiblížil, v tuto chvíli za ním stále zaostává o šest bodů.

FC tak přeci jen uhájilo dosavadní neporazitelnost i ve svém 22. ligovém utkání a se ziskem šedesáti bodů zůstává na prvním místě, CP je se čtyřiapadesáti body na kontě druhé. Zápas měl od samého začátku obrovský náboj, svěřenci trenéra Rúbena Amorima si výrazně zkomplikovali situaci krátce po změně stran po vyloučení Sebastiána Coatese. Tento duel měl navíc nepříjemnou dohru, neboť byli vyloučeni hned čtyři další hráči (dva na každé straně) kvůli hromadné potyčce po závěrečném hvizdu.

Mírný favorit se mohl dostat do vedení ani ne po šedesáti odehraných sekundách, kdy si íránský kanonýr Mehdi Taremi navedl míč blíže do středu hrací plochy a z pětadvaceti metrů velmi nebezpečně vystřelil, ovšem brankář Adán brilantně odvrátil jeho skákavý pokus do strany. Hosté z ničeho nic otevřeli gólový účet v 8. minutě, jelikož Matheus Reis našel krásným obloučkem z levého křídla Paulinha a ten hlavou z hranice brankového území zamířil přesně do levého dolního růžku.

Sporting dokázal pojistit své vedení ve 34. minutě. Přetažený pas z levé strany v podání aktivního Reise vrátil před branku Pablo Sarabia a zcela osamocený Nuno Santos pak měl před bezmocným gólmanem Costou velmi snadnou úlohu. Výběr vedený koučem Sérgiem Conceiçãem se ale v žádném případě nevzdal a za další čtyři minuty se vrátil do hry o bodový zisk. Snížení obstaral Fábio Vieira, jenž se po zpětné nahrávce Taremiho opřel do balónu z hranice šestnáctky a s milimetrovou přesností ho usměrnil přímo k pravé konstrukci.

CP se dostalo do velkých problémů ani ne čtyři minuty po výměně stran. Uruguayský obránce Coates totiž zatáhl za záchrannou brzdu v osobním souboji s rozběhnutým Evanilsonem, rozhodčí João Pedro Pinheiro mu zcela po zásluze udělil druhou žlutou kartu za zastavení slibně se rozvíjející akce a Coatesovo vystoupení tedy celkem brzy skončilo.

Porto chtělo srovnat stav po necelé odehrané hodině, jenomže Sanusi svým pohotovým volejem orazítkoval bližší tyč. Domácí se přeci jen dočkali své druhé trefy zhruba dvacet minut před koncem. A byl to právě jeden z nejlepších mužů na hřišti Taremi, který po parádním centru Fábia Vieiry hlavičkoval z osmi metrů mimo dosah plachtícího Adána.

Oslabený Sporting poté již uhájil alespoň remízový výsledek, vzhledem k průběhu s ním však nebude úplně spokojen. Těsně po konci utkání se při odchodu z hrací plochy dostali do vzájemné konfrontace obránce Pepe s náhradním brankářem Marchesínem proti Sarabiovi s Tabatou a Pinheiro za tuto nesportovní stránku jinak pohledného klání všem shodně ukázal přímou červenou kartu.

Moreirense
Góly: 25. Pedro Rodrigues (pen.), 31. Simon Banza, 34. Adrián Marín, 45. João Carlos Teixeira, 69. Ivan Dolček