Primeira Liga - souhrn 21. kola: Vítězství pro Benficu, Porto i Sporting

05.02.2022, 18:38, aktualizováno 08.02.2022, 00:19
Pablo Sarabia (© AFP)
Oba hlavní kandidáti na titul si připsali tři body. Porto slepenými góly uspělo v Arouce, Sporting zdolal Famalicão a uspěla rovněž Benfica. Boavista v závěru z penalty odmítla rozhodnout o výhře nad Vizelou. Na góly bohatou remízu nabídl i zápas Gil Vicente se Santa Clarou. Braga nezvládla utkání na půdě Vitórie.

FC Arouca - FC Porto 0:2

06.02.2022 19:00

Góly: 54. Vitinha, 57. Chancel Mbemba

Favorizované Porto sice nepředvedlo úplně ideální výkon na půdě zachraňující se Aroucy, ovšem díky povedené čtvrthodině druhého dějství nakonec zvítězilo 2:0 a v tabulce zůstává na vedoucí pozici s devětapadesáti body o šest bodů před druhým Sportingem. V tomto ročníku pokračuje v suverénní jízdě, neboť v dosavadních jednadvaceti zápasech hned devatenáctkrát zvítězilo a dvakrát remizovalo. Nováček soutěže zůstává v tabulce patnáctý s osmnácti body.

Jasný favorit tohoto utkání se v prvním poločase spíše trápil, první větší možnost si vytvořil po necelé čtvrthodině hry po chybě domácího celku. K míči se totiž propracoval Fábio Vieira a vzápětí vypálil z pětadvaceti metrů z voleje, ovšem svou šajtlí minul protější konstrukci zhruba o půl metru. Neuběhlo ani dalších šest minut a svěřenci trenéra Sérgia Conceição zahrozili podruhé.

Po akci na levé straně přišla přihrávka před branku a nabíhající Evanilson bez větších potíží rozvlnil síť zcela prázdné branky, ale tato trefa nakonec neplatila kvůli předchozímu pěticentimetrovému ofsajdu. Hosté pokračovali v aktivitě i nadále a do vedení se mohli dostat ve 27. minutě. Na pravém křídle předvedl dravý průnik Otávio a zpětnou přihrávkou vyzval ke skórování aktivního Evanilsona, který však trefil jen stehno bránícího Bassoa.

Porto vsítilo důležitý vedoucí gól necelých deset minut po změně stran. Vitinha převzal balón od Fábia Vieiry, navedl si ho do středu hrací plochy a pak úchvatnou ranou z pětadvaceti metrů zavěsil přímo pod břevno kolem brankáře Arsénia. Neuběhly ani další tři minuty a Porto zvýšilo svůj náskok, jelikož si obránce Chancel Mbemba naskočil na vynikající pas Fábia Vieiry z levé strany a prudkou hlavičkou zamířil k protější konstrukci. Hosté si pak už pohlídali dostatečný náskok a Aroucu do závěrečného hvizdu vůbec k ničemu nepustili.

Vitória SC Guimarães - SC Braga 2:1

05.02.2022 21:30

Góly: 18. Óscar Estupiñán, 90. Nélson Luz - 48. Vitinha

Dérbi do Minho, alias souboj mezi Vitórií a Bragou, dvěma odvěkými rivaly ze stejného regionu, dopadlo lépe pro domácí klub, který se tedy zaradoval z vítězství v tomto prestižním duelu poprvé od ledna roku 2017. A nutno říci, že za svou houževnatost i píli si tříbodový zisk asi vážně zasloužil. Byl stále hladový po úspěchu, přestože se vypořádával s červenou kartou.

Braga se mohla ujmout vedení v 7. minutě, nicméně hlavičku Aliho Musratiho celkem bez obtíží lapil gólman Bruno Varela. Vitória se poprvé osmělila pouze o pár chvil později, svou dělovku vyslal mezi tři tyče Tiago Silva, ovšem Matheus vytasil zdárný zákrok. Až v 18. minutě domácí přece gólově udeřili, centr Tiaga Silvy od rohového praporku zužitkoval svou hlavou Estupiňán, kterého si na bližší tyčce hostující defenzíva prostě hodně špatně hlídala.

Hosté nepůsobili v prvním poločase v ofenzivních činnostech žádným zářným dojmem, bylo zkrátka v jejich podání potřeba, aby se výrazně zlepšili a dostali se aspoň k vyrovnání. Tuhle ambici přitom naplnili jen krátce po obrátce, ve 48. minutě zaúřadoval Vítor Oliveira po pasu zprava od Ricarda Horty. Avšak poslední slovo si nakonec vzal výběr z Guimaraese, v samém závěru skóroval Nélson Luz, jenž na zadní tyči využil dlouhou přihrávku Rúbena Lameirase.

V tu dobu mimochodem již domácí byli v oslabení, i tak se dokázali propracovat k přesnému zásahu, jenž rozhodl celé střetnutí. Byť sudí António Nobre napoprvé ukazoval žlutou kartu, VAR mu poslal vzkaz, zda by Alfa Semedo za svůj šlapák vůči Abelovi Ruizovi neměl být rovnou vyloučený, a opravdu se tak stalo. Tenhle moment ovšem Vitórii evidentně nezlomil.

Santa Clara
Góly: 35. Samuel Lino (pen.), 85. Rúben Fernandes - 28. Cryzan, 79. Mohammad Mohebi