Primeira Liga - souhrn 20. kola: Šok pro Benficu

30.01.2022, 18:35, aktualizováno 02.02.2022, 23:46
Radost hráčů Porta (© AFP)
Vedoucí Porto vyhrálo i patnácté ligové utkání v řadě, Marítimo však zdolalo jen hubeným poměrem 2:1. Triumfem nad Belenenses na to zareagoval Sporting, naopak další ztrátu naopak zaznamenala Benfica, doma nestačila na Gil Vicente...

SL Benfica - Gil Vicente FC 1:2

02.02.2022 20:00

Góly: 88. Gonçalo Ramos - 11. Samuel Lino, 64. Giorgi Aburjania

Benfica se nedokázala oklepat z neúspěchu ve finále ligového poháru proti Sportingu a nyní na domácí scéně podlehla srdnatě hrajícímu Gil Vicente po výsledku 1:2. Celek z Barcelosu naopak prokázal vynikající formu, v předchozích pěti duelech ani jednou neprohrál a teď si připsal na konto již své čtvrté vítězství. V tabulce se nachází na skvělé páté pozici s třiatřiceti body, SL zůstává na třetím místě se čtyřiačtyřiceti body.

Svěřenci trenéra Nélsona Veríssima nemohou být se svým dosavadním působením spokojeni, jelikož na vedoucí Porto ztrácejí propastných dvanáct bodů a není tak příliš pravděpodobné, že by se ještě vrátili zpět do hry o mistrovský titul. Domácí favorit přitom začal aktivně a po necelých sedmi minutách hry dokázal rozvlnit síť, avšak trefa Otamendiho nakonec neplatila kvůli předchozímu nedovolenému zákroku.

Outsider tohoto středečního utkání z ničeho nic prorazil krátce po deseti odehraných minutách. Dvaadvacetiletý brazilský útočník Samuel Lino si narazil balón s Pedrinhem a dostal se až do pokutového území protivníka, kde nezištnou střelou zamířil mezi nohy kapitána Vertonghena a trefil se přímo do bližšího spodního růžku. Benfica se samozřejmě nevzdala a srovnat stav mohla přesně v polovině úvodního dějství, ale Gonçalo Ramos svým obloučkem z mírného úhlu těsně minul protější konstrukci.

Zhruba po půl hodině hry se vytáhl brankář Andrew proti přízemnímu pokusu Vertonghena a jednoruč ho odvrátil do zámezí. Pět minut před přestávkou se na opačné straně blýskl gólman Vlachodimos, který tváří v tvář proti rozběhnutému Talochovi předvedl vynikající zákrok. SL po změně stran tlačilo, ale v 64. minutě senzačně inkasovalo podruhé. Náskok hostů pojistil gruzínský záložník Giorgi Aburjania, jenž po rohovém kopu z levé strany hlavičkoval zády k brance a s velkou dávkou štěstěny uklidil míč k pravé tyči.

Domácí pak ve zbývajícím průběhu tlačili a snížení se dočkali v 88. minutě. Aktivní Gonçalo Ramos využil načechraného pasu Rafy Silvy z levého křídla a prudkou hlavičkou z osmi metrů zavěsil přímo do pravého dolního rohu. Lisabonský gigant pak vytvořil na soupeře obrovský tlak, jenomže žádnou gólovou příležitost si nevypracoval.

FC Porto - CS Marítimo 2:1

30.01.2022 21:30

Góly: 18. Evanilson, 48. Pepê Aquino - 53. Edgar Costa

Porto potvrdilo skvělou formu a ani ve dvacátém ligovém utkání tohoto ročníku neprohrálo, k tomu si na konto připsalo už své osmnácté vítězství a se ziskem šestapadesáti bodů si upevnilo vedení v nejvyšší portugalské soutěži, přičemž minimálně do středy si vytvořilo před druhým Sportingem úctyhodný devítibodový náskok. Hosté naopak prohráli poprvé po pěti zápasech na ligové scéně a v tabulce zůstávají devátí se čtyřiadvaceti body.

Domácí favorit se dostal do vedení krátce po odehrané čtvrthodině a pak svůj náskok pojistil ihned po změně stran, CS se i přes bleskové snížení na vyrovnaní nezmohlo. Svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa vsítili první gól v 18. minutě, kdy si Brazilec Evanilson parádně vyměnil míč s Otáviem a po finální přihrávce z pravé strany ukázkově překonal brankáře Paula Victora geniální patičkou zblízka.

Hosté se rozhodně nevzdali a přesně v polovině úvodního dějství mohli srovnat stav, jenomže rozběhnutý Vidigal v obrovské příležitosti selhal a sám před gólmanem Diogem Costou poslal balón o značný kus vedle protější konstrukce. Pak se až do konce prvního poločasu nic zásadního nestalo, ovšem Porto skvěle vstoupilo do druhé půle. Hned v první minutě se chtěl prosadit aktivní Evanilson, ale svou prudkou přízemní střelou trefil jen nohu Paula Victora.

Nicméně z následné akce se FC přeci jen prosadilo podruhé. Ve středu pokutového území protivníka se zjevil Otávio a trefil před sebou stojícího spoluhráče Pepêho, od jehož zad nakonec doputoval balón do sítě kolem bezmocného hostujícího strážce. Marítimo zdramatizovalo tento nedělní duel v 53. minutě, neboť po nezištné křižné ráně Guitaneho a zákroku Costy stál ve správný čas na správném místě Edgar Costa a z dorážky zamířil do prázdné branky. Poté však k ničemu nebezpečnému nedošlo a Porto si hubený náskok bez větších potíží pohlídalo až do závěrečného hvizdu.

SC Braga - Moreirense FC 2:0

30.01.2022 19:00

Góly: 48. Al Musrati, 72. Ricardo Horta (pen.)

Braga rozhodně nepředvedla žádné vystoupení, na které by se mělo dlouho vzpomínat, avšak i takové nakonec stačilo na konečný skalp Moreirense v souboji o Minho. První dějství ještě žádnou branou nepřineslo, v tom druhém se už ale už prosadili střelecky Al Musrati a Ricardo Horta z penalty, jež tak stvrdili současné postavení domácího výběru na čtvrté příčce tabulky.

Hosté nevstoupili do tohoto utkání vůbec špatně, hned v 1. minutě se tlačil za první změnou skóre Rafael Martins, v 16. minutě z voleje vypálil svou levačkou Fábio Pacheco, avšak ani jeden z nich mezi tři tyče nezamířil. Až ve 37. minutě se jaksi poprvé ozvali taktéž domácí, a to zásluhou Castra, avšak jeho slabý pokus bez větších obtíží polapil brankář Mateus Pasinato.

Ani ve druhém poločase nepůsobilo Moreirense vůbec zle, sotva sudí Joao Pedro Pinheiro do své píšťalky hvízdl na znamení jeho zahájení, už se k zakončení propracoval Paulinho, ovšem zacílil jenom nad bránu. Jestliže Braga působila před přestávkou neškodně, pak kdo ví, jakým směrem by se duel upínal, kdyby ji vlastně neuklidnila poměrně šťastná trefa ze 48. minuty.

Od bránícího Matheuse Silvy se míč odrazil k volnému Alimu Musratimu, který z blízkosti velmi pohotově zacílil. Os Arcebispos jako by tenhle moment opravdu nakopl k očekávanému výkonu, najednou začali být daleko nebezpečnější a vítězství pojišťovali v 72. minutě, to když Artur Jorge zahrál ve vlastním vápně rukou, kopala se tedy penalta, a tu využil Ricardo Horta.

Další výsledky

02.02. 21:45
Belen. SAD
1:4
Sporting CP
Góly: 21. Abel Camará - 11. Paulinho, 17. Pedro Porro, 45+2. Pablo Sarabia, 47. Paulinho
Vitória SC
Góly: 33. Raphael Guzzo, 54. Cassiano, 60. Mohamed Aidara - 21. Rochinha, 83. Bruno