12.02.2021, 23:42, aktualizováno 16.02.2021, 20:46
Sporting si poradil s Paçosem Ferreira a na druhé Porto, které remizovalo s Boavistou, zvýšil náskok na propastných deset bodů. "Draci" se navíc musí koukat za sebe, neboť Braga zvítězila na půdě Santa Clary a přiblížila se na rozdíl jediného bodu. Zaváhala také Benfica, která remizovala s Moreirense...

Moreirense FC - SL Benfica 1:1

14.02.2021 21:15

Góly: 40. Yan (pen.) - 25. Haris Seferović

Moreirense prokázalo, že jeho poslední dvě ligová vítězství se neurodila jen vlivem náhodných okolností, zřejmě definitivně zapomnělo na debakl inkasovaný od Bragy zkraje února a doma uhrálo velmi cenný bod proti Benfice. Ta tak odmítla dostat se na dostřel druhému Portu, které v sobotu nečekaně zaváhalo v derby s Boavistou a také jenom plichtilo.

Bodový rozdíl mezi oběma portugalskými giganty tak zůstal i po kole číslo devatenáct na třech bodech, ztráta se každopádně svěřencům trenéra Jorgeho Jesuse mírně navýšila na třetí Bragu, která naopak v podvečerních hodinách uspěla naplno na půdě Santa Clary. O všem podstatném s v duelu na hřišti v Moreiře de Cónegos rozhodovalo již v prvním poločase.

V 5. minutě vyprodukoval první střelu na bránu Núňez, neměl ovšem úplně jednoduchou pozici, a tak si s touhle možností domácí brankář Mateus Pasinato v podstatě snadno poradil. Ve 21. minutě byl velmi blízko skórování Rafa Silva, pálil však těsně mimo, o dvě minuty později již ale přece Mateus Pasinato kapituloval, to když Seferovič využil kolmice Taarabta.

Lisabonský výběr se pokoušel náskok navýšit, ve 29. minutě si za vápnem narovnal balón na svou pravačku Núňez, tlačil ho technicky ke vzdálenější tyčce, nicméně o kousek kýžený a chtěný prostor netrefil. Moreirense hrozilo vážně jen sporadicky, ukázalo se však, že umí být produktivní. A ve 40. minutě mužstvo kouče Vasca Seabry z ojedinělé možnosti vyrovnalo.

Šikula Walterson v šestnáctce obehrál Álexe Grimalda, ten poté svého soupeře fauloval a sudí Manuel Oliveira nařídil penaltu, kterou proměnil Yan. Velmi se mimochodem podobal během jejího zahrávání Neymarovi, hvězdě PSG, který pokutové kopy běžně právě tímto způsobem zužitkovává. As Águias se po přestávce snažili najít cestu za další brankou, nicméně marně.

V 51. minutě se pokoušel překonat Rafa Silva svou střelou Mateuse Pasinata, ten každopádně hravě zasáhl. V 79. minutě spálil velkou tutovku Núňez, lépe řečeno nevyzrál hlavičkou na fantasticky reagujícího Mateuse Pasinata. A v nastavení pak zkusil střídající Pizzi strhnout výhru na stranu Benficy, ovšem jeho pokus vyblokoval bránící Rosič svou nohou do zámezí.

Více informací k zápasu

CD Santa Clara - SC Braga 0:1

14.02.2021 18:30

Góly: 10. Cristian Borja

Braga oplatila svému soupeři porážku z podzimní části sezóny, i ona vyhrála nejtěsnějším možným způsobem, a to díky premiérovému přesnému zásahu nové posily Cristiana Borjy. Santa Clara předvedla vlastně obdobně nevýrazný výkon hlavně v útoku jako z nedávného klání Tacy de Portugal a přišla v Lize NOS o svou slušnou sérii čtyř zápasů bez porážky.

Hosté se pokoušeli skórovat už 9. minutě, zpoza šestnáctky napřáhl po dobré práci Galena na levé straně Fransérgio, avšak svůj pokus nasměroval pravačkou jen do zámezí. O pár chvil později však přece gólově udeřili. Bránící Carlos odvrátil balón pouze za pokutové území, kde se ocitl Borja, a ten z halfvoleje nekompromisní dělovkou propálil vše, co mu stálo v cestě.

Santa Clara odpověď na pro ní průběžně negativní stav zkrátka nemohla najít. Ve 27. minutě se jaksi pokoušel vyrovnat Carlos, v krkolomné pozici ale patičkou pouze polechtal rukavice brankáře Matheuse. Ve 36. minutě naopak náskok Bragy chtěl navýšit Ricardo Horta, jenže ve vápně asi až příliš dlouho váhal se zakončením, a tak střelu zablokoval bek Fábio Cardoso.

Ani ve druhém poločase se domácí nedočkali své chtěné odměny. Ve 47. minutě vypálil z otočky Carlos, jeho dalekonosný pokus ovšem skončil vedle brány. V 63. minutě se snažil zacílit z přímého kopu Lincoln, nicméně na pozorného Matheuse nevyzrál. A o pár chvil později se opětovně neprosadil stále aktivní Carlos, jenž z blízkosti prostě netrefil letící míč.

FC Porto - Boavista FC 2:2

13.02.2021 21:30

Góly: 54. Mehdi Taremi, 82. Sérgio Oliveira (pen.) - 8. Jackson Porozo, 45. Alberth Elis

Mistrovské Porto opět zaváhalo v nejvyšší portugalské soutěži a rozhodně se nenaladilo příliš dobře na blížící se osmifinále Ligy mistrů s italským Juventusem. S městským rivalem totiž o poločase prohrávalo o dvě branky, a i když po změně stran smazalo ztrátu, tak rozdílovou trefu vsítit nedokázalo. V samém závěru totiž neproměnilo svůj druhý pokutový kop v utkání a pak neplatil gól Evanilsona kvůli hře rukou.

Domácí se sice udrželi v tabulce na druhé pozici s jednačtyřiceti body, avšak pokud vedoucí Sporting zvládne své pondělní vystoupení s Ferreirou, tak na něj bude ztrácet už hrozivých deset bodů. Hosté naopak získali nesmírně cenný bod v boji o záchranu, momentálně jsou předposlední sedmnáctí s patnácti body. V tomto střetnutí začali s nesmírným odhodláním a úvodní možnost si vypracovali již po necelých dvou minutách.

Po pasu z pravého křídla totiž zakončil netradičně kolenem Alberth Elis a brankář Marchesín se blýskl reflexivním zákrokem jednoruč. Neuběhlo ani dalších šest minut a Boavista přeci jen vedla. Po rohovém kopu Gustava vyskočil nejvýše do vzduchu Jackson Porozo a krásnou hlavičkou překonal s pomocí břevna bezmocného Marchesína. Přesně po dvaceti odehraných minutách se na opačné straně zaskvěl také brankář Jardim a přízemní pokus z dvaceti metrů výtečně odvrátil na rohový kop.

Krátce po půl hodině hry mohl navýšit náskok jasného outsidera Elis a i v tomto případě kuriózně střílel kolenem, ovšem Marchesín jeho pokus famózně vykopl do bezpečí. Argentinský útočník se přeci jen dočkal v nastaveném čase úvodního dějství. Po výtečné nahrávce od Mangasa si seběhl do volného prostoru a ze tří metrů nemohl minout zcela prázdnou branku. Jasný favorit po změně stran zabral a snížení se dočkal v 54. minutě.

Z dvanácti metrů totiž napřáhl íránský ostrostřelec Mehdi Taremi a jeho tečovaný přízemní pokus zapadl do protipohybu Jardima. Domácí se v následujícím průběhu hnali za vyrovnáním a blízko k němu měli zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem, jenže dělovku Sérgia Oliveiry vytěsnil do zámezí famózní Jardim. Svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa přeci jen srovnali krok v 82. minutě po nedovoleném zákroku Castra ve vlastní šestnáctce.

K nařízené penaltě se postavil Oliveira a nezaváhal, jelikož se nekompromisně trefil do pravého spodního rohu. Neuběhly ani další čtyři minuty a Porto kopalo svou druhou penaltu v zápase, neboť byl jasně faulován Francisco Conceição. Odvahu znovu sebral Oliveira. Ten ale v tomto případě selhal a svou přízemní střelou jen orazítkoval pravou konstrukci. Minutu před vypršením základní hrací doby rozvlnil síť s velkým štěstím Evanilson, jenže při své střele se dotkl míče rukou a rozhodčí Mota neuznal jeho trefu na základě videozáznamu.

Gil Vicente
Góly: 1. Maurício, 33. Jafar Salmani, 72. Aylton Boa Morte, 85. Beto - 26. Samuel Lino (pen.)
13.02. 19:00
Vitória SC
1:3
Rio Ave FC
Góly: 70. Ricardo Quaresma - 23. Carlos Mané, 32. Rafael Camacho, 74. Gelson Dala
13.02. 16:30
CD Nacional
2:3
SC Farense
Góly: 68. João Vigário, 83. Pedro Mendes - 51. André Pinto, 62. Ryan Gauld, 86. Pedro Mendes (vl.)